Благой ФИЛИПОВ-председател на Общинския съвет-Несебър:
ПОКАЗАТЕЛНО Е, ЧЕ ОБЩИНСКИЯТ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ ДО 2020 ГОДИНА БЕ ГЛАСУВАН ЕДИНОДУШНО Планът е прагматичен и изпълним, а местният парламент е гарант и за реализирането на социалната насоченост на бюджета
-Г-н Филипов, миналата година по това време хората с увреждания в община Несебър се сдобиха със социална придобивка за което вие,освен всичко друго, имахте и личен принос.Наскоро при честването на Международния ден на инвалида,Вие потвърдихте подкрепата си за хората с увреждания и в бъдеще.Гарант затова е Общинския съвет като орган на местното самоуправление, където се гласува и средствата за социални дейности.Ще се запази ли социалната насоченост на бюджета и за следващата година?
-Да.Смятам че социалната насоченост,както досега,така и за догодина ще се запази.Изпълнението на социалните ангажименти бе потвърдено от кмета на Община Несебър в отчета му за 9-месечието на последното заседание на Общинския съвет.
Уверен съм,че социалната насоченост на бюджета се реализира в запазването на привилегиите за жители на общината при новородени деца която е в размер на 2 000 лв.Както и залагането на средства за осъществяване на процедури ин витро,които са в същия размер.
На последното заседание на Общинския съвет бе гласувана сериозна сума за отпускане на еднократни финансови помощи за хора в затруднено здравословно и финансово състояние.Това става няколко пъти в годината,тъй като на територията на общината наистина има нуждаещи и аз смятам,че това ще продължи и през новата година.
Със сигурност своите придобивки ще запазят хората от третата възраст и пътуващите ученици. В бюджета както досега ще бъдат заложени необходимите средства за обезпечаване дейността на действащите спортни структури и клубове на територията на общината.
Социалната насоченост на общинския бюджет обаче зависи от неговата приходна част. Друг е въпросът,че все още има жители на общината приемат всички социални придобивки едва ли не за даденост.Няма такова нещо.
Социалната насоченост на бюджета няма как да се реализира без загрижеността и подкрепата на Общинския съвет като орган на местното самоуправление.Той е гарант за нейното реализиране.
-Нека погледнем на развитието на общината отвъд хоризонта на 2015 г.На 25-тото заседание на Общинския съвет в Несебър бе приета разработената програма за реализация на Общинския план за развитие на Община Несебър до 2020 г.Кои са най-характерните особености на тази програма,нейните основни акценти?
-Преди всичко искам да отбележа,че внесеният от общинската администрация и одобрен от местния парламент Общински план за развитие на Община Несебър до 2020 г. бе гласуван единодушно и това е показателно.Планът се отличава с неговата широко мащабност и в същото време –конкретност.
За предстоящия програмен период общината ни има готовност да кандидатства със 158 инфраструктурни проекта.
При повечето от тях е заложено финансиране от фондовете на Европейския съюз /ЕС/, включително и по приключилия наскоро проект „Ефективна координация и подобряване на процеса на формиране на общински политики в община Несебър“, реализиран по оперативна програма „Административен капацитет”. Усвояването на планираните знания,умения и навици по този проект ще спомогнат за развитие на потенциала на община Несебър и превръщането й в още по- привлекателно място за живеене и бизнес.
В план-програмата е отделено специално място и за развитието, и модернизацията на инфраструктурата,които са от определящо значение за увеличаване на инвестиционната атрактивност и конкурентоспособността на несебърската община. Това е така,защото инфраструктурата е ключов фактор за развитието на бизнеса и източник за създаване на работни места.
Бих искал да отбележа и още една особеност на проектите в Общинския план за развитие.Те се оценяват и по тяхното въздействие върху околната среда, което е от особена важност за прилагане принципите на устойчивото развитие.
-На всеки,който се е запознал с програмата, няма как да не му направи впечатление,че за нейната реализацията са необходими около 350 000 000 лв., които могат да бъдат привлечени от оперативната програма „Региони в растеж 2014 – 2020 г.“, и правителствената програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите“.При реализацията на проектите обаче ще се наложи и самофинансиране.Ще излязат ли сметките? -Преди приемането на Общинския план за развитие той бе обсъден в постоянните комисии на Общинския съвет.Проекто изчисленията показват,че 60 – 65 % от финансирането ще бъдат осигурени от фондовете на ЕС. Планирано е 17% от средствата за всички проекти да са за сметка от общинския бюджет, близо 10% – от националния, и 12% – от частния бизнес.
11 от всички проекти са предложени като подходящи за реализация чрез публично-частно партньорство. Най-големият от тях е този за газификацията на общината.
В плана ясно е посочено, че един от най-слабо изразените сектори в общината е строителният, който бе засегнат в най-сериозна степен и от световната финансова и икономическа криза.
-Кои от проектите са с определящо инфраструктурно значение?
-В планирания програмен период извън традиционните дейности за ремонт на улици, детски градини, училища, детски и спортни площадки,са планирани и мащабни обекти с определящо инфраструктурно значение.
Най-много са средствата за пречиствателната станция за отпадни води /ПСОВ/,за регионалното депо за отпадъци, за осъвременяване на В и К и системите.В този сектор планираните дейности възлизат на 139 млн. лв.Интегрираният воден проект за изграждане на канализации и пречиствателни станции в Оризаре и Гюльовца е за 20 000 000 лв., като е предвидено той да бъде един от първите, които ще стартират по Оперативната програма „Околна среда“, а завършването му е предвидено за 2017 г.
