Професионалният Фолклорен танцов ансамбъл “Слънчев бряг” навършва днес -6 март 2012 година 45 години . Създаден е с решение на МС по предложение на курорта Слънчев бряг и Комитета за туризъм при МС. Едно от първите основания за това решение дава построяването на уникаланата сграда на „Бар Вариете“ Слънчев бряг, което е единственото и най-голямото на Балканите и цяла Източна Европа.
За славната история на този прочут фолклорен феномен до 2004 година, разказва дългогодишният му ръководител д-р х.к. Вълко Любенов,който сърдечно поздравява създателите и участниците в Ансамбъла с годишнината :
Активният туристически сезон за морския бряг обикновено е около 150 календарни дни (15 май – 15 октомври). Така всяка вечер артистите на ансамбъла изпълняват пред хилядите гости и туристи на курорта Слънчев бряг средно по 12-15 различни танцови постановки, композиции и миниатюри, разпределени в 3 шоу-фолк програми. Ето защо, през повечето туриститчески сезони броят на изнесените от ансамбъла програми надминава цифрата 450.
През есенно-зимния сезон се добавят и фолклорните програми, изнесени в чужбина – преди всичко на туристическите борси, а в последните 20 години и на световноизвестни фолклорни фестивали в Европа, Канада, САЩ. Пръв художествен ръководител е хореографа Борис Капитански. До 1979 ръководители на ансамбъла са били хореографите: Васил Надов, Веселин Стоянов, Николай Нанов, Веселин Петров.
От април 1979 година до 01.07.2005г. ансамбълът се ръководи от магистър Вълко Любенов – режисьор-хореограф-педагог. Ансамбълът е създаден като специфичен високо-професионален танцов ансамбъл за български народни танци. Броят на участниците винаги е бил от 35 до 50: танцьорки и танцьори от 24 до 36; оркестранти и корепетитори – 5 до 10; певци-солисти – 2 до 5; гл.худ.ръководител – 1; пом.ръководители (балет-майстори, репетитори, диригенти) – от 1 до 3; административен ръководител – 1; помощен технически персонал – от 1 до 3. Броят на участниците зависи от творческите планове и задачи на ансамбъла.
Той винаги е разполагал с максимален брой качествени професионалисти на възраст между 18 и 25 години. Приемането на изпълнители става винаги чрез провеждането на кастинги (конкурси) на национално ниво, до което по принцип се допускат кандидати не по-възрастни от 22 години. Предпочитат се кандидати завършили специализирани професионални училища за музикално и танцово изкуства: Национална Академия за Музикални и Танцови Изкуства в град Пловдив, Национално Училище за Танцово Изкуство София, национални музикални училища за фолколрна музика и танци, консерватории, както и възпитаници на студията на ансамбъл “Слънчев бряг” и Школата по изкуства за деца и юноши при Община Несебър.
Основните музикални инструменти, които се използват в оркестъра са най-типичните старинни български народни инструменти: кавал, гайда, гъдулка, тамбура, тъпан и други автентични народни инструменти и акордеон за провеждане на тренировъчната работа. При необходимост оркестърът нараства от 5 до 19 инструмента, като се дообогатява с други, освен основните. В началото са използвани музикални инструменти – тромпет, кларинет, саксофон, акордеон и други.
В репертоара на ансамбъла са включени най-ярките образци на фолклорното музикално изкуство, традиции и обичаи от всички етнографски области на България, както и върхови постижения на хореографското изкуство от творчеството на изтъкнати български автори: Маргарита Дикова, проф. Кирил Дженев, Методи Кутев, Кирил Харалампиев, Димитър Димитров и много други.
