Още една жертва на наводненията
Vesti.bg
Повече от сто семейства са пострадали при наводнението в с. Бисер, 36 къщи са напълно негодни за обитаване
Близо до харманлийското с. Надежден е открито тяло на мъж, съобщи БНР.
Предполага се, че това е изчезналият при наводнението в с. Бисер Васил Делев. Предстои експертиза.
Вече е установено, че 36 къщи са напълно негодни за обитаване, съобщи областният управител на Хасково Ирена Узунова, която ръководи областния кризисен щаб от с. Бисер.
Около стотина сгради са с различен процент на увреждане и част от тях ще бъдат проверени отново, за да се установи дали ще бъдат годни за живеене, посочи Узунова.
Военно формирование помага за „евакуирането“ на архива от наводнения районен съд в Харманли, където е бил и архивът на Агенцията по вписванията. Днес вече решаваме въпроса как да стане изсушаването на този архив, добави областният управител.
По думите на Узунова за бракуването на 36-те негодни къщи в Бисер, за разрушаването им и за изнасянето на отпадъците трябва да се издирят и представят документите за собственост, актуалните скици и удостоверения за наследници.
„Тук се сблъскваме с проблема с наводнения архив в Харманли. Затова вчера решихме, че засега ще работим с това – какво са декларирали хората в община Харманли, на основата на която се правят данъчната оценка на тези имоти, както и какъв документ за собственост са представители при декларирането“, отбеляза Узунова.
Началникът на областното управление „Пожарна безопасност и защита на населението“ комисар Николай Вълчев заяви, че до момента не е допусната кражба или друг вид мародерство в Бисер, което, според него, обикновено се случва в зоните на бедствие.
Около 3 млн. лева ще струва възстановяването на железопътната инфраструктура
в районите с най-тежки наводнения, каза транспортният министър Ивайло Московски, който посети с. Бисер. Той направи проверка на пораженията върху железопътната инфраструктура в участъците „Раднево-Любеново“ и „Любимец-Свиленград“.
Министърът посочи, че разрушеният участък край с. Бисер е почти 1,2 километра. Възстановяването му най-вероятно ще продължи един месец, смята Московски.
Екипите на „Транспортно строителство и възстановяване“ вече са на терена. Почти е готов свързващият път, по който да бъде осигурена доставката на необходимите материали, добави министърът.
Според Ивайло Московски проблемът е сериозен, тъй като движението на влаковете от Турция към България в момента е преустановено. Съществува възможност – при желание и комуникация между пътническите превози на двете страни, влаковете от Турция да пътуват до Свиленград и оттам пътниците да бъдат превозвани с автобуси до Харманли, допълни министърът.
========================================================
Дарителските акции в подкрепа на бедстващите имат нужда от координация
В часовете и дните след трагедията, сполетяла наводненото село Бисер, много неправителствени организации, медии и държавни институции впрегнаха усилията си за организиране на дарителски акции, които да осигурят пари и стоки от първа необходимост за пострадалите. Докато в началото след такава трагедия нуждите са ясни, то с времето потребностите на хората се менят, заради което е нужен синхрон между отделните дарителски акции. Също така хората трябва да знаят от какво има нужда в дадения момент и къде да го предоставят, за да стигне до нуждаещите се. Даряването на пари е по-лесно и в момента текат две основни кампании – на БНТ и Фондация „Помощ за благотворителността в България“ и на БЧК. Даряването на храни, облекла, домакинска посуда и др. пък става през множество канали и се координира от няколко държавни институции.
“Има известна хаотичност. Надявам се, че през следващата седмица ще се получи по-добра координация. Например днес скаутите от Шумен на път за селото са чули, че вече няма нужда от храна и дрехи. От една страна не трябва да се прекършва ентусиазмът на хората, от друга страна нуждите трябва да се съобразят точно“, коментира пред Mediapool Елица Баракова от „Помощ за благотворителността в България“.
Според нея организациите, които припознават помощта при бедствия като своя дейност, трябва да са по-активни в разясненията. За пример тя посочи Агенцията за социално подпомогане, както и църквата, която също е организирала пунктове за предаване на дрехи и одеяла.
Сега всички организации координират нуждите на засегнатите хора с кризисния щаб, създаден веднага след бедствието.