В сектора на водните обекти с най-голяма стойност е този за реконструкция и модернизация на пречиствателната станция за отпадни води „Обзор – Бяла” и канализацията на Обзор. Той е на стойност 44 000 000 лв.
Искам да припомня,че през в.април 2013 правителството осигури чрез ПУДООС 1 000 000 лв. за изграждане на съоръженията за пречистване и рехабилитацията на колектора, но това бяха кризисни мерки, решаващи само частично проблема с пречистване на водите, които се вливат в морето.По 30 000 000 са заложени и за ПСОВ в Св.Влас, вс „Елените” и кк”Слънчев бряг” – м. „Стролата”.Общината има готовност и с проект за локална станция в Баня, който е на стойност 6 000 000.
35 000 000 са средствата по В и К проекти.Става въпрос за 12 проекта, като само един от тях -за главен водопровод от деривация Камчия до водоем „Ханска шатра“ възлиза на 17 000 000.
Изграждането на водопроводен колектор за прехвърляне на вода към Обзор от трасето Пчелник – Шкорпиловци е за 8 000 000, а 7 000 000 са за водопроводния колектор от местн. „Стролата” до Кошарица.
Напорните резервоари за питейна вода в „Стролата” са четвъртият по-мащабен проект, който е за 2 000 000.
Проектите за улична и пътна инфраструктура в Общинския план за следващите 7 г. са 11 на брой. Дължината на уличните и пътните настилки е 36 км ,а планираните дейности по тях е за 34 340 000 .
Най-мащабен е проектът за разширение на 8-те км от Кошарица до кк „Слънчев бряг”, възлизащ на .8 000 000. Реконструкцията на шосето Обзор – Несебър – Кошарица е за 5 000 000, ремонтът на трасето от местн. „Иракли” до Eмона е за 4 800 000.
Цялостна рехабилитация на участъка до Кошарица е за 6 000 000, на този от Ахелой до Тънково- 3 000 000. Предвижда се основно обновление на път в Козница 2 800 000 и изграждане на обходен път от Тънково до моста на р. „Хаджийска” за 1 500 000.
Общината планира реконструкция и на 2 моста по 3-класен път кк „Слънчев бряг” – Кошарица и строителство на тротоари в жк „Черно море” в Несебър.
-Друго,което прави впечатление в Общинския план за развитие,че приоритет в плана за градско развитие е въвеждането на нови енергийни източници.Колко са средствата за този сектор?
-Сумата възлиза на 64 000 000. 8 000 000 от тези средствата са за ново улично соларно осветление в общинския център, в Св. Влас, Равда и Обзор.
От деветте проекта за мерки за енергийна ефективност най-мащабен е този за изграждане на газопреносна мрежа, която ще свърже в общ пръстен кк „Слънчев бряг”, Несебър, Св. Влас и Равда. Той е и най-скъпият обект – 50 000 000 за 50 км газопреносна мрежа, като източниците за финансиране са частни компании.
В сегмента, осигуряващ икономии на енергия, е предвидено още поставяне на слънчеви колектори за осигуряване на битово горещо водоснабдяване в обекти общинска собственост, монтиране на фотоволтаични панели на покриви и фасади на здания за производство на електроенергия за собствени нужди (off-grid system), разработване и прилагане на мерки за въвеждане на хибридно улично осветление за общо 1 000 000 с основен източник на финансиране фондовете на ЕС.
-Какви са проектите в Общинския план за подобряване и обогатяване на социалната инфраструктура?
-В плана са визирани 39 проекта на стойност от 50 000 000.Включен е проект за ново строителство на една детска градина и сграда на ПГТ „Иван Вазов“.Средствата за първия проект са 1 000 000, а за втория – 1 500 000.
Предвижда се изграждане и на сграда за общинската администрация.Проектът възлиза 10 000 000, като финансирането ще бъде изцяло от общинския бюджет.
В общинския план са заложени проекти за подобряване на културната и спортната инфраструктура. Те са 27 на обща стойност от 22 000 000.
Сред по-големите спортни обекти за изграждане са: спортна зала в Обзор за 1 500 000, за благоустрояване и паркоустрояване на спортни комплекси в селата Оризаре, Гюльовца и Кошарица средствата са 3 000 000, за многофункционална спортна зала в Несебър-5 000 000. Наскоро заедно с кмета на общината направихме първа копка за сградата на мулти културен център в новата част на града,който заедно с парковото пространство и подземния паркинг е за близо 7 000 000.
Средствата за създаването на зелена градска среда са заложени в проекти за 8 300 000, като за крайморски парк на северния скат на Несебър и за екопарк в Св.Влас са планирани по 3 000 000.
-Този план очевидно е широкомащабен, но и сякаш сюрреалистичен.Не Ви ли си струва и на Вас по този начин?
-Не.Смятам,че е прагматичен и постижим.Освен сметките, които са направени обаче трябва да се отчитат технологичните процедури за практическата реализация на проектите,както и бюрократичните спънки,които ги съпътстват.
Смятам,че след проектирането и избора на изпълнители за съответните обекти ударното им изграждане ще започне през 2016 -2017 г.
Накрая на нашия разговор бих искал да пожелая на жителите на община Несебър Весела Коледа и Щастлива Нова година!
Интервю на Максим МОМЧИЛОВ