Създаване на единен надзорен механизъм за банките в еврозоната бе акцент в близо едночасовата реч на председателя на ЕК Жозе Барозу пред Европарламента.
В рамките на новия единен механизъм крайната отговорност за конкретни надзорни задачи, свързани с финансовата стабилност на всички банки от еврозоната, ще поеме Европейската централна банка, се предвижда в проекта на ЕК.
Като цяло, обръщението на председателя на ЕК наблегна върху утвърждаване ръководната роля на Брюксел, засилване на Европарламента е европейските политически партии, както и лоялността на отделните членки.
ЕС се намира в криза на доверието, на Европейския съвет се взимат много важни решения, а на следващия ден хора, участвали във вземането им започват да ги подкопават
Барозу
Комисията, по думите на Барозу, също така предлага Европейският банков орган (ЕБО) да разработи единен наръчник за надзор, за да се запази целостта на единния пазар и да се осигури съгласуваност в банковия надзор за всички 27 държави – членки на ЕС.
Тази нова система, в чиито център стои Европейската централна банка и в която участват националните надзорни органи, ще възстанови доверието в надзора на всички банки в еврозоната, заявява Барозу.
По думите му Европейският парламент, от своя страна, ще играе ключова роля за осигуряването на демократичен контрол. Трябва да приемем като първостепенна задача създаването на европейски надзорен орган до началото на другата година, подчерта председателят на ЕК, като уточни, че това ще позволи да се вземат решения за използването на европейски защитни механизми за рекапитализирането на банките“.
„Искаме да прекъснем порочната връзка между държавите и техните банки. В бъдеще загубите на банкерите не трябва да се превръщат в дългове за данъкоплатците, което да поставя под съмнение финансовата стабилност на цели страни„, заяви категорично Барозу.
Сигурността на еврото е най-голямото предизвикателство, отбеляза още Барозу. Той заяви, че ЕЦБ има правото и задължението да възстанови интегритета на паричната политика. Председателят на ЕС подчерта, че трябва да бъде създаден банков съюз и фискален съюз.
Кризата показва, че въпреки че банките ни са наднационални, правилата, които се прилагат към тях са национални.
По думите му трябва да се разработи пълен механизъм за общо икономическо управление на базата на вече съществуващите институции.
Барозу заяви, че ЕК настоява да се преразгледа директивата за данъчните облагания.
Комисията ще излезе с документ с насоки за икономическия и валутния съюз за необходимите законови мерки в редица области, допълни Барозу.
Предлаганият от него пакет включва:
- Регламент за възлагане на големи правомощия на ЕЦБ за надзор над всички банки в еврозоната с възможност страните извън еврозоната да се присъединят на доброволна основа.
- Регламент за адаптиране на съществуващия регламент за ЕБО към новия режим за банков надзор, за да се гарантира балансът във вземаните от ЕБО решения и той продължава да пази целостта на единния пазар
- Съобщение, в което Комисията излага цялостната си концепция за банковия съюз, която обхваща единната нормативна уредба и единния надзорен механизъм, както и следващите стъпки, включващи единен механизъм за оздравяване на банките.
Предвижда се ЕЦБ да отговаря за задачи като лицензирането на кредитните институции и контрола върху спазването на изискванията за капиталова адекватност, ниво на ливъридж и ликвидност и ще провежда надзора на финансовите конгломерати. ЕЦБ ще е в състояние да се намесва на ранен етап, когато дадена банка нарушава или има опасност да наруши регулаторните изисквания за капиталова адекватност, като задължава банките да предприемат коригиращи мерки.
ЕЦБ ще си сътрудничи с ЕБО в рамките на Европейската система за финансов надзор. Ролята на ЕБО ще е подобна на настоящата му роля: той ще продължи с разработването на единна нормативна уредба на ЕС, приложима към всички 27 държави членки, и ще следи надзорните практики да са съгласувани в целия Съюз.
Комисията предлага надзорният механизъм се въведе до 1 януари 2013 г. Предвиденият преходен период ще позволи плавно преминаване към новия механизъм.
