Бизнесът против ръст на заплати и пенсии

news.bg Работодателските организации се обявиха категорично против увеличението на заплатите и пенсиите от 1 юли с мотива, че това ще натовари бизнеса. От Българската търговско-промишлена палата заявяват, че намерението на...
| Източник: News.bg

news.bg

Работодателските организации се обявиха категорично против увеличението на заплатите и пенсиите от 1 юли с мотива, че това ще натовари бизнеса.

От Българската търговско-промишлена палата заявяват, че намерението на правителството за увеличение на минималната заплата заради по-добри приходи в бюджета създава у работодателите чувство за натрупване на нови тежести за бизнеса. Бизнесът продължава да плаща по-висока цена за тока и така да субсидира битовото потребление, изтъкват от там.

От палатата посочват, че това става въпреки, че Бюджетът 2011г. е приет с макрорамка, в която са заложени 240 лв. минимална работна заплата, а чрез нивата на осигурителните прагове на практика вече има увеличение на заплатите в светлата част на икономиката.

От промишлената палата обосновават позицията си с конкретни данни: при промяна на заплатата от 240 на 270 лв. допълнително нужните пари за държавния сектор са 7 001 880 лв. за заплати, 1 263 839 лв. за осигуровки или общо 8 265 719 лв. В  частния сектор  ще трябват в повече 36 904 950 лв. за заплати , плюс  6 661 343 лв. за осигуровки или общо 43 566 293 лв.

Тези изменения са само за заетите на 240 лв. При верижна реакция по другите нива на длъжностите необходимите средства нарастват, допълват от там.

Според проучване на Българската търговско-промишлена палата заплащането трябва да е пряко обвързано с количеството положен труд. По повод на предложенията на министъра на труда и социалната политика за ръст на заплатите през 2011 г. последното проучване на Палатата показва, че 5,6% от работодателите приемат идеята, но смятат да я осъществят със съкращения на персонала, а 14,3% не биха уволнили никого. Около 70% не са съгласни с повишаването на заплатите.

Работещите се разделят почти по равно в мнението си дали увеличението на заплатите трябва да е обвързано със съкращения. 51,22% се обявяват „за“ намаляването на персонала. На въпроса, ако има административно увеличение на МРЗ, готови ли сте да увеличите пропорционално заплатите на всички служители, едва 10,4% от работодателите отговорят положително. Останалите са против.

При работещите мненията в процентно съотношение са обратни. Около 40% от работодателите са на мнение, че ако се повишат заплатите, ще се увеличи безработицата, а над 53% смятат, че ще има преминаване на фирми от официалната икономика към неформалната.

От Българската стопанска камара уточниха, че ще представят позицията си по проблема след обсъждане в рамките на Националния съвет за тристранно сътрудничество. От там обаче изтъкват, че актуализацията на МРЗ трябва да е част от процедурата по приемането на държавния бюджет и бюджетите на социалните фондове за следващата календарна година, т.е. увеличението следва да стане от 1 януари 2012 г., след извършване на подробна оценка на въздействие.

Длъжни сме да компенсираме доходите на най-уязвимите групи, заяви от своя страна в Златоград социалният министър Тотю Младенов. Той уточни, че увеличението ще струва на държавния бюджет 20 милиона лева до края на годината и изтъкна, че до 10 дни ще се вземе решение за ръст на пенсиите.

В Златоград Младенов откри Център за обществена подкрепа.

Print Friendly
FacebookСподели