
Правителството и премиерът да оттеглят подписите си от споразумението АCTA веднага, настоява СДС. Мартин Димитров е категоричен, че то трябва да бъде спряно.
Той изрази възмущение, че икономическият министър Трайчо Трайков не е представил аргументи за въздействието на споразумението върху българската икономика и не се е противопоставил пред Министерския съвет.
Припомняме, миналата седмица в Токио „тайно“ подписите си под споразумението сложиха 22 посланици на страни от ЕС, сред които и българският. За това у нас не бе съобщено официално, а на въпроса ни, зададен в събота – 28 януари, на пресцентъра на външно отговориха, че нищо не знаят, но ще проверят.
Днес от там уточниха, че отговорно за проекта било министерството на икономиката.
„Интернет следенето е най-голямата мечта на Цветан Цветанов и Румен Петков. Много са си мечтали, но в случая споразумението друг го е написал“, коментира Димитров.
Според СДС актът ще въведе интернет цензура без граници. Сините са на мнение, че правителството на ГЕРБ създава поредния парадокс.
„Всички знаем кога премиерът Борисов играе мач с тигрите от Бистрица, колко гола е вкарал, кога е победил или е загубил любимият му отбор. Оказа се обаче, че управляващите имат много тайни, които касаят всички в държавата. Тихомълком за два месеца правителството е успяло да присъедини България към спорния договор ACTA“, се заявява в позиция на ръководството на СДС по случая.
СДС поясниха, че споразумението е било одобрено през ноември на заседание на кабинета, а този месец – на 26 януари, е подписано от посланика ни в Япония.
Най-много свобода остана в интернет, където въпреки напъните на Румен Петков и Цветан Цветанов до момента цензурата е слаба, изтъкна още Димитров и заподозря управляващите от ГЕРБ, че виждат сериозна възможност да използват това споразумение като претекст и за намеса в интернет пространството.
От СДС поясниха, че ACTA задължава доставчиците на интернет да докладва каква информация се обменя в мрежата, независимо дали се отнася за музика, филми, книги или други данни, които са обект на авторски права. Ако обменът на данни не бъде прекратен, доставчикът или потребителят могат да бъдат глобени, а при системно нарушение пратени в затвор.
Мартин Димитров е категоричен, че това споразумение не бива да бъде ратифицирано от парламента. Той изрази възмущение, че документът не е бил подложен на обществено обсъждане.
„Българското правителство продължава да подписва договори като селски кмет, без дебат, без консултации, често без да знае какви са последиците от това“, категорични са в СДС.
По-рано днес от партията на Мария Капон поискаха България да използва правото си на вето срещу приемането на АСТА.
В края на миналата седмица в Полша бяха организирани първите протестни демонстрации срещу споразумението. Очаква се на 11 февруари и у нас да започнат граждански протести.