Синдикатите не се отказват от готвената стачка в БДЖ и протеста срещу вдигането на пенсионната възраст, но се връщат в тристранния диалог с правителството, който ще бъде воден лично от премиера Бойко Борисов, вместо от вицепремиера Симеон Дянков. Това стана ясно от „помирителната“ среща в сряда, на която Борисов трябваше да представи окончателни разчети за промените в условията за пенсиониране, но това не се е случило. Както обясни лидерът на КНСБ Пламен Димитров, обсъден бил начинът, по който се води социалният диалог.
И социалният министърът Тотю Младенов, и синдикатите заявиха, че са дискутирани по-скоро “откъслечни предложения“, които обаче не пожелаха да огласят. Основните автори на сметките – заместник-финансовият министър Владислав Горанов и управителят на НОИ Бисер Петков пък изобщо не пожелаха да дадат разяснения пред журналисти на пресконференцията след разговорите в Министерския съвет.
Конкретни предложения щели да бъдат обсъдени в четвъртък, когато Борисов ще води преговорите със синдикати и работодатели за пенсионните промени.
Горанов съобщи само, че заради липсата на яснота се удължава с два дни срокът за внасяне на предложения между първото и второто четене на бюджета в парламента. Иначе този срок изтича в края на работния ден в сряда.
Борисов заявил, че уважава правото на протест
Шефът на стачния комитет на КТ „Подкрепа“ Евгени Душков заяви пред медиите, че и стачката на 24 ноември и протестът на 30 ноември остават, като самият премиер обявил, че уважава правото на протест.
Душков допълни, че социалният диалог ще бъде продължен, така че наистина да има смисъл от него без диктата, който е бил прилаган досега от вицепремиера Симеон Дянков и без неговото поведение.
Министър Тотю Младенов, който е с „жълт картон“ от премиера заради ескалацията на социалното напрежение и заплахата на синдикатите, че напускат тристранката, е оптимист за възстановяването на социалния диалог. Преди ден Борисов се съгласи, че и Дянков „сгрешил“, като избързал с обявяването на мерките.
В понеделник двата синдиката мотивираха оттеглянето си от тристранния съвет с решението на Дянков да предложи увеличаване на пенсионната възраст с година от 2012 г. (от 63 на 64 г. за мъжете и от 60 на 61 г. за жените) и премахване на класа за прослужено време от заплатите с поправки в закона за бюджета за следващата година, без да го обсъди със социалните партньори.
“Смятам, че социалният диалог трябва да продължи и от днешната среща съм оптимист за това. Това беше основният акцент от разговорите, които имахме. Утре ще говорим за това как да продължат реформите във всички сфери, за да може да направим така, че и пенсионната система да стане по-устойчива и всички въпроси да се решават с диалог. Днес се свързах с областните управители, те ще свикат в спешен порядък областните съвети за тристранно сътрудничество, за да се обсъдят всички наболели въпроси по социално-икономическите проблеми в цялата страна“, каза социалният министър Тотю Младенов.
Няма промяна в ничия позиция
Лидерът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че няма промяна “в ничия позиция“ – нито на синдикатите, нито на държавата. Заради това планираният от синдикатите протест на 30 ноември остава.
“Не са представяни никакви сметки, водихме разговора на политическо равнище за това как трябва да бъде възстановен диалогът. Имаше откъслечни идеи, но цялостна визия не е коментирана“, каза Димитров.
“Ние не можем, няма да приемем увеличение на пенсионната възраст от догодина с каквато и да е стъпка – шест месеца, три месеца, два месеца, 15 дни. Има други идеи, други предложения, които ние подготвяме в настоящия момент и утре ще предложим на правителството за това как пенсионната система да стане по-устойчива. Но ние продължаваме да твърдим, че мерки трябва да има в приходната част. Към това трябва да се концентрират усилията, за да разполага системата с повече средства“, заяви Димитров.
