Със скандирания „Заедно сме по-силни“ и „Закони за всички“ стотици граждани тръгнаха на протестно шествие срещубезобразията в България.
По целия маршрут от НДК до парламента имаше засилено полицейско присъствие.
Протестиращите искат механизъм за пряк контрол, налаган от обществото върху политическото елитарно ядро.
Те искат и независим съд, както и обективна прокуратура, а Конституцията да бъде за всеки и всички.
„Стоп на корупцията„, настояват протестиращите. Те искат гражданския глас да се чува.
Протестиращите предлагат набор от инструменти на свободата, който според тях е алтернатива на спънатия другарски преход към лъжесвобода и лъжедемокрация.
Сред предлаганите инструменти са: пряк избор и отзоваване на прокурори, съдии, включително конституционни и началници на РПУ; пряк избор и отзоваване от гражданите на възлови министри ( финанси, образование, правосъдие…); сезиране на Конституционния съд пряко от гражданите.
По време на шествието и на митинга пред парламента протестиращите разпространяваха Харта за гражданско управление.
„Хартата за гражданско управление предлага на гражданите да бъдат истински коректив на управлението; да утвърждават професионализма над посредствеността; да изграждат работеща пазарна икономика; да насърчават открито, отговорно и ефективно управление и прилагане на добри европейски практики; да настояват за парламентаризъм пред всякаква форма на еднолична власт„, пише в документа.
„Идеята ни не е да сваляме това правителство, а да го накараме да работи за народа си„, каза пред news.bg участник в протеста, пожелал анонимност.
Като цели на гражданското управление в Хартата са посоченивъзстановяването на доверието в силата на гражданското общество, създаване на условия за справедливост, основа на закона и морала; връщане на вярата в ценността на човешката личност и на гражданина на демократична България; гарантиране на икономическия и социален напредък, осигуряване на добър живот и европейски стандарти за всички; постигане на реални граждански свободи.
Протестиращите събираха подписи за отмяна на член 417 аления 2 от ГПК. Това е текстът, с който банките бяха приравнени на държавни институции, поясниха те и съобщиха, че за около месец са събрани към 6 хиляди подписа и че очакват скоро да станат 20 хиляди.Те отбелязаха и че въпросният законов текст бил приет 2008 година.
Протестиращите излезнаха с петиция за работещи права на пряко и решаващо гражданско участие в публичното управление.
С нея те настояват за промени в законовото уреждане на референдумите. Петицията им е адресирана до всички депутатите чрез предсседателя на парламента.
„Верни на народа си народни представители, госпожо председател, през май 2009 година се прие Закон за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, въвел право на гражданите да свикват национални референдуми с непостижимите 500 хиляди подписа, събрани за три месеца и препъващото условие за валидност на референдума, само ако са гласували най-малко колкото в последните парламентарни избори„, обръщат се протестиращите към народните избраници. Акцентирайки, че ограниченията и празнотите в този закон са много, протестиращите отправят искане за промени.
„Искаме законът да ни даде всички права за решаваща пряко участие на гражданите в публичното управление„, категорични са протестиращите. Те предлагат гражданите да свикват референдуми със 100-200 хиляди подписа за закон или конституция. Да няма ограничения за предмета на референдума, да има правила гарантиращи пълноценно публично обсъждане.
Протестиращите заявиха, че са против монополистите, олигарсите, начинът на преправяне на законите и че призовават народа за обединение и да си търси правата.
Протестиращите призоваха политиците да не крадат и да не продават народа си. На шествието се разпространяваха листовки с 10-те заповеди към един политик.
„Аз съм твоят НАРОД! Да нямаш други освен Мене! Не ползвай народа за лична облага! Почитай баща си и майка си ( онези, които политиците ги принудиха да ровят по кошовете)! Не убивай народа си! Не кради и не лъжи народа си…„.
Шествието стартира от НДК по бул.“Витоша“, пл.“Св.Неделя“, надясно по бул.“Кн.Александър Дондуков“, по бул.“Цар Освободител“ до пл.“Народно събрание“, с провеждане на митинг, извън охраняемата зона на Народното събрание.
Протестни действия има и в други градове на България.
От 11.30 до 17.30 часа при необходимост и по преценка на отдел „Пътна полиция“ при СДВР може да се забрани влизането на пътни превозни средства по ул.“Цар Шишман“ между ул.“Аксаков“ и пл.“Народно събрание“, съобщи Столична Община.