Снимка1

Марин Киров: Предходното правителство имитираше борба с корупцията

 

 

Пресилени са твърденията, че няма напредък  по отношение на съдебната реформа. Напротив, в доклада на ЕК е отбелязано, че през 2016 година са постигнати сериозни резултати.  Tе се дължат основно на успешния диалог, проведен в  Съвета по съдебна реформа, който бе създаден по предложение на АБВ. Това заяви по време на пресконференция в гр. Сливен зам.-председателят на АБВ и председател на Правния съвет на партията Марин Киров. „Oтбелязано е въвеждането на съдийското самоуправление,  работата по въвеждането на електронното правосъдие, разделянето на ВСС, явното гласуване в този орган. За първи път ни предстои и пряк избор на членове на ВСС. Това са промени, каквито  не са се случвали последните 15 години“.

Според Киров обаче, все още не е ясно дали и кога контролният инструмент върху страната ни ще отпадне или ще бъде заменен с нещо друго. Той припомни, че документът съдържа 17 препоръки, чието изпълнение тепърва предстои.

Във връзка с темата зам.-председателят на АБВ  коментира и негативните оценки, които мониторинговият доклад поставя на по отношение на борбата с корупцията.  „Категорично считаме, че това правителство направи една сериозна имитация за борба с корупцията. Законът на госпожа Кунева не е по румънския модел, както се твърди, не и по европейски модел. Това беше нещо като предложение за създаване на един орган за борба с конфликта на интереси. С декларации пред Сметната палата и имуществени декларации корупция не се бори.  Тази битка трябва да се води на ниво прокуратура.

Затова ние ще настояваме за дискусия по обособяване на независимо  звено на обвинението, което да се ангажира с борбата с корупцията“, посочи той. По думите му АБВ ще изисква и засилване на ролята на звеното БОРКОР, в което  работят достатъчно добри експерти и има въведена уникална система, която позволява да се прави превенция на този род престъпления.  „Основната причина този орган да не дава резултати до момента е, че  от две години  никой му е поставял задача. Затова ще настояваме и за мониторинг над законодателството, предлагано от МС, както и за мониторинг на предложенията за промени в закона, предлагани от Народното събрание, защото най-тежката корупция се извършва на ниво закони“.

Марин Киров коментира и целите на  съдебна реформа. По-думите му тя  трябва да доведе до една основна цел – бърз и справедлив процес. „Едно е да реформираш системата като структура, като вземане на решения, друго е обикновеният човек да почувства справедливост. Реформата в правосъдието трябва да продължи конкретно в съдебното изпълнение. В този сектор все още липсва справедливост“, посочи той. Киров изрази категорично несъгласие, че реформата в сектора може да се посочи като  приоритет на десните партии, както и с предложението им тя да се изразява в кадрово овладяване на системата, а не в ефективна промяна на законодателството.

В заключение юристът взе отношение и по предложенията за закриване на съдилища в страната. „Ние трябва и ще се противопоставим на всеки опит за прекрояване на съдебната карта. Това е, меко казано, прибързано и ще доведе до изтеглянето  от отделни райони на един от символите на държавността. Не може да си позволим да няма Административен съд в Сливен или в Хасково например, само защото са по-малко натоварени от съдилищата от тези  в София и Бургас. Трябва да приложим мерки, които да  осигурят равнопоставеност в сектора“.

Print Friendly

Автор: Nessebar-News.com


      Вашият коментар

      Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *