Премиерът Бойко Борисов засили натиска срещу Македония и заплаши индиректно, че България може да се присъедини към Гърция, която блокира членството на Скопие в НАТО и ЕС заради спора за името на бившата югославска република.
Реакцията на Борисов дойде малко, след като стана ясно, че Върховният съд на Македония е отнел детето на Спаска Митрова, която трябва да го предаде на бившия си съпруг Воислав Савик до две седмици. Митрова, която има българско гражданство, в продължение на години води съдебни битки за връщането на дъщеря си.
„Няма да свържа този случай с нашето отношение към Македония в Европейския съвет, но ще кажа, че България ще бъде изключително стриктна, когато се приемат критериите за присъединяване към Европейската общност, надявам се в Македония хората да разбират“, заяви Бойко Борисов във вторник по време на пресконференция с гостуващия в София премиер на Косово Хашим Тачи.
Борисов съобщи още, че българското Външно министерство вече е изискало решението на съда, което е от март, но едва сега се съобщава официално.
„Не коментираме съдебно решение, но когато дойде ред да коментираме съдебната ви система ще коментираме така, както ние преценим, а ние ще преценим, че тя трябва да е демократична, независима, европейска, толерантна, да защитава интересите на всички граждани. Не разбирам какво налага да не минава и ден или седмица да не получим сигнали за отношение, което най-малко заслужава българският народ. Първи ги признахме, винаги сме им помагали във всичко, по-братски народ от македонския на Балканите ние нямаме, но какво ги кара да правят това, и аз не знам“, коментира още Борисов.
Спокойният тон на правителството му по отношение на нестихващите провокации на Скопие бе нарушен в последните седмици, когато обяви, че България не е съгласна в името на Македония да има географско понятие. Коментарите на му идват на фона на изявленията на външния министър Николай Младенов, че планира „конструктивно настъпление“ на Балканите.
Случаят „Спаска Митрова“ стои в отношенията между България и Македония от години, но за пръв път София го превръща в казус, който може да определи отношението й към членството на страната в НАТО и ЕС.
През юни 2010 г. Митрова получи 9 месеца условна присъда по дело за клевета, което се води срещу нея в Македония. Година по-рано Спаска Митрова лежа три месеца в македонски затвор заради нарушения в бракоразводния й договор, свързани с начина, по който бившият й съпруг посещава дъщеря им. Детето й беше отнето и настанено в социален дом. След настояване от българските власти Митрова беше освободена през октомври 2009 г.
„Мислех, че случаят със Спаска Митрова е приключил. На няколко инстанции съдът в Македония приключи делата в полза на Спаска Митрова. Цялата българска общност се вдигна в нейна подкрепа. Любовта е сляпа, хората се женят, развеждат. Ние, като държава, трудно бихме могли да коментираме съда и неговото решение. Крайно ми е неприятно да коментирам подобна тема“, каза още Борисов във вторник.
Преговорите за членството на Македония в НАТО и ЕС до момента са блокирани от Гърция, която не приема името на Македония. Скопие обяви независимост през 1991 г. и веднага влезе в спор за своето име с Гърция, чиято позиция е, че Македония е името на нейна северна провинция и не може да има държава с подобно име.