Липса на душове и ограничен достъп са нарушенията по ивиците. Най-зле -Созопол-запад и Слънчев бряг-север
Недостатъчно спасители, по-големи площи от обявените и недобро обезопасяване са най-честите нарушения на концесионерите на плажове, установили внезапни проверки, проведени в края на юни и началото на юли. Това заяви зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Екатерина Захариева.
Представители на министерството, Районната инспекция за строителен контрол и Морска администрация са инспектирали 86 морски плажа. Установени са 179 нарушения, а 41 от тях са “съществени“, каза Захариева. Несъществените нарушения са липса на въже на спасителния плаж, неспазено работно време.
В най-лошо състояние са плажовете “Созопол – запад“, “Слънчев бряг – север“. Плажовете “Бяла 1“, “Бяла 4“ и “Созопол“ – запад“ са били без спасители. При плажовете “Ривиера“ и “Русалка“ няма свободен достъп и на концесионерите са издадени актове. На Ахелой, къмпинг “Златна рибка”, “Созопол – запад“ са липсвали душове. На 12 плажа е нямало въобще медицински пункт. Друго често нарушение е липсата на указателни табели.
Съществени злоупотреби са открити при сложените преместваеми обекти – 13 плажа са били с такива нарушения, сред които “Созопол – запад“, “Кранево“. Незаконно строителство е констатирано на пясъчната ивица в Каварна. На морски плаж “Робинзон” проверката е установила незаконно изградени буни в морето.
“Позитивно е, че при плажовете, на които миналата година са били наложени големи санкции, тази година няма нарушения. Такива са плажовете на “Албена” и “Златни пясъци” които тази година са в много добро състояние. По-големите санкции вършат добра работа”, каза зам.-министър Захариева.
Според резултатите от проверката сред плажовете в най-добро състояние са още “Слънчев бряг – централен“, “Дюни“, “Елените“, “Равда“, “Св. Константин и Елена“, “Св. Влас – централен“.
При проверката са дадени предписания и съгласно концесионните договори е даден срок за отстраняване на нарушенията. На морските плажове, където се повторят нарушенията, ще се налагат санкциите, предвидени в концесионните договори. Размерът на санкциите е различен и стига до 80-90 000 лв. “Ще прекратяваме договорите за наем, където системно се повтарят нарушенията. Миналата година са прекратени 7 концесионни договора“, заяви Топалов.
Проверките продължават през целия сезон.
Това лято неохраняемите плажове са 65 – с 11 по-малко от миналата година. Общо 60 броя са сключените концесионни договори, а са 47 договорите за наем на плажовете.
Над 180 нарушения са засекли инспекторите по морските ни плажове, като 41 от тях са сериозни. Това установи проверка на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Оказва се, че най-много пропуски по плажовете има по отношение на водно спасителната дейност.
Най-много нарушения има на два от плажовете в Бяла и на западния в Созопол. Те са били без никакво обезопасяване по отношение на водно спасителната дейност и никакво оборудване.
Проверката е установила, че на два плажа няма свободен достъп – това са „Ривиера“ и „Русалка“. На плаж „Каварна“ инспекторите са издали акт за незаконно построена бетонна площадка. Издадена е заповед и за премахването на незаконни буни до плажа „Робинзон“. Инспекторите са установили, че в най-лошо състояние са плажовете „Слънчев бряг – север“ и „Созопол – запад“.
От Областна управа в Бургас отчитат, че нарушенията по плажовете по Южното Черноморие като цяло са намалели, в сравнение с миналата година. Това може да се обясни и с по-засилените проверки и по-големия контрол, който се осъществява върху концесионерите и наемателите на плажните ивици.
Част от плажовете не осигуряват необходимата 50 % свободна площ за плажуващите, като ги претъпкват с платени чадъри, други пестят от спасители, като назначават по-малко на брой. Има и такива, където изобщо няма медицинско обслужване, като на плажа в Резово.