Най-напред от 1 януари 2013 г. ЕЦБ ще може да реши да поеме пълна отговорност за надзора над всяка кредитна институция, особено над получилите или поискалите публично финансиране. От 1 юли 2013 г. всички банки с голямо системно значение ще бъдат поставени под надзора на ЕЦБ. Преходният период следва да завърши на 1 януари 2014 г., когато ЕНМ ще обхване всички банки.
Всички сме в една и съща лодка в океана и когато лодката е в океана е необходима абсолютната лоялност на всеки един от членовете на екипажа
ЕС се намира в криза на доверието, заяви в началото на своята реч пред ЕП за състоянието на съюза председателят на ЕС Жозе Мануел Барозу.
По думите му на Европейския съвет се взимат много важни решения, а на следващия ден хора, участвали във вземането им започват да ги подкопават.
Не може да се справим с кризата на доверието в ЕС, ако самите управляващи не спазват решенията, които са взети, подчерта Барозу. Кризата на доверието е и политическа криза, заяви той.
Той посочи, че трябва да се вземат политически решения, които вдъхновяват конкретни мерки. По думите му ЕС има нужда от нов път, нови цели, нов начин на мислене.
Ако искаме нова силна Европа трябва да обмислим всички променящи се обстоятелства, каза Барозу и подчерта, че глобализиращите се пазари са много по-мощни от политическите системи.
По думите му държавите членки една по една не могат да насочват събитията. Намираме се в момент на преход, в който ни трябва решителност и лидерство, посочи Барозу.
Първо трябва да признаем, че всички сме в една и съща лодка в океана и когато лодката е в океана е необходима абсолютната лоялност на всеки един от членовете на екипажа, отбеляза Барозу.
По време на речта си председателят заяви, че ще представи една нова сделка за Европа, която има за цел да осигури стабилен растеж и конкурентоспособност.
Нито една от страните, по думите на Барозу, не трябва да се отказва от реформите, но и по-силните страни не трябва да се отказват от солидарността.
По думите на Барозу необходим е растеж на икономиката, който може да се постигне с подобряване на образованието, като се реформира и либерализира пазара. Необходимо е и да се намалят разхищенията, подчерта Барозу.
В Европа не се нуждаем повече от разделение, действията трябва да се диктуват от общността, подчерта Барозу.
По думите предстоящите избори за ЕП трябва да мобилизират всички проевропейски сили на национално ниво.
Жозе Мануел Барозу посочи, че ЕС се нуждае от един ефикасен и амбициозен европейски бюджет.
По думите му комисията и всички проевропейски сили трябва да се обединят и да подкрепят правилното изграждане на годишната финансова рамка.
Изправени сме пред проверка на доверието на държавите членки, каза Барозу, като допълни, че този бюджет е инструмент за подкрепа на Европа 2020.
Германският Конституционен съд отхвърли жалбите за блокиране на Европейския механизъм за стабилност, ключово оръжие в борбата срещу дълговата криза
Още…
Всичко това изисква големи усилия и ще може да се постигне само, ако постигнем равенство и справедливост, изтъкна Барозу.
Според него трябва да се засили и ролята на европейските политически партии. Един по-силен политически съюз означава, че трябва да се припомнят основните принципи на демокрация и върховенството на закона, изтъкна той.
Ще се създаде и европейска прокуратура, така както е записано в договора, посочи Барозу, и допълни, че Европа трябва да запази водещата си роля в предоставянето на хуманитарна помощ.
Необходима ни е обща политика за сигурността и отбраната, като поставим в центъра правата на човека, каза Барозу.
Той постави за цел създаването на федерация на държавите-членки, в която чрез споделяне на правомощията да се решат проблемите.
„Федерация на държавите членки, защото в тези размирни времена трябва да се обединим около европейските ценности и да се гордеем с тях“, каза Барозу. По думите му федерацията ще изисква промяна и в някои от договорите, на които се основава ЕС.