Проектът за нефтопровода “Бургас – Александруполис” е замразен, а не прекратен, стана ясно от думите на вицепрезидента на „Транснефт” Михаил Барков, цитиран от руската агенция “Адвис”.
Руската енергийна компания планира в бъдеще да се върне към реализирането на тръбата. „Ние няма да го изоставим. Замразяваме го, оставяйки минимално количество ресурси”, заяви Барков по време на форума „ТЕК Русия в 21век”.
През декември 2011 г. България обяви, че прекратява участието си в проекта. Мотивът беше, че е икономически неизгоден, по думите на финансовия министър Симеон Дянков. Преди дни пък премиерът Бойко Борисов каза, че сме се оттеглили, защото е и опасен за околната среда.
В края на март обаче българското правителство взе решение да емитира нови 18 хиляди акции в дружеството, което участва в проекта „Бургас – Александруполис“. Акциите са на стойност 1.8 млн. лв., като средствата са необходими за покриване на разходи по проекта, се казваше в правителственото съобщение, но не бяха посочени какви.
Решението на българското правителство беше взето дни след като Барков заяви, че Русия ще настоява да продължи изпълнението на „Бургас – Александруполис“ при минимизиране на разходите по него. Нефтопроводът трябва да бъде реализиран, тъй като е много по-дългосрочен от сегашната политическата конюнктура, каза тогава Барков, който е и член на надзорния съвет на “Транс-Болкан пайплайн”.
Междуправителственото споразумение за нефтопровода “Бургас – Александруполис” беше подписано през 2008 г. Русия взе мажоритарния пакет акции от 51%, а България и Гърция по 24.5%. За реализирането на проекта беше създадена проектната компания “Транс-Болкан пайплайн” (Trans-Balkan Pipeline). От руска страна в нея участва “Транснефт”, а от българска обявеното за продажба “Техноекспортстрой”.