В Равда като в Клондайк – сами си заграждали земите

    Поземленият шеф Сачанов раздавал парцелите в Кротиря с приятел на маса Земите в местността Кротиря в Равда се заграждали от наследниците на бивши собственици като в Клондайк. Както...
| Източник: в."Фактор"
 
 
Поземленият шеф Сачанов раздавал парцелите в Кротиря с приятел на маса
Земите в местността Кротиря в Равда се заграждали от наследниците на бивши собственици като в Клондайк. Както златотърсачите са забивали колчетата по времето на златната треска, така и равденци са си оградили апетитните терени на първа линидя до морето.
Това стана ясно по време на заседание на Бургаския окръжен съд вчера по делото срещу шефа на общинската служба „Земеделие и гори” в Несебър Йордан Сачанов. Той е обвиняем заради това, че раздавал земите в местността Кротиря като бащиния, с което ощетил община Несебър с над 2 милиона лева, сочи обвинителният акт.
Как се изработва помощен план разказа в съда Христо Грудев, главен специалист в общинския отдел „Кадастър и регулация”. „Хората си заграждат имота както смятат, че е бил. Колегите геодезисти ги заснемат, излагат ги в общината и ако не бъдат оспорени границите от трети лица, те влизат в сила и имотите им се връщат в тези граници”, обясни Грудев.
Самият той бил приятел с подсъдимия земеделски шеф. Грудев обясни, че познава добре Сачанов от „събирания по банкети”.
От думите му стана ясно, че точно по времето, в което той е повишен, е започнало възстановяване на земите на наследници.
През 2008 г. титулярът на поста – главен специалист в общинската служба „Кадастър, регулация и вертикална планировка” инж. Василев напуска и Грудев поема неговите задължения.
В администрацията се оказват залежали купища молби, които така и не са придвижени, а Грудев се заема да свърши тази работа.
Делото срещу поземления шеф Йордан Сачанов започна след скандалите със земите в Кротиря, за които претендира Националната спортна академия. При разследването на случая станало ясно, че Сачанов е издал 12 решения за възстановяване правото на собственост на земи в съществуващи или възстановими стари реални граници в землището. Проблемът е в това, че удостоверенията и скиците не съдържали предвидените по закон реквизити. Нямало описание на имотите – землище, местност, размери, бивши съседи, съществуващи стари реални граници, данни за възстановимост на границите. Не били посочени и доказателства.
От това са настъпили значителни вредни последици – община Несебър е била лишена от възможността да стопанисва, управлява, включително и да се разпорежда както намери за добре с имотите, чиито данъчни оценки са за общо 2 015 310 лева. Земите са били раздавани през периода октомври 2008 г. – декември 2009 г.
Терените в Кротиря от години бунят духовете в Равда и Несебър. Там бяха студентски протести, спортисти се изправяха срещу багерите, а в същото време се полагаха основите на хотели.
Проблемът с базата на НСА бе изострен и след ареста на шефа на Бургаския административен съд Атанас Вълков на 31 март м.г. Той бе  обвинен в опит за продажба на земя от района, която е била придобита от майка му с подправени документи.
Ако съдията не беше разкрит, от висшето училище нямаше да разберат, че въпросните 12 декара вече не са тяхна собственост.
Вчера бяха разпитани 6 свидетели, част от които собственици на земи в Кротиря. Делото ще продължи и в следващите два дни.
Йордан Сачанов е обвинен в длъжностно престъпление по чл. 282, ал. 2 от Наказателния кодекс, за което се предвижда от 1 до 8 години затвор.

Автор: Ирина ГЕНОВА

Print Friendly
FacebookСподели