Безпрецедентна криза на политическо представителство,
показва национално проучване в 25 общини
Обобщени резултати от проведените през последните две години от Движение „ДНЕС” и Агенция „ЕСТАТ” изследвания бяха представени на пресконференция днес, 13 октомври 2011 г., от членовете на Координационния съвет на „ДНЕС” Анжелика Цокова и Виктор Ангелоев, и от управителя на Агенция „ЕСТАТ” Иво Желев.
Проучванията са осъществени сред жителите на 25 областни центъра в периода 2010-2011 г. и обхващат мненията на повече от 10 500 души и над 5 000 публикации в регионалните медии.
Анализът е изготвен в три раздела:
ü Оценка на местната икономика, вкл. основни проблеми за разрешаване и доколко градът е „добро място за живеене”;
ü Оценка на местната власт – кмет, общински съвет и общинска администрация;
ü Анализ за ниво на съвпадение на политическия и гражданския „дневен ред”.
- 1. Оценка на икономическото състояние на общините
Няма осезаеми промени в качеството на живота в българските общини. В районите с най-благоприятни изменения, делът на удовлетворените едва достига една-трета от населението, докато в най-изостаналите той е под 20 на сто. В челото на класацията са София, Бургас, Пловдив, Стара Загора и Пазарджик, а в дъното – Силистра, Велико Търново, Смолян, Търговище и Кърджали.
Характеристиките на българските общини носят яркия отпечатък на кризата. Средната оценка за икономическото състояние на общините е 3,50 по шестобалната скала. По този показател отличници са Варна, Бургас, София, Стара Загора и Велико Търново, а опашкари – Смолян, Враца, Търговише, Силистра и Видин. Най-висока степен на съгласие с тезата, че градът им „е добро място за живеене”, изразяват жителите на Пловдив, Варна, Стара Загора, Бургас и Велико Търново, а в дъното на класацията са Шумен, Силистра, Търговище, Видин и Ямбол.
Основните проблеми за решаване, които участниците в проучването посочват най-често, са пряка проекция на кризата:
- Безработицата е основният проблем, обсебващ съзнанието на над половината от хората в Ловеч, Смолян, Видин, Разград и Враца, а в Монтана, Велико Търново, Кърджали, Кюстендил и Стара Загора се вълнуват от ниските заплати и пенсии.
- Инфраструктурата е в полезрението на Варна, София, Велико Търново, Сливен и Бургас, здравеопазването – в Бургас, Пловдив, София, Хасково и Монтана, а чистотата – в София, Бургас, Кърджали, Пловдив и Варна.
- 2. Оценка на местната администрация и политици
ü Осреднената оценка за кметовете е 4,07. Най-високо са оценени градоначалниците на Бургас, Монтана, София, Варна и Пазарджик, а най-ниско – тези на Силистра, Сливен, Ямбол, Видин и Стара Загора.
ü На общинските съвети се гледа като на арена на разпри и на безпринципни съглашения. По тази причина рейтингът им е по-нисък и от този на кметовете, като едва достига оценка 3,70. Най-високо оценена е работата на общинските съвети във Варна, София, Монтана, Пазарджик и Разград, а най-ниско – в Русе, Сливен, Видин, Ямбол и Кърджали.
ü По подобен начин стоят нещата и при оценката на работата на местната администрация. Осреднената оценка е 3,96 като най-доволни от административното обслужване са жителите на Варна, София, Пазарджик, Разград и Добрич, а най-недоволни са тези в Смолян, Плевен, Перник, Пловдив и Кърджали.
Осреднената оценка за работата на местната власт е 3,90 и показва висока неудовлетвореност на гражданите. Най-високи са оценките във Варна, София, Монтана, Пазарджик и Бургас, а най-ниски – в Кърджали, Сливен, Стара Загора, Ямбол и Видин.
Изследванията регистрират безпрецедентна криза на политическото представителство, доколкото повсеместно над 80 на сто от интервюираните изразяват мнението, че местните политици в малка степен изразяват или изобщо не изразяват интересите на гражданите. В общините Ловеч, Силистра, Сливен, Търговище и Велико Търново този дял надхвърля 9 от 10 запитани. В Кърджали 80 на сто от попадналите в извадката посочват, че местните лидери не изпълняват поетите пред избирателите обещания. Дори в градовете, в които този проблем е относително по-слабо изразен, въпросният дял не пада под 55 на сто.
- 3. Анализ на медиите и на политическите обещания
В допълнение към количественото изследване за икономическото състояние на общините и работата на местната власт, бе направен анализ на изказванията и дейността на политиците, отразени в 56 регионални медии. Целта на анализа е да се откроят най-дискутираните теми от местните политически лица и на тази база да се направи сравнение с дефинираните от гражданите сфери, в които следва да се работи. За установяване доколко политическите дебати са в съответствие с реалните проблеми на жителите на общината, бе изработен индекс на връзката между политическия и обществен дневен ред, който варира от 10.6% в Монтана до 49.2% в Пловдив.
Това показва сериозни разминавания между дневния ред на гражданите и дневния ред на политиците. Анализът на публикациите в медиите и политическите обещания показа, че политиците и аудиторията говорят на един език най-често в големите градове с развита медийна среда, като Пловдив, Шумен, Стара Загора, Русе и София, докато разминаването е най-драстично в Плевен, Видин, Кюстендил, Варна и Монтана.