От началото на 1979 главният художествен ръководител Вълко Любенов вмъква в репертоара свои оригинални хореографски произведения с исторически, античен и автентичен характер, съобразени със спецификата на състава, курорта Слънчев бряг, древния Несебър, с международния вкус изисквания като – тематичния фолк-шоу спектакъл “Импресия България 1300” – специално изграден за Бар Вариете – 1981, в чест на 1300 години от създаването на българскатат държава; танцовата драма “Песента на козлите” от спектакъла “Лагерен огън” – специално за големия пикник “Лагерен огън”; спектакъла “Българска сватба” – създаден специално за ресторант “Чучура” и много други.
Мощното художествено въздействие на танците се допълва с магията на чудните български гласове. Солисти-певци на ансамбъла са били Янка Рупкина, Вълкана Стоянова, Комня Стоянова, Валентина Деспотова, Георги Чилингиров, Янка Танева, Димка Владимирова, Радка и Пенка Павлови, Иванка Аврамова, Иванка Ковачева, Дафинка Налбантова, Жечка Сланинкова, Данислав Кехайов, Теодора Дамянова, Стефан Вълков, Снежка Милчева, Деян Митев и други.
Професионлисти като диригентите проф.Добри Палиев, Ангел Филипов, кавалджията Никола Ганчев, тонрежисьора проф.Михаил Люцканов и други са чест за този ансамбъл. Палитрата на цялостното въздействие се превръща в истинско художествено внушение от костюмите и реквизитите на ансамбъла, които са не само сценични костюми, но голяма част от тях сами за себе си са произведение на приложните изкуства.
Изключително талантливите български художници-приложници Венера Наследникова, Нева Тъсузова, Елена Трендафилова и други са не само създатели на скиците за всички сценични костюми, реквизите и сценографиите на всички спектакли, но и пряко участват при тяхното изпълнение. А изработването в най-добрите ателиета за национални костюми – София, Бургас, Варна, Пловдив, Стара Загора, Задругата на българските майстори и други е ставало под прякото ръководителство и контрол от самите художници.
За своята 37 годишнина непрекъсната творческа дейност, Фолклорен ансамбъл “Слънчев бряг” е представил над 10 000 (десет хиляди) програми, концерти и други публични изяви. Изключителна реклама за възможностите на туризма в България и за популяризирането на традиционната българска култура са турнетата и участията в различните национални и международни форуми, фестивали, туристически борси и събития в много страни по света – в Европа, Азия и Америка: Германия, Белгия, Холандия, Австрия, Франция, Унгария ,Англия, Шотландия, Ирландия, Дания, Норвегия, Португалия, Гърция, Швеция, Русия, Украйна, Румъния, Малта и други европейски страни.
В повечето от тях съставът е гостувал неколкократно. Навсякъде изявите на ансамбъла са съпътствани от лавина на френетичен успех, отразен на различни езици в чуждестранните медии и преса, телевизия, радио и други. От 1997 година Ансамбъл “Слънчев бряг” постига нови върхове в своята дейност по паралели и меридиани извън Европа.
Участието в Световния фолклорен фестивал в Дръмъндвил и Чикутими, Квебек, Канада и завоюваните успехи са старт към нови върхове и нови светове на третото хилядолетие. От април 1998 ансамбълът е редовен член на Международната организация за фолклорно изкуство и култура – Internationale Organization fur Volkskunst (IOV) и движението Култура за мир – ЮНЕСКО, ООН.
Така, ансамбълът е включен в Календара на международните и световни изяви в областта на фолклора, народните танци и обичаи на народните занаяти. От 5 април до 7 май 2000 година ансамбълът участва с забележителен успех в World Fest-2000/Silver Dollar City – град Брансън, щата Мисури, САЩ. Спечелвайки сърцата на публиката в Канада през 1997, Фолклорен ансамбъл “Слънчев бряг” отново получи покана и прие предизвикателстовото да прекрачи третото хилядолетие с участието си в юбилейните тържества послучай 20 години Световен фолклорен фестивал – Mondial des Cultures de Drummondville – Квебек, Канада през юли 2001, която се явява като едно от най-големите удовлетворения за 37 годишната му творческа дейност.
