Автор: Катя КАСАБОВА Снимка Добромир ДОСКАЧАРОВ
Опозицията в настоящия Общински съвет е безлична, защото всички входирани докладни са в полза на гражданите
Костадин Нищелков е общински съветник за трети мандат. Председател на постоянната комисия по ТСУ, селско, горско и ловно стопанство и опазване на околната среда. Член на постоянната комисия по бюджет и финанси и европейски фондове. Разговорът ни с г-н Нищелков е непосредствено след последната сесия на местния парламент, пред заседателната зала.
- Г-н Нищелков, Общинският съвет на Несебър би собствения си рекорд отпреди четири месеца – взехте решения по 31 точки за 49 минути – без почивка и без дебати. Как оценяте това безметежно поведение по време на редовните сесии?
- Ако търсите аналогия с другите Общински съвети в Бургаска област, сигурно няма да я намерите. Тук се работи в синхрон. Сесиите са за гласуване, а не за губене на време в безплодни спорове. А спорове няма, защото същинската работа сме си я свършили в комисиите. Ако искате да видите как се работи, заповядайте на заседанията – разглеждали сме докладни по два, три часа. Дебатите са там. Влизаме с готови за гласуване материали.
- Опозицията е вяла. Проявява ли изобщо интерес към работата на Съвета?
- Да, защото съм виждал, че вземат материали и подробно ги разглеждат.
- Защо не опонират? Смачкани ли са от мнозинството около кмета или сте ги „нахранили“?
- Защото смятат, че предложенията са правилни, това не значи, че са смачкани, нито че са получили парче от общинската баница, за което очевидно намеквате. Всяка представителна група в ОбС е вид опозиция и тези, за които говорите вие, са от ГЕРБ и колегата Венелин Ташев. Те подкрепят по-голямата част от докладните, защото се вижда, че са от полза за гражданите. За какво да се хванат?!
- Видяхме доста докладни за продажба на общинска собственост, особено в Св.Влас. Мирише на далавера с евтина общинска земя, в полза на групата на братята Диневи.
- Получи се така, че в годините на бурното строителство се появиха много жилищни и курортни комплекси, а липсват обслужващи звена – като паркинги, магазини, козметични и фризьорски салони и прочее. Сега позволяваме чрез търг да се продаде земя именно за такава цел. Далавера няма.
- Защо отнемате правата на строеж на хора, които се нуждаят от дом в новия жк „Черно море“?
- Общината отстъпи много такива права, договорите са отпреди 10 и повече години, а съгласно клаузите в тях, трябва да се реализират до 5 г. Отнемането няма да става автоматически, има процедура. Общината прокара в квартала всички комуникации, иска да асфалтира и да постави тротоари. Около 30 % от тези договори не са реализирани. Който иска да строи, ще му се даде възможност. Има време, ще се оглежда всеки договор внимателно, няма да има ощетени.
- Докато разговаряме, доста несебърлии минават покрай нас и се обаждат, поздравяват ви. За какво е това сервилничене?
- Не е сервилност, просто се уважаваме. За някои мои т.нар. колеги от ОбС уважението към хората е упражнение, което трае около месец преди изборите. Така доверие не се изгражда. Аз инвестирам в доверието на хората от тази община от много години и когато спечеля избори не си вирвам главата нагоре и не се правя, че не ги познавам. Това ми е трети мандат.
- Готвите ли се за кмет, г-н Нищелков?
- Нямам такива амбиции, имам достатъчно голям бизнес. До следващия местен вот има три години, дори не зная дали ще се кандидатирам за съветник.
- Невъзможно, ами далаверата?! Наясно сме, че в ОбС тук се влиза само защото има хубави хапки за поделяне.
- Не знам за какво намеквате, но можете да видите архивите на ОбС решение по решение дали в едно дори има далавера.
- Вие сте приятел на настоящия кмет Николай Димитров, помогнахте му да спечели този мандат във време, когато над главата му бяха надвиснали градоносни облаци. Той не ви ли се отблагодари?
- Когато наближиха изборите през 2011 г. аз се огледах и честно казано не видях по-подходящ от него. Отидох и му казах – по-добре ти, отколкото някой от другите претенденти, които действително, сложете си и вие ръка на сърцето, не ставаха за кмет. Освен това, Николай Димитров изкара програма и даде дума, че ще я изпълнява. С думи прости той нямаше алтернатива. Сега се е затворил в себе си, изолирал се е, извън работно време не се вижда с никого. Кметът на Несебър няма приятели. Не го обсъждам зад гърба му, мисля, че това е някакъв вид защитен механизъм.
- Вашият бизнес върви ли?
- Да, доколкото е възможно в тази тежка икономическа криза. Имам построени готови обекти в Несебър, Равда и Св.Влас, които чакат да бъдат продадени, пазар няма.
- Значи се нуждаете от някоя по-хубава обществена поръчка. Дава ли ви кметът нещо да строите, да ремонтирате?
- Не и нямам нужда да ме говорят след това. Доволен съм от търговската част на бизнеса ми, от сезона – по отношение на туризма. Като цяло обаче туризмът във вида му отпреди 10 години няма да се върне. Други бяха туристите. Сега издигнаха мастодонтите в Слънчев бряг, Равда, туристите са други. Трябва да се инвестира в инфраструктурата на града, в малки хотели от семеен тип, да се разкраси самият град Несебър. Общинската управа ще наблегне именно на благоустрояването в следващите три години.
- В Стария град как приемат ограничителните мерки. В Стария Созопол напр. кметът Панайот Рейзи и това лято им разреши да си опъват сергии, да зареждат магазините когато си искат, а тесните улички бяха блокирани от маси и хладилни витрини. Вашите хора не роптаят ли?
- Не, защото осъзнаха, че изпадането ни от списъка на Юнеско съвсем не е на шега. Ограничихме навлизането на автомобили, но направихме удобни паркинги, така че всеки турист да остави колата си наблизо и да разгледа града. Нас не ни интересува Панайот Рейзи, ние се стремим да опазим нашите паметници на културата и историята и да ги показваме на гостите. Друг е въпросът, че трябва да съкратим периодът на ограничението с автомобилите. Сега е от Великден до средата на октомври, напълно безсмислено.
- Сергиите?
- На предната сесия взехме решението за тях, хората ни разбраха. Добре че реагирахме навреме, за да имат достатъчно възможност да се ориентират към друг тип бизнес или да приведат настоящата си дейност съгласно изискванията на Юнеско.
Poznavam Kostadin ot dostata4no dalgo vreme za da moga da tvardq , 4e e bezkraino otgovoren sas kakvoto I da se e zaxvanal. Vqrvam mu na 100% . Ubeden sam 4e I xorata vav negoviat region 6te potvardqt dumite mi. Takiva xora sa neobxodimi na BG za uspe6no izlizane ot krizata.