Апокалипсис в Равда – ров, прекъснати електрически кабели, изкоренени и пречупени дървета
Багерите, които копаят основите на хотели в Равда, или спортистите – битката продължава на терена и съда. Все повече обаче апетитното място се превзема от строителството.
В последните дни сагата с базата на Националната спортна академия между Равда и Несебър получи ново и много агресивно развитие. Както ще стане ясно по-долу обаче, интересът към ставащото и от страна на институциите, и от страна на медиите е почти никакъв. Психологически това е лесно обяснимо, и то далеч не заради иначе съвсем вярната мисъл, че у нас всяко чудо трае не повече от три дни, след което става досадно и отива на задните страници на медиите.
На входа на базата не личи тук да са водени истински военни действия. Само охраната ни гледа по-изпитателно от обикновеното, докато доц. Румян Христов, завеждащ сектор „Гребни и водомоторни спортове“ на НСА, не се съгласява да ни разкаже какво се случва тук и да ни заведе до зоната на действие на багерите, копаещи основите на бъдещ хотел-красавец на самия плаж, тоест там, където това е абсолютно забранено. От законите, разбира се… Доц. Христов обаче ни съветва да вярваме повече на очите си.
Тръгваме по асфалтовата алея, откъдето преди време са смъквани на колесари лодките на студентите от гребните спортове и друга материална част. Между другото, заливът, над който е разположена базата на НСА, се смята за един от най-добрите по Черноморието ни за тренировките на гребците.
Мястото наистина е райско, с много зеленина от големи, садени преди 40 години дървета, с поддържани тревни площи и много пространство между сградите в комплекса. Все неща, които отдавна липсват на първа, че и на втора линия по нашето крайбрежие. Самият доц. Христов си спомня още две такива, оцелели досега сред морето от бетон и желязо зелени кътчета по Черноморието ни, едното от които, профилакториумът на „ЛУКойл“ – сега е обявен за продажба.
„Миналата пролет – започна разказа си доц. Христов – бе създадена междуведомствена комисия, която да реши проблема тук между НСА, собствениците на земи на нейната територия и представящите се за такива. В тази комисия влизат МРРБ, община Несебър, Министерството на младежта и спорта, Министерството на образованието и науката и НСА. Тази комисия е създадена от Народното събрание с цел веднъж завинаги да се изясни обективната ситуация тук и да се реши по правилния начин, като се намери компромисният вариант и в същото време се запази функционалната цялост на базата.
Ние пледираме, че това е било държавна територия и такава си беше до 2003 година. През 2003 година общината абсолютно незаконно – според нашите юристи, актува тази земя като общинска. И оттогава започват драмите. Една трета от имотите са върнати от Поземлената комисия, две трети са обжалвани в съда, тъй като същата тази Поземлена комисия не им ги е върнала. След което почнаха вече различните опити да ни разпарцелират. Така се стигна и до тази комисия, за която споменах в началото.“
Така стигаме до зоната, където са вилнели багерите. Това е в края на територията на базата на НСА, в непосредствена близост до кея и пристана за лодки на плажа. Картината е като след бомбардировка. Голям ров прегражда пътя ни нататък, след него следва изровен асфалт, прекъснати електрически кабели, изкоренени и пречупени дървета, а в средата на цялата тази направо извънземна картинка се развяват националното знаме и знамето на НСА.
Коловете на знамената са наклонени и както ни казват, тук студентите от София и техните колеги от Бургас буквално с телата си са спирали през деня и през нощта багерите, пратени от строителите на новия живот по нашето крайбрежие.
Картината наистина е впечатляваща, но според доц. Христов, това далеч не е всичко. И наистина 50 метра по-нататък пред нас се открива голям изкоп, който с едната си страна опира на плажа, по който добре личат и следите на земекопните машини.
„От тук нататък не е наша територия, пояснява доц. Христов, затова и нищо не можем да направим“. А от другата страна на рова работата на машините продължава. Над този ров е новопостроен хотел, който след някой по-проливен дъжд може да тръгне към морето заедно със свличащия се бряг, тъй като строителите не правят дори опит той да бъде укрепен.
Всъщност става дума едва за около 6 декара, но пък на най-възловото място в базата – там, където е връзката с плажа и спортните съоръжения на него. Обясняват ни ,че собствениците на този имот сега са небезизвестният арх. Калин Тихолов и общинският съветник от Несебър Георги Георгиев – Хитрото. Това до известна степен прави изхода от борбата на НСА трудно прогнозируем.
„Първо дойдоха на 17 март и направиха този пробив, с който прекъснаха връзката ни с плажа. Претекстът бе, че това всъщност е общинска улица. Напълно е възможно това да е така в кадастралния план на общината. Успяхме тогава да ги спрем, полицията се появи и каза нищо повече да не се прави. В понеделник през нощта обаче багерите са влезли пак и най-безогледно разбиха асфалтовия път с много неясна цел.“
В края на зоната, до изкопа има друг студентски пост, знамена, огнище, където се пали огън за нощните дежурства, и места за сядане. А четирима студенти, които сега са в почивка от занятия, седят на една лодка в близост до поста и охраняват границата.
