Атанас Зафиров: Не политизираме въпроса с ТЕЦ-а

  Обществото трябва да знае какво се строи на три километра от границата ни, смята областният лидер на БСП в Бургас Атанас Зафиров е магистър по история и магистър по...
| Източник: в."Фактор"
 
Обществото трябва да знае какво се строи на три километра от границата ни, смята областният лидер на БСП в Бургас

Атанас Зафиров е магистър по история и магистър по финанси от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Има редица специализации в областта на политическия мениджмънт и управлението – от Института за социална интеграция, Нов Български Университет , Българското училище за политика и Московската школа за политически изследвания. Работил е в сферата на бизнеса и местното самоуправление. Атанас Зафиров е на 41 години, баща на две деца, председател на ОблС, член на НС на БСП и на комисията по местно самоуправление и регионална политика.

- Г-н Зафиров, през последната седмица левицата в Бургас се събуди, тръгнахте на обиколки заедно с депутати, това директна заявка за старт на предизборна битка ли е?

- На тези срещи чухме настроенията на хората и си направихме изводите. Важно е, че няколко месеца преди изборите се потвърждава тезата, че управлението на ГЕРБ е  пагубно и следващото управление ще наследи една опоскана държава.

- Заровихте ли томахавките вътре в БСП?

- Аз смятам, че отдавна томахавките са заровени в БСП, а и те не са били изравяни. Нормално е преди конгреса да има известни оздравителни процеси в партията, това е история, ние сме консолидирани и единни, гледаме към предстоящите избори. Това бе потвърдено конкретно от десанта в областта.

- Вече официално говорим за старт на кампанията ви с тази обиколка?

- Тези срещи са традиционни в БСП. Най-голямото и богатство е, че тя си говори директно с хората. И ние винаги сме се стремели да го правим. Улисани във вътрешно-партийните си проблеми малко поизоставихме този процес  и сега в момента  наваксваме.  Срещите имаха и уточнени теми, а именно новият бюджет на държавата, който е определен като бюджет на мизерията, бедността, предстоящият референдум и изборът на Сергей Станишев като председател на ПЕС. Искахме да чуем гласа на хората по теми, актуални за региона през последните дни.

- Преброихте ли членската си маса, има ли отлив от ваши симпатизанти към други партии?

- Не, не можем да говорим за отлив. Аз съм доволен, че след загубата на изборите през 2002 година не допуснахме такъв в партията. Тогава, когато върху БСП се изсипа неприязън и чудовищни обвинения, които се оказаха неверни. Сега сме в процес на прием на нови членове, особено е силен той в Бургас, но се забелязва и в по-малките общини.

- Тази история с ТЕЦ-а до Резово замириса на избори, цялата предизборна кампания като че ли ще бъде изградена върху тезата анти ТЕЦ-а, не яха ли БСП тази вълна?

- Този упрек не трябва да е към нас,а към нашите опоненти, които преди няколко години си изградиха кампанията на базата на едни пресилени тези и спекулация със страховете на хората по проекта „Бургас-Александруполис“, който беше доказано безопасен и полезен. Сега е показателно как тези хора  мълчат, когато на няколко километра от нашата граница се прави нещо.

- Има изпратени писма от страна на българското правителство до Турция с искане за цялата документация по проекта, ясно е, че всички партии не искат там да бъде изграден ТЕЦ?

- Не е така, това което управляващите правят в момента, е един кризисен ПР и излизане от ситуацията. На нашата граница се строи нещо чудовищно и то ще  сложи кръст на туризма, екологията и риболова, от друга страна имаме  пълно безхабарие от страна на нашите управляващи. Според хронологията повече от година  е видно,  ще се изгражда централа и в чуждите медии има публикации за засилен инвестиционен интерес към региона, в това число и от китайски инвеститори. От доста време кметът на Иниада праща тревожни писма до кметовете на черноморските общини, алармира за изграждането на тази централа и последствията от нея.  На 20 март е проведено изнесено министерско заседание в Анкара, стенограмата от него не може да бъде открита и това поражда въпроси. На 31 октомври започнаха протестите в Турция, които дадоха старт на информираността на обществото. Задавам въпроса: при условие, че всяка седмица в Бургас идват бизнес и политически делегации от южната ни съседка,  на това изнесено заседание премиерът е имал среща  на четири очи с турския премиер Ердоган, нормално ли е аз и един бивш кмет-Петко Арнаудов, да информираме обществеността. Тя от нас да научава от нас какво ще  се изгражда на три километра от границата ни?

-  Още преди две години евродепутати и то точно от ГЕРБ алармираха в европарламента за изграждането на електроцентрала и отправиха питане дали няма да се строи АЕЦ, тогава се говореше за шест такива точки в Турция. Каква е нашата възможност да реагираме в една суверенна чужда държава?

-       Има такива и те не са малки. Пак казвам, най-важното нещо е да се информира обществеността и тя трябва да знае какво се случва, това са нашите претенции. Досега всичко беше държано на тъмно и аз не приемам аргументите на кмета на Царево, казани пред БНР, че са знаели, но не са искали да се шуми.  Проблемът е, че нищо не се прави. Нашите управляващи са длъжни да отговорят на няколко въпросът. Държа да се подчертае, че не искаме да се политизира въпроса и не искаме да се бъркаме в работата на нашите съседи, защото спасяването на Южното Черноморие е една национална кауза. Държим да се знае, че БСП информира за проблема, а ГЕРБ мълчи.

-       Да, но все пак пристигна официален отговор до Областна управа от турска страна?

