„Ако ние се поставим на мястото на германците – непрекъснато да ни искат пари, няма да ни бъде много приятно“, коментира лидерът на ГЕРБ, цитиран от „Фокус“.
„Призовавам бившите социалистически страни, които наскоро влязоха в Европейския съюз, нека да станем като скандинавските страни. България го доказа, че може с 1.2 % дефицит, извадени от процедурите за свръхдефицит заедно с Германия от ЕК, спазвайки Маастрихтските критерии. Тогава ще събудим уважението на останалите държави, на големите донори“, заяви Борисов малко по-рано по време на конгреса на ЕНП.
ГЕРБ остана без заместник-председател на ЕНП
Докато Борисов разясняваше позицията си пред журналистите, конгресът на ЕНП отхвърли кандидатурата на Румяна Желева за втори мандат като заместник-председател на европейската десница.
ГЕРБ номинира бившия външен министър и неуспешен кандидат за еврокомисар за втори мандат. Според неофициална информация за това е настоял лично председателят на ЕНП Вилфред Мартенс, който неведнъж в последните години е давал високи оценки за работата на Желева.
Желева обаче получи 266 гласа, което я класира на предпоследното 12-то място във вота за десетчленното председателство.
Така ГЕРБ остана без заместник-председателско място в европейската десница. За председател на ЕНП бе преизбран Вилфред Мартенс, а за генерален секретар - Антонио Лопес-Истурис.
Борисов защитава и Западните Балкани, Македония благодари
Борисов обясни още, че е „застанал на позиция на нашите съседи, че не е хубаво заради изключения да им бъдат върнати визите и да не могат да пътуват свободно“.
По-рано тази седмица стана ясно, че Белгия, Люксембург, Франция, Германия, Австрия и Холандия са поискали от ЕК спешно преразглеждане на свободния визов режим, въведен за гражданите на Босна и Херцеговина, Албания, Сърбия, Македония и Черна гора.
Борисов обяви, че „става дума за свобода на народите да пътуват и това е европейска ценност“.
„Затова ги защитих, за което след това ми благодари македонският премиер. Западните Балкани трябва да бъдат демократизирани, трябва да вървят по пътя на Европа и в това отношение аз съм голям техен поддръжник“, каза Борисов.
Да се работи за европейски прокурор
Борисов е защитил пред форума на ЕНП и необходимостта от европейски прокурор.
„В моето изказване, след разговорите ни с директора на ОЛАФ, го поставих като тема по ЕНП – да се работи за европейски прокурор, за да имаме по-мощно обвинение в Европа по трансграничната престъпност: контрабанда, трафик на наркотици и хора и т.н. Това е едно от важните неща, другото е – кохезионната политика”, коментира Борисов.
Темата за необходимостта от европейски прокурор бе повдигната наскоро от директора на ОЛАФ Джовани Кеслер, визирайки различните присъди по случая „САПАРД“ в България и Германия.