Плевнелиев „приключи“ с магистралите

  Ива Иванова © БГНЕС Министърът на икономиката Добрев и шефът на кабинета на Борисов – Румяна Бъчварова, част от икономическия съвет към президента „Време е да погледнем отвъд магистралите....
| Източник: news.bg

 

Ива Иванова
плевнелиев© БГНЕС

Министърът на икономиката Добрев и шефът на кабинета на Борисов – Румяна Бъчварова, част от икономическия съвет към президента

Време е да погледнем отвъд магистралите. По протежение на магистралите трябва да се изграждат фабрики и индустриални зони, които да са групирани в клъстери.“
С тези думи президентът Росен Плевнелиев откри заседанието на икономическия съвет.

В сградата на Дондуков 2 дойде икономическият министър Добрев, шефовете на БСК, БТПП и КРИБ, индустриалци, икономисти, както и шефът на политическия кабинет на Борисов – Румяна Бъчварова.

Президентът посочи като конкретни цели определянето на водещите клъстери, формулирането на решения за активна държавна политика за привличане на инвестиции, обсъждане и потвърждаване на приоритетите за икономическата политика, изработване на нова индустриална стратегия и политика с фокус върху седемте индустриални клъстера на България.

Плевнелиев уточни, че има предвид земеделие и производство на храни; човешко здраве; транспорт и логистика; машиностроене; информационни и комуникационни технологии; химическа промишленост; електроника и електротехника.

Плевнелиев изтъкна, че е необходима промяна в икономическата политика на държавата.

По темата за децентрализацията и преместването на някои от държавните агенции той заяви, че е абсолютно убеден, че това е положителен процес, но трябва да бъде много добре обоснован и интегриран в държавната стратегия.

Ако искаме клъстер хранителна промишленост Държавната агенция по храни би могла да бъде в Русе, Варна или в Добрич – по-близо до фабриките, поясни и добави, че е съвсем нормално специализираните държани агенции, свързани с туризма да са там, където се прави туризмът, а за информационните и комуникационни технологии да бъдат в София.

Добре е институциите да бъдат близо до клъстерите, но това трябва да съответстват на желязна логика, каза Плевнелиев. Той заяви пред участниците в съвета, че трябва да се изработи икономическа стратегия на България и да бъдат набелязани приоритетните мерки.

Длъжни сме за десет години до 2020 година да постигнем 60% от благосъстоянието на глава от населението спрямо средното за Европа
Р. Плевнелиев

Президентът подчерта, че за всеки клъстер трябва да има работна група и да се полагат съвместни усилия от местните власти, изпълнителната власт, образованието, научните среди браншовите организации и други институции.

Високо технологичните паркове да станат фокус, препоръча още Плевнелиев и посочи, че в България 2020 ще бъдат предвидени 4-5 града, където да се създадат високо технологични центрове и паркове.

България трябва да се бори за всеки лев инвестиция, подчерта Плевнелиев. По думите му за създаване на среда за ускорено привличане на инвестиции е необходимо изграждане на индустриални зони, маркетинг на България като инвестиционна дестинация, изграждане на екипи на държавни и общински институции за привличане на инвестиции.

„Привличане на инвестиции трябва да стане национална цел“, категоричен е държавният глава.
Той отбеляза, че за това са необходими промени в закона за инвестициите и предвиждане на допълнителни стимули.

Длъжни сме за десет години до 2020 година да постигнем 60% от благосъстоянието на глава от населението спрямо средното за Европа. „След като Словакия успя за 10 години, Ирландия, Естония, Словения, също успяха да го постигнат, и ние сме длъжни да го направим“, заяви той.

Президентът подчерта, че за да го постигнем е необходим консенсус по България 2020 , необходими са и целенасочени усилия всяка следваща година и обеща всеки съвет до юни ще се занимава с България 2020.

Клъстър – група от взаимосвързани фирми с еднаква стратегическа цел

Ако искаме да имаме клъстери, са необходими целенасочени усилия, необходими са политики и те трябва да намерят място в България 2020.
Като пример Плевнелиев посочи намерението на BMW да построи фабрика за колите на бъдещето, което най-вероятно ще се случи в Словакия и изтъкна, че през последните 15 години Словакия се развива като център в автомобилостроенето.

Крайно време е и ние да водим целенасочена държавна политика, подчерта Плевнелиев.

Print Friendly
FacebookСподели