БДЖ обяви стачката за незаконна, заплаши участниците с уволнение

Спирането на влаковете ще лиши компанията от 600 хил. лв. приходи дневно Десислава Лещарска Ръководството на БДЖ заяви във вторник, че обявената за 24 ноември стачка в железницата е незаконна,...
| Източник:

Спирането на влаковете ще лиши компанията от 600 хил. лв. приходи дневно

Ръководството на БДЖ заяви във вторник, че обявената за 24 ноември стачка в железницата е незаконна, ще се изготви поименен списък на всички участници и срещу тях ще бъде предявен иск. Най-тежкото наказание за железничарите, които откажат да работят в четвъртък, ще е дисциплинарно уволнение, обясниха от БДЖ във вторник пред журналисти.

 

„Ние категорично сме против стачката. За нас тя е абсолютно безсмислена. Синдикатите нямат кауза. Не е кауза да искаш от едно ръководство да стане съпричастно към фалита на едно дружество“, каза Владимир Владимиров, шеф на директорския борд в БДЖ.

 

Изявлението бе направено няколко часа след пресконференция на синдикатите, според които шефовете на БДЖ щели окажат “жесток натиск” срещу всеки железничар, които се включи в стачката. По думите на Петър Бунев, председател на железничарския синдикат към КНСБ, стачка в четвъртък ще има и тя е съвсем законна, но се притесняват от натиска срещу служителите.

 

Според ръководството на железницата обаче протестът е незаконен и за това ще бъде сезиран Софийският градски съд. Причината е, че липсва задължителното споразумение между работодател и служители за осигуряване на минимално транспортно обслужване. Синдикатите разчитат на споразумението от предупредителната стачка през март, но то вече не актуално. Това заявиха юристите на БДЖ.

 

По думите на Владимиров всеки ден от стачката ще струва на компанията 600 хил. лева по-малко приходи. От тях 400 хиляди се падат на товарни превози, а 200 хиляди на пътнически. Товародателите ни подкрепят, но ако влаковете не се движат повече от три дни графиците им ще бъдат тотално объркани, каза Владимиров.

 

Спирането на влаковете ще има и положителен ефект за железницата, тъй като всичките й линии се обслужват на загуба. От спестените пари за такси за ползване на инфраструктурата пък ще пострада Национална компания “Железопътна инфраструктура”, така че нещата са навързани, каза Владимиров.

 

Стачката няма да е за сметка на пътниците, категорични бяха от ръководството на БДЖ. Сумите за билетите на спрените влакове ще бъдат възстановявани при поискване. За пътниците с абонаментни карти ще има бонуси или отстъпки.

 

От дружеството признаха, че няма как да осигурят алтернативен транспорт на гражданите по време на стачката. Клиентите на „БДЖ Пътнически превози“ са 80 хиляди на ден, това означава 540 автобуса, това просто няма как да стане, заявиха от превозвача.

 

Ръководството на БДЖ отхвърли обвиненията, че е трябвало да уведоми общините кои точно влакове ще съкрати. Това е задължение на държавата в лицето на транспортното министерство, ние сме търговско дружество, обясни Владимиров. Той призова кметовете да проявят разбиране и след като самите те не могат да поемат издръжката на жп линиите до техните селища да се погрижат за алтернативен транспорт.

 

Броят на композициите, които ще бъдат спрени от движение от 10 декември падна на 138, стана ясно още в четвъртък. Техният списък беше публикуван.

 

Владимир Владимиров покани синдикатите на разговор в сряда в 11:00, но беше категоричен: „Няма как да отстъпим. Отстъпването значи фалит“.

 

Загубите на БДЖ за тази година възлизат на 28 милиона лева, като очакванията на ръководството на дружеството са до края на 2011 те да не надхвърлят 30 милиона лева и в края на 2012 г. дружеството вече да не е на загуба.

 

В момента се преработва планът за преструктуриране на БДЖ съобразно новите макроикономически показатели на финансовото министерство и увеличените разходи на дружеството, заяви Владимиров. Това е едно от изискванията на Европейската комисия, за да подкрепи държавна помощ и държавно гарантиран кредит от Световната банка за БДЖ, обясни той.

 

Другите притеснения на ЕК са, че приватизацията на „БДЖ Товарни превози“ няма да осигури достатъчно приходи за самоучастие на компанията в оздравяването й, както и че пазарът няма да бъде адекватно “компенсиран” за това, че БДЖ получава държавна помощ. Опитваме всеки ден да докажем, че ще изпълним тези две условия – първо, че продажбата на „БДЖ Товарни превози“ ще ни осигури 50% от сумата за оздравяване на компанията и второ, че ще освободим ниша на пазара, от която частен оператор може да печели 150 млн. годишно. Това са приходите на „БДЖ Товарни превози“, обясни Владимиров.

 

Планът за реформи в БДЖ предвижда ударно съкращаване на 2000 души, които ще бъдат компенсирани с 6 работни заплати. Ефектът се изчислява на 24 млн. лева. Ако не ги освободим, следващата година много трудно БДЖ няма да е на загуба, каза Владимиров.

 

Ако не изведем дружествата на нула, даже банките кредиторки да са съгласни да запазят мълчание, възниква следващият проблем – 300 млн. евро, които по Оперативна програма “Транспорт” могат да бъдат усвоявани от 2013-а година. За да участваш по такъв проект, трябва поне две години да не си на загуба и освен това трябва да не си в такава тежка криза на неплатежоспособност, тоест няма откъде да се мърда, каза Владимиров.

Print Friendly
FacebookСподели