„Парадоксалното е, че несебърската полиция им съдейства. Докато в началото спряха багерите, сега явно са им дадени други нареждания. Обаждаме се на 112, идват след два часа, продължава доц. Христов. А има още съдебни дела, има междуведомствена комисия, но виждате какво става, най-вероятно със знанието на общинското ръководство. Това, което на нас ни е известно, е, че има строително разрешение, което е за Зона „Б“, която е на 150 метра от брега. “
От своя страна наследниците на имотите, както и фирмата инвеститор – „Империал бул тръст“ ООД, също се смятат за ощетени и са категорични, че полицията пази спортистите. Буквално валят делата, които са заведени от двете страни в Бургаския административен съд.
„Империал бул тръст“ искат съдът да разпореди на органите на полицията незабавно да прекратят действията си, с които ограничават „гарантираните им от законите права на собственици, които действия не се извършват в изпълнение на административен акт или на закона, както и да бъде обезпечен техният и на наетите от тях строителни работници достъп до имота“.
Те представят доказателствата си – нотариален акт № 124, том ХVІ, по силата на който наследниците продават на „Империал бул тръст” ООД ½ ид.ч. от собствения си придобит по наследство имот с идентификатор 51500.510.127 по кадастралната карта на Несебър, общо с площ 6 000 кв.м.
Дружеството инвеститор представя и съдебно решение, с което наследниците получават право да им бъде възстановена собствеността върху лозе от 6 дка от местността Кротирия.
Представени са толкова броя съдебни решения, с които е отхвърлена жалбата на Национална спортна академия „Васил Левски” против съответната заповед на началника на РДНСК – Югоизточен район, с която жалбата на НСА против съответното разрешение за строеж е била отхвърлена като недопустима.
Бургаският административен съд си измива ръцете, като казва, че искането е неоснователно.
„По делото не се установиха действия, извършени от полицейските органи, които да са пряко насочени към спиране на строителството в имот с идентификатор 51500.510.127 по кадастралната карта на Несебър. Действително полицията, за разлика от ДНСК, няма правомощия да спира строежи. Такива действия обаче не са извършени в случая. Строителството в обекта фактически е спряло, поради това, че две страни си оспорват взаимно вещни права върху част от имота. От една страна са настоящите молители, които се легитимират като собственици на имота.
От друга страна НСА ”В. Левски” – София твърди, че при трасирането на имот с идентификатор 51500.510.127 по кадастралната карта на Несебър, геодезистите са навлезли в съседния имот, който е държавна публична собственост и се ползва от Спортната академия, според комбинираната скица“, четем в мотивите на съдебното решение.
„Студентите казват – искаме си базата. Никой няма претенции към базата на НСА, ние си искаме земите“, обясниха пък двете братовчедки от Несебър – Величка Харизанова и Агатоника Коларова. Те са спечелили всички дела за имота на общия си наследодател дядо им – Матаки Бояджиев.
Земите са ни върнати от 2002 г., а ние не можем да влезем във владение. Имаме всички документи и нотариални актове, пъновете от лозите на дядо ни още са там“, споделиха наследничките.
Според тях академията няма намерение да прави спортни бази, а хотели, за да развива туристически бизнес.
„Те и досега си правиха бизнеса. Има платен паркинг върху земя, която не е тяхна. Продават туристически пакети на руснаци, които почиват в бунгалата им. Това не е спортна база, а база за почивка“, обясниха те.
Други дела са по жалба на НСА
Те са срещу разрешителните за строеж на хотелския комплекс. Обектът е „Жилищни сгради за сезонно ползване с площадкови ВиК мрежи- сграда „С”, местността Акротирия, а разрешението е издадено от главния архитект на община Несебър на името на „Империал бул тръст” ООД.
Другото възражение е срещу разрешение за строеж на „ажурна ограда, състояща се от телена мрежа и стоманобетонови колове” по регулационните линии на имота.
Възраженията са неоснователни, реши обаче Бургаският административен съд.
„По делото са представени два акта за държавна собственост на недвижими имоти №№ 382 и 383, издадени на 20 януари 1974 година, с които на НСА (тогава ВИФ „Георги Димитров”) са предоставени сгради. Представен е и акт № 4744/17 септември 2009 година за публична държавна собственост, в който е отразено, че на НСА са предоставени права на управление върху описаните в акта имоти, но тези имоти отново представляват сгради. Не са представени доказателства, удостоверяващи предоставянето на върху ПИ 51500.510.27 за ползване на висшето учебно заведение“, пише в мотивите си съдът.
На следващо място, самото предоставяне на статут „ обект с национално значение”, няма действие по отношение на правото на собственост на академията. То не прекратява и вече възникнали права на трети лица, както е в случая с правото на собственост на „Империал бул тръст” ООД по отношение на имота, категорични са магистратите.
Така или иначе сериалът продължава трети сезон. И тъй като интересът е огромен, ще има продължения.
Автор: Огнян МАРКОВ, Ирина ГЕНОВА