Българо-унгарска научна конференция събра образователния
елит в хотел „Хризантема” в Слънчев бряг
Слънчев бряг посреща новия туристически сезон пълен с туристи
Българо-унгарска научна конференция за най-добрите практики и новости в съвременното образование събра в хотел „Хризантема” в Слънчев бряг образователен елит от преподаватели, директори, експерти, специалисти по образование и учени от двете страни. Форумът „Учене през целия живот-реалност и предизвикателства” се провежда под патронажа на министъра на образованието, младежта и науката проф. Сергей Игнатов и Н. Пр. Юдит Ланг-посланик на Унгария в България.
Над 180 участници и гости от двете държави присъстваха на официалното откриване на конференцията в залата на хотелски комплекс „Хризантема”. Подобен научен форум в сферата на образованието се провежда за пръв път в България. Конференцията е част от проект „Морска академия 2020” за българо-унгарско сътрудничество, реализиран от Асоциацията на Дунавските общини „Дунав” с подкрепата на българското образователно министерство и посолството на Унгария у нас. Международният форум се осъществява с партньорството на най-голямото хотелско дружество в Слънчев бряг – „Слънчев бряг хотел холдингс”АД и Община Несебър. Кметът на Несебър Николай Димитров лично поздрави участниците в конференцията при откриването на форума.
Заедно с огромното значение на този форум за развитието на образованието с иновационни идеи, той е и възможност да представим съвременната и модерна визия на България и Българското Черноморие пред Унгария, коментираха домакините на конференцията от „Слънчев бряг хотел холдингс”.
Според туроператори, мястото на провеждане на форума в партньорство с община Несебър и най-голямото хотелско дружество в Слънчев бряг е една добра реклама на българския туризъм като цяло. Броят на унгарските туристи, които посещават Слънчев бряг и България годишно е стотици хиляди и с всяка година нараства, това е трайна тенденция от пет-шест години насам, коментира Илиян Гаврилов, експерт в сферата на туризма, който от 14 години живее и работи в Унгария. „Сега повечето унгарски туристи идват за пръв път в България и впечатленията им са превъзходни.
Това са хора предимно от средната класа в Унгария, вече са почивали в Испания, Италия, Хърватия и имат реална база за сравнения. В България те са впечатлени най-вече от природата и напълно новата и модерна хотелска база. От това, че тук получават по-добри условия за почивка на сравнително по-ниски цени”-отбелязва Гаврилов. Според него, унгарските туристи посещават Слънчев бряг предимно семейно и с опознавателна цел. За тях са особено притегателни българската кухня и това, че в рамките дори само на региона могат да посетят много културни и исторически забележителности.
„Унгарският турист е любопитен турист и желан в цяла Европа, когато ходи на почивка, той не връща пари обратно. Важното е да се преодолее психологическата бариера пред унгарските туристи, създадена през годините на прехода, когато България бе известна в Унгария предимно с криминална престъпност. Затова, според мен, трябва да показваме новия облик на страната и българския туризъм при всяка възможност”- счита Илиян Гаврилов.
В туризма винаги е била определяща международната конкуренция.
На фона на икономическата криза в Европа, Слънчев бряг посреща новия туристически сезон пълен с туристи и това е една добра атестация за българския туризъм, отчитат туроператорите в Слънчев бряг.
„Още до 15 юни цялата хотелска база на „Слънчев бряг хотел холдингс” ще бъде заета 100 %. Имаме около 10% ръст на резервациите тази година. Освен запазването на традиционния немски пазар, този ръст се дължи на нарастването на туристите от Русия и Централна Европа- Чехия, Словакия, Полша, Унгария, както и Израел”- съобщи в отговор на журналистически въпроси Янко Янов, генерален мениджър на „Слънчев бряг хотел холдингс”АД. Дружеството включва в структурата си пет големи хотелски комплекса в Слънчев бряг.
Факт е, че ни посещават все повече български туристи, уточни Янов. „Българският турист също промени своите изисквания за почивка и вече избира доказаното качество. Още повече, че в условията на информационните технологии и интернет има реална база за сравнение на цени и условия и сам може да направи избор на най-подходяща оферта”- коментира още мениджърът на най-големия хотелски холдинг в Слънчев бряг. Не е вярно твърдението, че Слънчев бряг е скъп курорт за българи. Цените в три и четири-звездните хотелски комплекси на „Слънчев бряг хотел холдингс” в момента например са от 50 до 57 лева на човек на ден „ол инклузив” с включена нощувка, храна, напитки, басейни, шезлонги, чадъри, развлекателни програми, анимация, детски кътове, спортни съоръжения и услуги. Целият пакет „ол инклузив” е безплатен за дете до 13 години на допълнително легло с двама възрастни в стая, посочи Янов в потвърждение защо условията за семеен туризъм привличат все повече български туристи в хотелските комплекси на холдинга.
Според генералния мениджър на „Слънчев бряг хотел холдингс”, контролът на държавата върху качеството на услугата „ол инклузив” е напълно закономерен и необходим, за да не се допусне компрометирането в българския туризъм на тази световно разпространена услуга. За всеки специалист е ясно, че няма как тази услуга да бъде предлагана в истинската й форма в хотелска база с по-малко от 100 легла, посочи Янов.