Трудовият стаж отпада при формиране заплатата на държавните чиновници

Ина Друмева © БГНЕС Вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков представи нов модел за заплащане и оценяване на служителите в държавната администрация по време на пресконференция в МС. Новият модел...
| Източник: News.bg

Ина Друмева
симеон дянков© БГНЕС

Вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков представи нов модел за заплащане и оценяване на служителите в държавната администрация по време на пресконференция в МС.

Новият модел засяга заетите в централната и общинските администрации по трудово и служебно правоотношение. В обхвата не попадат заетите по законите за МВР, Закона за отбраната и въоръжените сили и Закона за ДАНС, специализираните структури към Администрацията на Президента и администрацията на Народното събрание.

Това е широко дискутирана тема. Работи се от 2010 г. по предложенията“, обяви министър Дянков. Той посочи, че няколко са новите неща и обясни, че се представя нов модел на оценяване и нов модел на заплащане.
„За това двете наредби бяха представени заедно в Съвета за административна реформа и след малко ще бъдат представени и на съвета за тристранно сътрудничество“, допълни финансовият министър.

Той посочи, че се разширява обхвата на сега действащите наредби и те ще се отнасят за доста по-широк диапазон от служители. Извън администрацията на силовите ведомства в този обхват попадат всички други служители от администрацията – НОИ, НЗОК, ДФ „Земеделие“, СЕМ, КРС.

По думите на Дянков, възнагражденията от сега нататък ще се правят на база резултатите на работата, а не на база трудов стаж. Предлага се трудовият стаж да отпадне от компонентите, въз основа на които се определя заплатата.

Освен това промените предвиждат да се раздели заплащането на твърда част – 70% и бонусна част от 30%. „Фискалният ефект от тези промени е неутрален и няма да се налагат изменения в бюджет 2012 г. Той е такъв, какъвто е. Дава се възможност за по-гъвкаво разпределение на работните заплати“, обяви категорично Дянков.

Той увери, че на нито един служител от държавната администрация няма да падне заплатата след влизане в сила на промените. „Вместо да има отделен параграф за фонд работна заплата за различните министерства, ние предлагаме премахването на всички ДМС-та във всички министерства и въвеждане на единна система за заплащане. Ще бъде по-обективно и свързано с резултатите“, убеден е вицепремиерът.

Той посочи, че оценяването ще става на няколко нива. Ръководителят на административната структура оценява основните звена – главни дирекции и дирекции. Ръководителят на основното звено оценява резултатите на съставните административни звена – отдели и сектори, а служителите се оценяват от непосредствения ръководител.

Бонусите пък ще бъдат разделени на две – с постоянен характер за служители с оценка над средната и това ще е на годишна основа. Този бонус може да бъде 20-25% от цялостната заплата, а другата част от бонуса е непостоянен и се дава по усмотрения на ръководителя. Той е в по-малък размер и се дава еднократно за много добра работа.

Въвежда се и матрица на заплащането, от която ще бъдат засегнати допълнително 15-20 хил. души, които също „влизат“ в закона за държавната администрация. По думите на Симеон Дянков всяко ниво на основните месечни заплати за длъжност включва шест степени, всяка една от които има минимален и максимален размер на основната месечна заплата на служителите, заемащи длъжности на съответното ниво по Класификатора на длъжностите в администрацията.

Въвежда се и механизъм за допълнително възнаграждение за привличане и задържане на служители на позиции с особено важно значение за дадените администрации – юристи, инженери, финансисти и др.
Дава се възможност по усмотрение на ръководството на институцията да има допълнителни стимули за привличането и задържането им като бонусите в тези случаи могат да достигнат до 100% от основната работна заплата.
„Сега в държавната администрация много трудно влизат и остават добри юристи или опитни инженери, които да работят в АПИ, а не в частни фирми например„, обясни Дянков идеята на тази промяна.

„Клас прослужено време“
отпада като характеристика на заплащането“, обяви още той. Според изчисленията на Дянков, около 3-4 години ще са необходими за установяване на еднаквост при оценяването и заплащането въз основа на показаните компетенции, а не на база стаж.

За да се преодолее възможността за субективна оценка в системата за оценяване се включва и елемент за самооценка и обратна връзка от колеги, които работят с оценявания – вътрешни и външни клиенти на администрацията. Това според експертите, работили по промените, ще допринесе за по-голяма обективност на оценяването.