До петък на обед кампанията на БНТ и фондацията е събрала 84 792 лв. по банкова сметка и 76 775 лева от sms-и.
“Както два пъти дневно публикуваме колко са парите, така ще публикуваме информация и за какво се харчат“, заяви Баракова.
Средствата се събират за първа помощ в дните непосредствено след бедствието, за отводняването (закупуване на помпи и друга необходима техник) и за възстановяване на живота в засегнатите населени места на по-късен етап, когато хората ще имат нужда от помощ, за да изградят наново къщите си.
Според фондацията помощите, които правителството обеща да отпусне, са значителни, но няма да са достатъчни, за да върнат живота на хората в нормалното му русло.
По банковата сметка на БЧК в полза на хората от засегнатия район до 10 часа в петък са постъпили 208 917 лв. Тази сума не включва дарение от САЩ на стойност 50 000 долара.
От БЧК съобщиха, че парите ще бъдат разпределени съобразно оценката на щетите и нуждите, която извършва кризисният щаб. За разпределението ще бъде учреден обществен орган с представители на медиите.
До 14 февруари екипи на Националният алианс за работа с доброволци ще събират топли обувки, домакинска посуда, спално бельо, които са най-нужни в този момент на пострадалите от наводненията. Във втория етап от кампанията си ще организират събирането на битова техника и обзавеждане, за да помогнат за възстановяването на домовете на хората от бедстващите региони. Даренията могат да се правят в центровете за работа с доброволци и в регионалните Дирекции за социално подпомагане, чиито адреси са на страницата на Агенцията за социално подпомагане АСП – www.asp.government.bg.
Даренията в храни се координират от Българската агенция по безопасност на храните. Досега са дарени над 10 тона храна за бедстващите в наводнените райони в Хасковска област.
Продуктите са дарени от търговци и производители. Даренията от физически лица са забранени, защото няма гаранции за произхода и качеството на храната.
От БАБХ впоследствие предоставят храните на БЧК и социалните служби за раздаване.
Ако други населени места в страната, засегнати от наводнения, имат нужда от храни или дрехи, трябва да се обърнат към съответните подразделения на държавните ведомства.
До края на февруари куриерската фирма “Еконт“ ще транспортира за своя сметка всички пратки, които съдържат помощи за пострадалите от наводнението. Оттам препоръчват изпращаните дрехи и вещи да бъдат адресирани до открития пункт на Дирекция “Социално подпомагане“ в град Харманли, ул. Иван Вазов 46А, тел. 0373 82501.
———————————————————————————————–
Всички доброволци, членове и служители на Българския Червен кръст се присъединяват към скръбта на нацията по повод на тежките загуби след наводнението в с. Бисер и околните села и изразяват най-дълбоко съчувствие на близките на загиналите.
Днес сутринта за пострадалото село замина екип за работа при бедствия. Четирима специалисти от централата в София се включват в помощ на червенокръстците от Хасково за подпомагане на пострадалите и преодоляване на последствията от наводнението.
На засегнатите жители от с. Бисер непрекъснато се раздават чай, закуски, минерална вода, хигиенни материали, топли дрехи и завивки. Вчера организацията изпрати в селото два камиона с минерална вода и закуски, дарени от фирми производителки. Предоставени са от БЧК 100 комплекта спално бельо, 100 завивки и 100 възглавници.
От днес на терен в засегнатото село работи екип на Планинската спасителна служба към БЧК със служебно куче и издирва няколко души, които са в неизвестност след бедствието.
Двама професионални психолози – доброволци на БЧК, работят с жителите на селото и близките на загиналите за преодоляване на посттравматичния стрес.
Хиляди наши сънародници от страната и чужбина заявиха желанието си да помогнат според възможностите си на засегнатите от бедствието. Непрекъснато се предлагат и жилищни имоти в различни краища на България за останалите без дом.
До момента, само за един ден, по банков път са набрани 93 851 лева. Продължава набирането на средства чрез онлайн дарения в сайта www. redcross.bg и на банковата сметка на БЧК:
Български Червен кръст
Уникредит Булбанк АД
BG64UNCR76301078660913
UNCRBGSF
1255 е краткият номер за трите мобилни оператора за дарения чрез празен SMS за пострадалите от наводненията в Хасково. Стойността на всяко дарение е 1.20 лв. с ДДС.