Не виждам защо се прави трагедия. Всички си тръгваме по-оптимистични, защото дойдохме с много раздалечени виждания, каза премиерът по повод провала на срещата на Европейския съвет
Приемането на бюджет не е лесна работа, каза премиерът Бойко Борисов по повод провала на преговорите по седемгодишния бюджет на ЕС.
Не виждам защо се прави трагедия от това по простата причина, че приемането на местните бюджети във всяка държава е доста по-сложен процес, с много повече разправии, добави той.
По неговите думи е нормално да се гледат много повече детайли и всяка от държавите да има своите претенции – тези, които дават парите – къде да отиват тези средства и да бъдат по-малко, а бенефициентите да искат да получат повече по съответните програми, финансирани с пари на ЕС.
Мисля, че
до голяма степен вече почти за всички е ясно всяка страна какви претенции има.
още по темата
Затова организираните от председателите Ван Ромпой и Барозу двустранни срещи заслужават голямо поздравление, отбеляза Борисов. По неговите думи двустранните срещи на българската делегация на форума с премиера на Великобритания Дейвид Камрън, с канцлера на Германия Ангела Меркел, с премиерите на Швеция и на Полша Фредрик Рейнфелд и Доналд Туск по всяка от темите сближава позициите.
България тръгва от две изходни позиции -
най-нисък брутен вътрешен продукт и най-бедна държава в ЕС. Вследствие от 100-годишното управление на социалистите, на БКП, България е с най-ниския БВП в Европа, посочи премиерът. Всички формули, по които се изчисляват парите, получавани от европейските държави, тръгват от тук. Това е следствие от това, че толкова години са марширували по Червения площад, коментира Борисов.
По неговите думи вторият голям проблем е, че на предишното правителство са били спрени абсолютно всички европейски фондове.
„Батко и братко“ още тежи в Брюксел,
каза той. Много от държавите казват: претендирате за много пари, а всъщност предишното ви правителство усвояваше под 1% от фондовете, а вие усвоявате 25%; научете се и си усвоете всичките пари, тогава искайте още, посочи Борисов.
Премиерът изрази задоволство, че представителите на големите държави донори са се изказали в полза на политиката на сближаване. Имаме голям шанс в това отношение да продължим да получаваме и повече пари, включително по инфраструктурните проекти, по програмите за конкурентоспособност и за укрепване на административния капацитет, заяви премиерът.
Всички си тръгваме по-оптимистични,
защото дойдохме с много раздалечени виждания и искания. Тръгваме си подготвени за това, какво всяка държава иска, по-запознати сме с проблемите на другите, отбеляза Борисов.
Попитан кое е било основното противоречие, препятствало постигането на съгласие днес, премиерът посочи кризата, която кара по-щедрите държави да пресмятат и да дават по-трудно всяко евро. Мисля, че ще постигнем повече пари от досегашната бюджетна рамка, заяви той по повод очакваните отражения на бъдещия бюджет върху нашата страна.