Структури към няколко министерства получили 2.25 млн. лева дарения
Секторите, които получават най-много средства от държавния бюджет и в същото време изпитват постоянен недостиг на пари са сред основните получатели на дарения. Освен МВР, около чиито дарения избухна грандиозен скандал и дори се стигна до искане на Еврокомисията тази практика да бъде прекратена, още седем министерства признаха, че структури на тяхно подчинение са получили безвъзмездна подкрепа в периода януари 2010 – юни 2011 г.
Това показва допитване на Mediapool до ведомствата.
Т.нар. второстепенни разпоредители с бюджетни средства са към министерствата на труда и социалната политика, на образованието, на културата, на здравеопазването, на околната среда, на отбраната и на транспорта са получили общо над 2.25 млн. лв. за година и половина. Това е около четири пъти по-малко спрямо дарените на МВР 9.1 млн. лв.
В същото време министерствата на правосъдието, на икономиката, на спорта, на земеделието, на външните работи, на регионалното развитие и на финансите твърдят, че не са получавали дарения.
Министерският съвет също не бил даряван от никого, сочи справката. МС не е получавал дарения нито при управлението на Бойко Бойко Борисов, нито при предшествениците му – Жан Виденов, Иван Костов, Симеон Сакскобргготски и Сергей Станишев, казаха от правителствената информационна служба.
Всички министерства обаче декларират суми в графата „Помощи, дарения и други безвъзмездно получени суми“ в отчетите им за изпълнението на бюджета. Причината е, че тук се включват и средствата дошли от изпълнението на международни проекти, обясниха от ведомствата. Има и странни практики като тази на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, където в графата за дарения е посочена сума за ремонт на пътища по оперативна програма „Регионално развитие“.
Фондации, фирми и физически лица са дарявали средства основно за подпомагане на болници, училища, изхранване на бедни.
Служителите от НОИ даряват за трапезарии
От Министерството на труда и социалната политика съобщиха, че нямат практика да получават дарения от фирми. Напротив, служители на Националния осигурителен институт (НОИ), който е на подчинение на ведомството, сами са дарили средства за да подпомогнат дейността на 135 трапезарии, в които се хранят около 10 000 социално слаби. Не е посочено колко точно са дарили служителите на НОИ, уточнено е, че 1.278 млн. лв. идват от фондация „Отворено общество“.
Трапезариите раздаваха безплатна храна до април и предстои да го направят и в периода октомври – декември 2011 г. Социалното министерство е получило и дарение в натура от Програмата за развитие на ООН, но в справката не се посочват подробности.
Над 550 хил. лв. за 420 училища в страната
Над 420 училища в страната са получили дарения за над 550 хил. лв. за година и половина, казаха от Министерството на образованието. От тях над 275 хил. лв. са дарени в брой, а останалите в натура. Това е средно около 1300 лв. на училище.
Средствата са отишли за купуване на храни, дрехи, материали и техника, с които се подпомага издръжката на училищата и обслужващите звена в страната и за извършването на текущи ремонти.
Практиката дарители да подпомагат издръжката на училища е още от Възраждането. Проблем възниква, когато родители са принудени да даряват за да влязат децата им в желаното от тях училище.
“Санома-Блясък” е дарила 1800 долара за визи, застраховки, дневни и такси за българския отбор в олимпиадата по география в Тайван.
Меценати подпомагат културата
Министерството на културата не получават пряко дарения. Меценати даряват на театри, опери и други културни институти по Закона за меценатството, като за 2010 г. сумата възлиза на скромните 113 хил. лв.
Над 80% от тези средства са дадени през през втората половина на годината като дарителството е основно от физически лица. Фирмите са единици като сред тях са строителните предприемачи братя Диневи, фондът за имоти “Екуест“, логистичният оператор “Шенкер“ и “Стройпроект, сочи регистърът на меценатите, който е публичен на сайта на Министерството на културата.
Корпоративна търговска банка и „Мото Пфое“ подпомагат Националната опера и балет. Фондация „А. Г. Левентис” даде 80 000 долара за реставрация на Националната ни художествена галерия, като подкрепи и други проекти като запазване на стенописи в църквите „Св. Стефан” в Стария Несебър и „Св. Димитър” в Бобошево.
В края на 2009 г. „Райфайзенбанк“ пък организира дарителска кампания за подкрепа на обществено значими социални, здравни, културни и еко каузи под наслов “Избери, за да помогнеш”.
На фонда за лечение на деца са дарени 220 хил. лв.
Министерство на здравеопазването няма практика да получават дарения нито от фирми, нито от неправителствени организации, казаха от ведомството на министър Стефан Константинов. Дарения обаче са получавали болниците под формата на материални запаси и храни. Фондът за лечение на деца, който е към към здравното министерство, е събрал 218 хил. лева за периода януари 2010 г. – юни 20111 г.
Министерство на отбраната също не получава дарения, но структури, които са на негово подчинение – да. Най- много пари за година и половина е получила Военномедицинска академия – 21 536 лв. Средствата са използвани за купуване на апаратура на различни клиники. Дарения са поличили още Националната гвардейска част (5400 лв.), Военновъздушните сили (1334 лв) и Сухопътните войски (21 856 лв.) за организиране на техните празници.
Министерството на транспорта също не е получило дарения, а болниците, които са на негово подчинение. От август 2009 г. до юли 2011 г. многопрофилната транспортна болница в Пловдив е получила дарения от три фармацевтични фирми – „Вьорваг Фарма“, „Новартис“ и „Глаксо Смит Клайн“ на обща стойност 1150 лв.
От Министерството на земеделието не отговориха дали агенциите по храните и по горите са получавали дарения за последната година и половина.