27.07 – лека-полека потеглихме към Анталия. По пътя спряхме в Сиде – вход 15 лири. Един от най-популярните туристически обекти в района. Крепостни стени и ров отделят от континента древния град, в който се влиза през голяма порта. Антична улица, някога оградена с колонади, води към римските бани. Днес те са превърнати в музей, а в съседство се намират и други руини. Големият театър е сред най-добре запазените подобни структури.
Аспендос - вход 15 лири. Известен най-вече с театъра си, който е най-добре запазеният в Турция и съперничи на Колизеума в Рим. Построен е по времето на Марк Аврелий (161-180) от местен архитект, наречен Ксенон, той поразява с хилядите си места, добре оразмерени портици и богато украсяване. Акустиката е добра и театърът е все още посещаван за Международния оперен и балетен фестивал на Анталия.
Перге – вход 15 лири. Бил е дом на хетите около 1500 години пр. Хр., преди да бъде колонизиран от гърците след Троянската война. Тук на много голяма площ се вижда римски театър, огромен стадион и няколко улици с колони, датиращи от дните, когато апостол Павел спрял тук по време на първата си мисия
Анталия - голям средиземноморски град със забележителна стара част
Нощувка в хотел http://www.hotelforestpark.com/, който се намира в края на Кемер, тих и уютен. Песента на цикадиите започва да ни преследва оттук, а се разделяме с тях някъде към Кушадъсъ. Невероятни са.
Кемер беше доста празен за този период на годината. Вечеряхме с вкусна прясна риба на брега на морето, буквално на пясъка до вълните. Спокойно е, не е така влажно и топло като в Алания – препоръчвам го като дестинация за почивка и екскурзия.
28.07 – отправяме се към Каш, около 250 км. Предния ден не ни остана време за Термесос, така че ще го разгледаме днес. Термесос – толкова много се дърпах и не исках да го включа в програмата, но щеше да бъде голяма грешка. Невероятен, сравним с Мачу Пикчу. Върнахме се до Анталия, а оттам на около 40 км. по посока Коркутели се намира Термесос. За да се разгледа добре, са необходими около 5-6 часа. Трябва да сте обути подходящо за планински терен. Доста се върви, но не се усеща, защото на всяка крачка има какво да се види. Входът е само 5 турски лири. Там, където ти продават билетите, дават карта на местността и те упътват. Ние разполагахме само с около 3 часа и благодарение на г-н Бекир (служител в Термесос) срещу умерено заплащане успяхме да видим всичко. Много от нещата са скрити за обикновенния посетител и без водач няма как да се видят. Термесос е забележителен и трябва да се посети.
Поехме за Каш през Коркутели, за да не потретваме пътя до Анталия и Кемер. Пътят през Коркутели е широк, нов и няма никакви коли. Излязохме на Финике и от там до Демре – разгледахме църквата, а където е служил св. Николай, известен като Дядо Коледа.
Древният град Мира се намира в непосредствена близост до Демре. Всички паркинги са безплатни, но собственикът на първия от тях те зарибява с това, че само тук паркирането е безплатно и ти се лъжеш, оставяш си колата, вървиш ненужно пеша и после те рекетира да отседнеш в заведението му и ако не го направиш, се отнася грубо.
Древната Мира – тук могат да се видят уникални скални гробници, които датират от времето на Ликийското царство и добре запазен античен театър.
Каш – нощувка в хотел http://www.nurbeachhotel.com/eng/. Пътя от Фенике към Каш е невероятно живописен. Каш ни плени. Малко градче – зад него скали, пред него море. Няма плаж, а платформи с шезлонги. Рай за гмуркачите. Центърът наподобява нашите възрожденски градове. Повечето почиващи са турци. Заведенията са много кокетни и привлекателни, където и да влезеш, няма да сбъркаш. Препоръчвам в Каш да се остане 2 дни и да се направи екскурзия до потъналите градове Кекова и Симена. Това ние не направихме, защото бяхме предвидили 2 нощувки в Олудениз. Ако нещо бих могла да променя в програмата, то щеше да е това – 2 нощувки в Каш с екскурзията, която споменах.
Да си призная от Каш не ни се тръгваше.
29.07 – Каш – Олудениз – 103 км. Пътят е прекрасен. По пътя посетихме Летун и Ксантос. Спряхме се на тях, защото и двата града са под егидата на Юнеско, но честно казано, нищо впечатляващо, входът е съответно 8 и 5 турски лири. Спокойно могат да се пропуснат.
Хотелът в Олудениз http://www.bellevueotel.com/index.html се намира на прекрасно място с прекрасна гледка. Плажът на прословутата синя лагуна не е за нас – вода топла като чай и много народ, но нали е нещо много известно, видяхме го. Спокойно обаче може да се пропусне. Достатъчно е да се види от паршута. Но това което, не трябва да се пропуска, е параглайдингът. На другата сутрин бяхме първи. Усещането е невероятно. Цената е 180 турски лири и 90 за видео, което ти правят по време на полета.
30.07.- След параглайдинга отидохме на разходка с корабче – 30 лири с включен обяд. Обикалят се 6 острова и разходката трае около 6 часа. Тук за първи път опитахме прословутите гюзлеми. Месеха ги и ги печаха в една съпътстваща лодка. Голяма вкусотия. Не беше лоша екскурзията, но отново препоръчвам двете нощувки да се направят в Каш и да се видят подводните градове, а в Олудениз да се лети с параглайдинг.
31.07- Олудениз – Датча – 210 км. – Минахме покрай Мармарис, но не влязахме да го разгледаме, не ни се гледаха големи курорти и градове. Истанбул, Анкара, Коня, Алания и Анталия ни бяха достатъчни.
По пътя спряхме в Далян и пътувахме с лодка по река Даламан. Лодките чакат на пристанището, има организирани екскурзии, има и лодки тип рейс, които обаче чакат да се напълнят и се изпълнява целия маршрут с кални бани и разглеждане на древния град Кунос. Ние обаче искахме да видим само скалните гробници и костенурките Карета-Карета, заради това наехме лодка само за нас двете за 120 турски лири и за около 2 часа успяхме да видим това, което ни интересуваше. Заслужаваше си. Поредното прекрасно преживяване.
/Следва/