Паметникът се намира в градината пред Софийската градска художествена галерия на ъгъла на улиците „Гурко“ и „Княз Александър I“
Паметникът се намира в градината пред Софийската градска художествена галерия на ъгъла на улиците „Гурко“ и „Княз Александър I“.
Представлява бронзов бюст, висок 1,30 м, дело на руския скулптор Григорий Потоцки. Поставен е върху двуметрова кръгла колона от мрамор.
Йосиф Гурко е роден на 28 юли 1828 г. в Новгород, Русия в семейството на потомствен дворянин от белоруски произход. По време на Руско-турската освободителна война (1877-1878) на генерала е поверено командването на Предния отряд на руската армия, в състава на който влиза и Българското опълчение.
На 4 януари 1878 г. ген. Гурко влиза с част от войските си в София и освобождава бъдещата българска столица.
Той минава през всички фази и изпитания на военните действия- от Свищов до Сан Стефано и остава в паметта на българите преди всичко с отбраната на Шипка. Ген. Гурко е възпят от народния поет Иван Вазов в стихотворението „Здравствуйте, братушки!“.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
На церемонията днес присъстваха председателят на Народното събрание Цецка Цачева и гостуващите в България по повод годишнината от Освобождението парламентаристи от Русия, Литва, Латвия, Румъния, Молдова, Сърбия и Черна гора, както и посланикът на Русия в България Юрий Исаков.
„Няма нищо по-хубаво от това да отдадеш живота си в името на свободата на тези, които вярват , както и ти, които са славяни, какъвто си и ти – това е памет завинаги“, емоционално заяви Григорий Потоцки.
В съзнанието на българите руските братя-освободители отдавна имат своя духовен паметник на обич и признателност, заявиха ораторите на събитието.
„Радостен е за нас този ден, който Господ ни сътвори – в идеалния център на столицата на Божията Премъдрост София най-после да се издигне паметник на улицата, носеща името на генерал Йосиф Гурко – една емблематична личност, запечатала най-светла памет в българската и руската история.
Спомняме си онзи славен момент на освобождението на София и онези паметни думи на генерал Гурко, който казва: С превземането на София се завърши този бляскав период на войната, в който човек не може по напред да се начуди на храбростта ли или на постоянството на храбрите войни в борбата им със студовете, дълбокия сняг и преминаването на Балкана“, каза Знеполският епископ Йоан, който отслужи тържествен молебен.
„Когато в България чуеш името на генерал Гурко с радост се споменават героичните и славни боеве и победи на Шипка, превземането на Търново, Пловдив и София. Паметта за онези дни е жива и за това говорят стотиците паметници на героите в страната, на тях са кръстени и много улици, както и тази, на която се намираме на името на генерал Гурко.
Днешният красив и одухотворен паметник на този велик човек е въплъщение и на войнската доблест , на православната и славянска солидарност и на братските чувства, които изпитва руския народ към България“, каза посланик Исаков.