Николай Бареков, тв водещ в ефира на Тв 7, наричащ себе си “журналист”, разкъса на парчета петъчния брой на най-стария български всекидневник – вестник “Труд”.
Виж реакцията на Брюксел към скандала тук.
Реакцията на медийната гилдия, политиците и обществеността бе мигновена. А за часове интернет форумите полудяха.
Журналисти, политици и социолози единодушно осъдиха саморазправата с “Труд”, а хората масово подиграха т. нар. журналист. В нета можеше да се прочете от: “На Ники няма ли кой да му скъса… ника?”, през: “Такава ще е съдбата на Бареков”, “Това е слабост” и “Готов е да надмине себе си за някой лев”, та до: “На тая твар й дават ефир, отечеството е заплашено”.
Разкъсването на хартиеното издание на вестник “Труд” стана в края на сутрешния разговор на Бареков със зам.-председателката на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова (ГЕРБ) и шефа на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов. Тримата обсъждаха цените на лекарствата в рубриката “Гореща точка” на блока “Бодилник”.
Минути преди края на разговора Бареков обяви, че иска да поговорят за свободата на пресата и попита депутатката Даниела Дариткова как приема “медийните комплименти” за нея във вестник “Труд”.
Вие разследвате дейността на фармацевтичната компания “Софарма” (един от съиздателите на “Труд” е Огнян Донев, който е и изпълнителен директор на фирмата – б. р.), обърна се Бареков към гостенката си. “Официално разследваме лекарствената политика в България и позицията, в която сме”, поправи го Дариткова.
Без връзка с цените на медикаментите на първата си страница в броя от петък “Труд” разказа, че държавата е опростила на съпруга на Дариткова – Никола Проданов, 53 000 лв., натрупани като неплатен наем за чайна в Пампорово. До това се стигнало, след като областната управа в Смолян закъсняла да внесе в съда иск срещу длъжника. Поради изтичане на давност искането за изплащане на сумата било отхвърлено от съда.
Първоначално Бареков реши да покаже публикацията и първата страница на “Труд”, обърнат с главата надолу. “Не искам да покажа това заглавие, защото ще им направя реклама, а ще го покажа наобратно”, обясни той.
След това обаче, внезапно обзет от яростен порив, той се запени и злостно започна да къса изданието на парчета и нервно да ги мачка. В същото време не спираше да говори: “Това ще бъде съдбата на парцала “Труд”.
Гостите в студиото онемяха и не реагираха. “Не го правя заради вас, а заради това заглавие, че са поевтинЯли лекарствата, във вестника на г-н Донев, с 400 лв. в България”, опита се да обясни нещо Бареков на очевидно лош български език.
Дариткова обясни, че вестникът опитвал да й вмени “съмнителен морал на фона на всичко, с което се занимаваме в момента, с едни внушения, които касаят първо бизнеса на моя съпруг, неща, които са минали със съответна законова процедура, но интерпретирани по подходящ начин, те могат да отклонят общественото внимание и мнения”. И после добави, че е “човек, отговорен и принципен” и винаги е действала съобразно закона и интересите на избирателите си.
“Заставам зад всички действия на служителите и журналистите в Тв 7, които съм наела. На тях им е предоставено правото на свободно слово”, коментира поведението на Бареков Евелина Колева, изпълнителна директорка на медията и член на съвета на директорите.
Според данните на агенция ГАРБ между 1 и 23 февруари “Бодилник” е бил гледан средно на ден от 63 051 души. За сравнение – ранният блок на Би Ти Ви събира пред екраните 611 075 българи всяка сутрин.
Проф. ВИХРА МИЛАНОВА, национален консултант по психиатрия: Водещият не се контролира
“Актът – късането на вестник “Труд” в ефир, означава, че тв водещият Николай Бареков не може да контролира импулсите си. А една публична личност трябва да може да си налага уравновесено поведение.”
Това бе коментарът на проф. Вихра Миланова, национален консултант по психиатрия, началник на Клиниката по психиатрия в столичната университетска Александровска болница и водещ специалист на България. “И моите колеги не са доволни от възнагражденията си, те са много ниски, но никой от тях не къса трудови книжки, документи или каквото и да било”, добави професорката.
Миланова е категорична, че човек може да мисли каквото си пожелае, но съвсем различно трябва да е демонстрираното от него пред околния свят.
“Не може да казваш всичко, което ти идва на ум. Точно затова не може човек да няма контрол”, каза още специалистката по психиатрия.
Проф. Миланова добави, че за съжаление в днешно време доста българи не са в състояние да диктуват поведението си и нямат спирачки. “Само че в никакъв случай това не е начинът да постигаш целите си, да убеждаваш опонента си или да накараш някой да те последва в започнатите дела”, завърши националният консултант по психиатрия.
Тошо Тошев, в. „Преса: Напомня за едни други времена
“Да се късат или горят вестници и книги ми напомня за едни други времена в миналото, които човечеството трябва да е забравило”, коментира Тошо Тошев, главен редактор на “Преса”, съиздател на “Обединени свободни медии” и двадесет години главен редактор на вестник “Труд”. Той уточни, че не е гледал предаването на Николай Бареков по Тв 7.
