Местан обяви: Няма да съм уплашен, оставам в политиката

| Източник: dnes.bg
Сваленият лидер се борел ДПС да не е етнокорпоративна партия

Снимка: архив БТА

Бившият лидер на ДПС Местан обяви, че остава в политиката. Причината е, че България има нужда от либерално десен проект и всеки, който иска такъв, ще има привърженик в негово лице.

Хората, които са били на митинг зад него пък му давали убеденост да остане в политиката и да се бори за идеите си.

Доскорошният председател на ДПС, който загуби дори и мястото на редови член в движението, отсече, че винаги е водил политика, която да спаси ДПС от обвиненията, че е проруска партия и да я разположи в полето на евроатлантизма.

“Някои определят тази политика като грехове, надявам се да не са смъртни“, обяви Местан и посочи като първи грях прекратяването на мандата на кабинета на “Орешарски“, като втори – позицията по „Южен поток“, защото е бил първият представител на тогавашното управляващо мнозинство, който заяви категорично, че проектът е възможен само със съгласието на евроатлантическите партньори.

„Друг грях – систематичният опит за диалог в дясното, започнал с емблематичното кафе с Бойко Борисов в Кърджали, следващ – възстановяването на диалога с Анкара, но смятам това за един от най-знаковите пробиви на ДПС, защото България трябва да има диалог с Турция, защото има разделени семейства оттатък живеят майка, баща, братовчед“, каза още той.

По думите му той се е борил да сложи край на твърдението, че ДПС е етнокорпоративна партия, олигархична партия на руските интереси.

Местан добави, че е положил огромно усилие да разминира това поле, да обори митовете с една политика на последователен и ярък евроатлантизъм.

„Съзнавам, че без да съм наивник съм играл ролята на наивен, романтичен сапьор, който се стремеше да разминира опасните мини. Някъде преди Коледа стъпих на руска мина и знаете какво е случи, една безпрецедентна епитетна война, едно охулване, което е много интересно, анализирано с езика на научния инструментариум в книгата на Цветан Тодоров, който описва тоталитарната система на мислене, при което светът се дели на наш и на техен, на наш и на враговете и краят на конфликта настъпва не с отстраняването на врага, а с ликвидирането на врага, на първо място противникът се дехоманизира, той става гад, влечуго, чакал и така елиминирането му става приемливо за всички. Уникално точно описание на онова, което наблюдавам за себе си през последните месеци“, заяви Местан.

В същото време той се зарече, че няма да бъде уплашен и ще продължава със своята политика, защото смята, че България има нужда от категорично ясно либералдемократично направление, което да осигури евроанталническто развитие на страната и всеки който търси място в това направление ще вижда в негово лице партньор. Така той подаде ръка и към десните.
След като вече не е част от ДПС, Лютви Местан изрече гласно онова, което всички знаят негласно – решенията в движението се вземат еднолично от почетния председател и основател на партията Ахмед Доган.
„Това е проблем за тази партия, исках да я демократизираме, да предложа идеята за истинско състезание за избор на лидер. Аз бях посочен за лидер и нямам самочувствието, че съм избран за лидер и почетният председател реши, че тази пионка е дотук и бях отстранен“, призна той.
Според него явно, въпреки че 19 години е политик, не е бил изцяло част от системата.
Местан направи още едно признание – той и бившият лидер на БСП Сергей Станишев са сложили подписите си под предложението депутатът от ДПС Делян Пеевски да оглави ДАНС, което стана и причина да падне правителството на Пламен Орешарски.
Според него влиянието на Пеевски в ДПС е значително и това го знаят всички.

Автор: Камелия Цветанова

Print Friendly
FacebookСподели