Има и възможност служителят да възрази, ако не е доволен от оценката. Освен оценяващия ръководител може да се вземе мнението и на по-горния ръководител като под внимание може да се търси и друга външна оценка.

Въвеждат се и два типа оценки на служителите – годишна и тримесечна. Годишната оценка на изпълнението на служителите може да доведе до увеличение на основната месечна заплата, а допълнителните възнаграждения за постигнати резултати (бонусите) се определят въз основа на оценка на постигнатите текущи резултати на всеки три месеца.

Финансовият министър обясни, че от 2013 г. този механизъм може да заработи и да има по-високи стимули. „Премахва се всякаква връзка и всички параграфи и алинеи от специалните закони. Отпада изцяло връзката с глоби, такси и т.н. Остава темата за доработване за служителите, които работят по еврофондове“, обясни Дянков и посочи, че този въпрос ще се решава през април.

Мандатните длъжности в СЕМ и КРС например няма да влизат към държавната администрация, уточни Дянков. По думите му, по отношение на контрола по изпълнението на новите промени са свързани и със засиления по-рано тази година Закон за Сметната палата. „Има ефект и излизат нелицеприятни на пръв прочит факти, но по-добре сега да излизат тези данни. Аз съм убеден, че до година-две тези неща ще се изчистят“, коментира още вицепремиерът.

Министър Симеон Дянков обясни, че най-високото ниво в държавната администрация е главният секретар на МС и основната заплата достига до 3500 лв. Това всъщност е и таванът на основните заплати в държавната администрация.

От представения проект става ясно, че сегашният модел на атестиране има някои недостатъци и проблеми. Цикълът на оценката чрез атестиране не съвпада с годишния работен цикъл на администрацията. Освен това фокусът е върху самата оценка, а не върху процеса на изпълнение. Сред недостатъците е и липсата на осезаеми ефекти от резултатите от оценката.

По думите на Дянков, недостатъчна е и културата на оценяване, като той поясни, че системата се възприема по-скоро като санкционираща. Целта на новия модел на атестация и оценяване е да се постигне обвързаност на целите на служителя с целите на администрацията, да се постигне оценяване на приноса на отделния служител за изпълнението на целите на административно звено и административната структура като цяло.

Сред целите на новите промени е и определяне на възнагражденията на служителите спрямо техните постижения, както и определяне на нуждите от развитие на всеки служител и подобряване на неговата професионална компетентност. Основна цел е и въвеждане на справедливи процедури за професионално и кариерно развитие, посочи министър Дянков.

С предложението се въвежда нов период на оценяване, като оценяването на изпълнението обхваща периода от 1 януари до 31 декември на съответната година. Новото е и че се дава възможност за обвързване на целите в индивидуалния работен план на служителя с годишните цели на административната структура.

Чрез нововъведенията ще се оценяват постигнатите резултати и показаните компетентности за висшите държавни служители, служителите на ръководни длъжности и за експертите с аналитични и/или контролни функции. За служителите на експертни длъжности със спомагателни функции и на техническите длъжности ще се оценява изпълнението на задълженията по длъжностна характеристика и показаните компетентности.

Въвеждат се и нови критерии за повишаване в ранг. При изключително изпълнение и изпълнение над изискванията служителят в държавната администрация ще бъде повишен.
При изключително изпълнение повишаването в младши и старши ранг става веднага. При по-ниската, но все пак добра оценка – изпълнение над изискванията, служителят ще бъде повишен в следващ младши ранг след 2 последователни години и в старши ранг след 3 последователни години.

При анализа на сегашното състояние на модела за заплащане са констатирани някои проблеми. Липсват ясни правила относно увеличението на работната заплата на служителите. Констатиран е и висок относителен дял на променливата част във възнагражденията сред някои структури.

Сред недостатъците попадат и гарантираните допълнителни възнаграждения в специалните закони (за работа в агенция, за специфични условия на труд, за специфични функции и т.н.).

След пресконференцията в МС Дянков посочи, че отива на заседание на Съвета за тристранно сътрудничество, но обяви, че днес там няма да бъде обсъждана пенсионната реформа.

Print Friendly
FacebookСподели