Неговият колега, редакционният директор на “Преса” и председател на Българския медиен съюз, Валери Запряновказа: “Това е абсурдно, да се къса вестник в ХХI век е пълен абсурд.”
Председателят на контролния съвет в съюза Красимир Герговне вдигна телефона си. От АБРО отказаха коментар.
Валери Тодоров, БНР: Това не значи, че оборваш позиция
Не съм гледал сутрешния блок на Тв 7, но винаги съм бил против войната в медиите, каза генералният директор на БНР Валери Тодоров.
“Смятам, че да счупиш радиоприемник, не значи, че си сложил край на радиото. По същия начин – да скъсаш демонстративно вестник, не значи, че си оборил позицията. Това нито променя дадена теза, нито доказва обратната. За мен това бе излишен и краен жест”, обясни Тодоров.
След генералният директор на БНР заключи: “Хубаво е в медиите да има конкуренция, но тя трябва да е на по-висока степен.”
Данка Василева, главен редактор на „24 часа“: Пренавиха пружината
“На Бареков не му е за първи път – спомняте ли си призива му към Борисов да стане като Пиночет и да направи полицейска държава – “Важното е да са пълни камионетките, пък нека пострадат и невинни” – ревеше той преди 3 г., малко преди да го изхвърлят от Би Ти Ви”, каза Данка Василева, главен редактор на “24 часа”.
“Сега прави същото, но в угода на корпоративни интереси, от екрана на телевизията на ДПС и обслужващата я Корпоративна банка. Тази мафиотска група искаше да придобие “Труд” и “24 часа”. След като не успя, пусна лайнометите си да бълват лъжи срещу вестниците и собствениците им. Но явно им пренави пружината и в резултат затъна до шия в собственото си производство, заяви тя.
Борислав Зюмбюлев, главен редактор на „168 часа“: Това е фашизъм
“Това е корпоративен фашизъм. Опит за постигане на търговски цели чрез човеконенавистна идеология. По общо определение фашизмът е всяка дейност, която прилага пропагандни цензурски техники, за да потиска свободата, свободата на словото и независимостта на медиите. Символичното скъсване на вестник директно препраща към националсоциалистическите практики в Германия, което ме кара да мисля, че това действие не е случайно, а добре обмислено и преднамерено и е сериозна заплаха за свободата в България изобщо”, заяви Борислав Зюмбюлев, гл. редактор на в. “168 часа”.
Стояна Георгиева, главен редактор на “Медиапул”: Изживява се като фюрер
“Този човек отдавна надмина всички граници. Стигнахме до там политици да призовават за спазване на журналистическата етика. Но това, което се случва сега, вече не е никаква журналистика”, заяви главната редакторка на сайта “Медиапул” Стояна Георгиева.
“Този човек вероятно се изживява като фюрер или иска да изглежда такъв, което в случая е все същото. Иска да тъпче, да мачка, проповядва “хунти и Пиночети”, “пълни камионетки, пък нека пострадат и невинни”… Националният ефир се използва за потъпкване на основните демократични ценности. Затова не бива да се мълчи и беше грешка, че почти всички медии, политици и граждански организации подминаваха без особено внимание предишни изстъпления на същия този водещ, само защото не те бяха мишената”, каза още Георгиева.
Доц. Георги Лозанов, председател на СЕМ: Става дума за етичния кодекс
Не бих се ангажирал предварително с коментар, защото ще разгледаме случая на заседанието на Съвета за електронни медии (СЕМ) във вторник, каза председателят на медийните надзорници доц. Георги Лозанов. Засега не виждам как подобна постъпка би попаднала под ударите на специална разпоредба в Закона за радио и телевизия, а по-скоро се отнася към т. 4 от етичния кодекс на журналистите, според която взаимоотношенията между медиите трябва да се характеризират с взаимно уважение и честна конкуренция, добави той.
А извън институционалната си роля, бих искал да добавя, че за мен късането на вестници и книги няма как да е част от професионалния репертоар на журналистиката, каза още Лозанов.
Кой владее Тв 7?
Според електронната система “Дакси” собственик на Тв 7 е фирмата “Краун медиа” ЕАД. В съвета на директорите на телевизията влизат Евелина Колева, Александър Пайр и Огнян Димов. Те бяха преизбрани за нов тригодишен мандат през ноември 2011 г. Колева и Пайр са и изпълнителни директори на Тв 7.
През 2009 г. от медията беше разпратено прессъобщение, според което техен финансов консултант е Цветан Василев, председател на надзорния съвет на Корпоративна търговска банка (КТБ). Според публикация във вестник “Капитал” източници, запознати със сделката, твърдят, че КТБ е финансирала частично купуването на Тв 7. Така “се разпределя рискът”. Така двете страни ще делят печалбата при определено съотношение след покриване на инвестициите.
Публична тайна е, че КТБ стои и зад финансирането на сделките за покупка на вестниците “Монитор”, “Телеграф”, “Политика” и “Меридиан мач”, които са собственост на “Нова българска медийна група”. А те са на Ирена Кръстева и нейния син и депутат от ДПС Делян Пеевски. Последната им сделка е за “Стандарт”, твърдят други източници.