Синдикатите не приемат преговори с Дянков
Двата синдиката продължават да настояват, че двумилиардният годишен дефицит на Националния осигурителен институт за пенсии трябва да бъде решаван предимно с приходни мерки – изсветляване на сивата икономика и криминализиране на неплащането на осигуровки, вместо с разходни като увеличаване на възрастта за пенсия. Пламен Димитров припомни, че по данни на НАП, невнесените осигуровки за годината са около 1.2 милиарда лева.
Освен това синдикатите няма да приемат и занапред Националният съвет за тристранно сътрудничество да се председателства от финансовия министър Симеон Дянков.
„Ще обсъдим бъдещето на социалния диалог, как да го възобновим, така че той наистина да има ефективност и смисъл, без диктата, който беше прилаган досега от страна на вицепремиера Дянков, без неговите методи и държанието: „аз съм държавата, аз решавам, така ще бъде”“, коментира председателят на КТ „Подкрепа“ Константин Тренчев.
Обявената стачка в БДЖ ще се състои
В момента нямаме сближаване на позициите, най-вероятно обявената стачка в БДЖ ще се състои, обяви транспортният министър Ивайло Московски след среща при премиера с представителите на синдикатите КНСБ и КТ „Подкрепа“ Пламен Димитров и Евгени Душков.
За продължаващи противоречия потвърдиха и профсъюзните лидери, които отново заявиха, че „категорично стачка ще има и тя ще започне утре, безсрочно от 8 до 16 часа“.
Изговорихме, каквото имаше да се изговори, различни са ни позициите. Ние уважаваме правото на синдикатите да си предприемат действията, които са декларирали. Министерство на транспорта и ръководството на БДЖ не отстъпват от предвидените мерки за оптимизация и реформи, каза Московски. След срещата в Министерския съвет той отиде на изслушване в парламента.
Планът за оздравяване на БДЖ предвижда незабавно съкращаване на 2000 души и намаляване на броя на влаковете със 150. Това ще доведе до освобождаване на поне още 500 човека от персонала.
Коментирахме доста неща, в следващите три-четири дни ще има интензивни разговори между нас и синдикатите, надяваме се да има сближаване на позициите, каза още Московски. Срещите могат да започнат още днес следобед и да продължат утре, уточни той.
Няма ангажимент БДЖ да вози пътниците с автобуси, БДЖ вози с влакове. Рейсове си има на териториален принцип, по транспортни схеми на общините, има достатъчно, за да се извозват пътниците, допълни министърът, който седмица по-рано твърдеше, че БДЖ ще осигури автобуси, които да извозват засегнатите от стачката пътници.
На въпрос колко може да издържи БДЖ на стачката, Московски отговори, че няма представа, но няма да е много. Загубите от приходи са от порядъка на 500 – 600 хиляди, каза министърът.
Нека юристите да кажат незаконна ли е стачката в БДЖ, каза още министърът. Става въпрос за една процедура, която синдикатите смятат, че могат да използват старата такава, проведена при предупредителната стачка през март, ние считаме, че трябва да има нова такава процедура направена.
Във вторник ръководството на БДЖ заяви, че ще поиска съдът да обяви стачката на железничарите за незаконна и ще санкционира всички участници. Наказанието може да е и дисциплинарно уволнение, по преценка на ръководството.
Московски: Няма да уволняваме стачкуващи, това са глупости
Няма да уволняваме стачкуващи, какви са тези глупости, коментира Московски в сряда. Ден по-рано обаче шефът на управата на БДЖ Владимир Владимиров заяви, че се прави списък на стачкуващите и те ще бъдат наказани, включително е възможно и дисциплинарното им уволнение.
В провеждането на стачката, това е процедурата, БДЖ, дори стачкуващите имат ангажимент да осигурят минимална транспортируемост. Стачката е осем часа, останалото време на денонощието влаковете ще се движат, посочи той.
Няма информация дали служители на НКЖИ ще стачкуват, каза транспортният министър. По думите му – няма промяна в условията и изискванията за сигурност.