Ансамбъл “Слънчев бряг” е спечелил за изминалите 21 години специален приз и е избран за втори път да представи България в Канада. Забележителното е, че организаторите на канадския юбилей възлагат на Ансамбъл “Слънчев бряг” и специалното заключтелно шоу. Успоредно с фестивала в Дръмъндвил, ансамбълът получи специални покани от Lachine International Folklore Festival – FOLKORE CANADA INTERNATIONAL MONTREAL – 2001 (25-30 юни) – Лашин, Канада и Folkmoot, USA 2001 – 17-30 юли, The North Carolina International Folklore Festival – Северна Каролина, САЩ.
За участията в трите световни форума бяха осигурени възможно най-добрите условия за времето на 40 дневното турне, което за голямо съжаление не се осъществи. Още едно от уникалните явления на Фолклорен ансамбъл “Слънчев бряг” е създадената от Вълко Любенов със съдействието на ръководството на курорта Слънчев бряг и град Несебър през 1983 година ОБЕДИНЕНА ОБЩИНСКА ШКОЛА ПО ИЗКУСТВАТА ЗА ДЕЦА И ЮНОШИ ПРИ ОБЩИНА НЕСЕБЪР, в коята ежегодно се обучават в традиционни и фолклорни изкуства около 300 деца и юноши.
От 1991 година танцовият състав на ансамбъла е попълнен почти изцяло от възпитаници на школата. От април 1998 Школата също е член на ІОV-ЮНЕСКО Уникалността на това явление се подчертава и от факта, че от 1992 година школата разкрива още една страна от творческия си потенциал – превръща се в международно фолклорно училище, в което деца и възрастни, чуждестранни гости и туристи на прекрасния черноморски курорт Слънчев бряг и уникалният град Несебър могат да се учат на български фолклор и в България, и в чужбина.
Най-новото в живота и творческата дейност на ансамбъла и школата е, че окончателно юридически и фактически са обединени в една институция – ОБЕДИНЕНА ОБЩИНСКА ШКОЛА ПО ИЗКУСТВАТА ЗА ДЕЦА И ЮНОШИ при Общ.Несебър И Проф.ФОЛКЛОРЕН ТАНЦОВ АНСАМБЪЛ “СЛЪНЧЕВ БРЯГ” ПРИ АД”Сл.бряг”. .От лятото на 2004 год.Главния художествен ръководител,/режисьор-хареограф педагог/на ПРОФЕСИОНАЛНИЯ ТАНЦОВ АНСАМЪБ „СЛЪНЧЕВ БРЯГ”,ОСНОВАТЕЛ И ДИРЕКТОР НА ООШ ПО ИЗКУСТВАТА НЕСЕБЪР Е ПЕНСИОНИРАН..НЕГОВАТА ТВОРЧЕСКА ДЕЙНОСТ ПРОДЪЛЖАВА ИЗВЪН ТАЦОВИТЕ ЗАЛИ .
За директор на школата по изкуствата е назначен народния певец от Несебър Данислав Кехайов. Истинския стопанин е Община Несебър, която е и ще бъде гарант за бъдещия просперитет на фолклорната култура в несебърската община.
Сърдечни поздравления за този юбилей. Благодарност и към дългогодишния ръководител Вълко Любенов, който с своята всеотдайност, безгранична обич към фолклора и децата, напорист дух и нестихващ ентусиазъм движеше ансамбъла по пътеките на успеха. А на всички танцьори пожелавам никога да ги напуска магията на истинския български дух, култура и фолклор ! Бъдете здрави!
Честита годишнина! Преди 12 години, имах възможността да танцувам в този ансамбъл, който беше ръководен от Д-Р х.к.Вълко Любенов. ТОЙ ме научи на дисциплина, лоялност, честност и справедливост. С прекрасни чувства се сещам за репетициите и моментите, които прекарвахме с колегите! С някои от тях успях да завържа едно много здраво и истинско приятелство! Благодаря Ви, г-н Любенов!