-       Питам аз къде е стенограмата от правителственото заседание на Министерски съвет на 20 март, тя не е качена на сайта на правителството. Какви точно въпроси е обсъждала госпожа Нона Караджова на това изнесено заседание? В разговора на четири очи този въпрос за електроцентрала разглеждан ли е и поемани ли са някакви ангажименти? Защо кметовете от южните черноморски общини не са реагирали на призива за помощ от турска страна? Има един много важен въпрос, как ще се обясни, че турска частна фирма ще изгради мощности за производство на 9 млрд. киловатчаса годишно при условие, че един от основните им аргументи при спирането на АЕЦ-Белене беше липсата на пазар на електроенергия. Спряхме проекта „Бургас- Александруполис“, а сега на три колометра се строи нещо чудовищно и се мълчи. Случайно съвпадение ли е, че на 20 март е изнесеното министерско заседание, а на 28 март се взима решение за спиране на проекта на АЕЦ- Белене?

-       Седем месеца преди изборите на вас доста удобно ви идва този проблем,  за да се оформи предизборната ви кампания?

-       Това е ваша теза, аз мисля, че лошото винаги идва ненадейно.

-       Да, важното е кой се възползва от него?

-       Важно е да излезем от тази ситуацията като нация.

-       Как може да се повлияе върху  частна фирма в една чужда държава?

-       Има трансгранични, екологични конференции. Турция също е страна по тях. Важното е гражданското общество да окаже съответния натиск върху институциите в двете страни, а нашите съседи в Турция вече го правят. Трябва да излезе истината наяве и да се разбере кой какви ангажименти е поемал по този въпрос. Дълбоко се съмнявам, че една инвестиция от милиарди може да бъде започната без инвеститора преди това да си е направил сметката, в това число с негативните последици. От отговора на моите въпроси зависи нашето поведение. Трябва да се присъединим към протестите на нашите съседи, както и го направихме. Не можем да стоим на тъмно, това е на три километра от границата, последното райско кътче на Европа. Въпросът придобива и общоевропейско измерение. Осем хиляди тона въглища на ден означава девет хиляди тона пепел. В предварителния доклад за ОВОС на Турция е казано, че ще има пазар на тока от една АЕЦ.  Тезата на г-н Калфин, че никой не би  наливал пари в огромни съоръжения при условие, че може да купува евтин ток от своите съседи, е правилна.

-       Това е стратегически проект, за който е било ясно преди 3-4 години?

-       Сигурно. Ако не сте разбрали, но от три години управлява правителството на ГЕРБ. Да не влизаме в оправданието, че за всичко е виновна Тройната коалиция, трудно ще се оправдаят в този казус с нея, както елегантно сегашният кмет на общината Георги Лапчев прехвърля проблема на предишното управление. Нека разберат колегите от ГЕРБ, че сега управляват те и трябва да си понесат отговорност. Нека те да зададат конкретни въпроси на турската страна и да искат отговори. Не мисля, че нашата дипломация е безсилна, убеден съм, че това ще се разбере.

-       Преди ден по време на разговор между българския енергиен министър и турския му колега стана ясно, че Турция ще спази всички еконорми, това не ви ли успокоява?

-       Не става ясно кои точно екологични норми ще спазят. Ние искаме да разберем имало ли е някакви  предварителни уговорки за строежа на електроцентралата, за което казах по-горе.

-       В този ред на мисли, не ви ли се струва, че изходът от референдума в Бургаска област на 27-и януари ще бъде предрешен и хората ще гласуват антиразвитието на каквато и да е електроенергия.

-       Между АЕЦ и ТЕЦ има огромна разлика. На този референдум ние ще попитаме хората дали са съгласни след 20 години да купуваме атомна електроенергия от Турция.

-       Това няма ли да е манипулация?

-       Не, голямата манипулация я направиха управляващите, като смениха въпроса на 770 000 граждани по начин, който им е удобен. Но аз мисля, че излизайки на този референдум хората трябва да държат сметка и за това, че  има пазар за електроенергия и нужда от нея. Въпросът е кой ще го вземе, разбира се, при спазването на всички екологични норми, за всяко нещо си има място и време.
-       Може да се окаже, че хората в контекста на въпросните събития ще  гласуват против развитието на каквато и да е електроенергия?

-       Хората трябва да са добре информирани и трябва да се проведе разяснителна кампания.

-       Вие се опитахте да кажете, че едва ли не онези, които са гласували за референдума за  развитие на атомната енергетика, са ваши потенциални гласоподаватели?

-       Това никой не го е твърдял, напротив, в нея имаше хора, които не симпатизират на БСП.  Върху тези цифри можем да правим изводи, че гражданското общество се събужда и иска гласът му да бъде чут, а ние имаме претенции да бъдем изразител на това гражданско общество. Никога не сме твърдели, че това са наши гласоподаватели.

-       Паметникът на жертвите на комунизма ли е най-големият проблем сега пред бургаската левица, прехвърчаха искри със СДС заради него?

-       За него сме ясни и категорични, искаме среща с областния управител, за да изтъкнем нашите аргументи. Настояваме да се извадят и изпишат имената, не може да има анонимни паметници, такъв е само този на Незнайния воин. Настояваме за широко обществено обсъждане, защото формулировката му не е точна. Комунизъм в България не е имало. Ако се извадят имената, ще стане ясно, че хора, които са рязали партизански глави, ще бъдат извадени като герои. Този паметник е  политическа сделка между ГЕРБ и СДС, като част от нея и жеста, че съветниците от СДС първо заявиха, че медии трябва да има в местния парламент, а след това се обърнаха.
Автор: Силвия Шатърова

Print Friendly
FacebookСподели