Затворете я тази страница, Бог да ги прости момчетата, от нас бащата поиска едно нещо – Кирил Рашков да иде в затвора, призова премиерът
Това заяви президентът Георги Първанов след заседанието на съвета, свикано от него дни след избухването на напрежението заради ситуацията в Катуница.
Нова мащабна проверка на незаконно забогателите лица – тези, които демонстрират лукс, не са си плащали данъците и не могат да докажат доходи, е една от обсъжданите днес идеи.
Това със сигурност ще се случи в близките седмици и месеци, увери президентът.
Друга идея е поставянето в регистър на всички лица с над три висящи дела, които по думите му са
големият проблем на малките населени места
Обсъдено е било също да се търси разширяване на полицейското присъствие именно в малките населени места в страната.
Държавният глава е предложил връщане към темата за ромските проблеми след няколко месеца, когато бъде готова актуализацията на рамковата програма за интегриране на ромите (това трябва да се случи в края на ноември), за да се обсъждат мерките конкретно, а не в пожелателен план.
Относно финансовото й осигуряване, финансовият министър Симеон Дянков увери, че финанси има както по линия на 40-те млн. кредит, договорени още от предишното правителство, така и 70 млн. от европейските програми.
Президентът призна, че рискът от разпространение на етническо напрежение са подтикнали свикването на съвета – нещо, което
не се е случвало по време на избори до сега
Темата на заседанието бе: „Актуални проблеми на вътрешната сигурност. Неотложни мерки за гарантиране на реда и законността в страната и за недопускане на етническо напрежение“.
Първанов предлага както по време на предизборната кампания на агитационните материали се изписва, че купуването и продаването на гласове е престъпление, така участниците в кампанията по подходящ начин да кажат: „Аз избрах етническата толерантност“.
Доклади на срещата изнесоха зам.-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков и главния секретар на МВР Калин Георгиев.
Затворете я тази страница, Бог да ги прости момчетата,
от нас бащата поиска едно нещо – този човек (Кирил Рашков – бел.ред.) да отиде в затвора, каза премиерът Бойко Борисов след края на срещата.
Според него на нея е имало и конструктивни предложения, но и такива, които няма как да се случат. „В рамките на ЕС да искаш смъртно наказание, това не може да се случи“.
За съжаление и в Европа подобни националистически и екстремистки партии започват да влияят на процесите и това е много опасно, предупреди Борисов.
„Полагаме, като нация, изключително много грижи и внимание и етническият мир е бил за пример досега. Призовавам всички колеги, които участват и искат да стават президенти, да бъдат по-нормални“, призова премиерът.
Президентът и той засегнаха и ролята на медиите
в конфликтната ситуация. „Вие като предадете, че един си точи ножа, а друг казва – ще му отрежа главата, то е готово да се възпламени“, изрази се образно Борисов.
Държавният глава посочи, че в международния печат случаят в Катуница и последвалите реакции е намерил широко отражение. „Така не се е писало за България от 1996-1997 г. насам, това са поражения върху образа на България, които ще ни трябват години да преодолеем“.
Премиерът Борисов няма да иска оставки и да наказва полицаи за действия в Пловдивско.
Ще минат изборите и напрежението ще спре
каза по-рано, на откриването на строителството на лот 1 от автомагистрала „Струма“, премиерът Борисов. Според него напрежението е абсолютно политическо.
„Към днешния ден извършителите и подбудителите са в ареста, с постоянни мерки. И ви доказах, заедно с главния прокурор, че това е започнато много преди да се случи това нещо (проверките срещу Кирил Рашков и хора от неговото обкръжение – бел.ред.)“.
Докато се провеждаше заседанието на КСНС бивши съседи на Кирил Рашков от Катуница опънаха плакат
пред сградата на Президентството „Катуница сме тук“
Техен представител поиска да се срещне с и.д. вътрешен министър Веселин Вучков, за да му зададе въпроси, като например защо не са разпитани очевидци на убийството на 19-годишния Ангел Петров.
„Вие знаете ли, че цяла Катуница всяка вечер плаче и ходим да палим свещи“, заяви Стоян Тютюнаров.
Лидерът на „Атака“ Волен Сидеров, който след два часа и половина пръв напусна сградата на Президентството, заяви, че
днешното заседание на КСНС е „безмислено упражнение“
По думите му на съвета не е имало обсъдени конкретни предложения, с изключение на тези, които той е дал. Имаше само констатаци и клишета и стремеж към замазване на проблема, посочи лидерът на „Атака“.
Попитан дали разпознава себе си и „Атака“ в изказванията, че политически сили ще се опитат да се възползват от ситуацията в страната, Сидеров заяви, че „Атака“ се разпознава пред хората, защото има ясна политическа визия.
Според Михаил Миков от левицата заседанието на КСНС днес е уникално, защото на него не присъствал министърът на вътрешните работи, който е „отпускар“.
Не чух от управляващите ясно осъждане на езика на омразата, смята още Миков, според когото не се дала ясна представа за ситуацията. Той изказа и
съмнение за някои факти, свързани „с тези събития“
С общи приказки не може да се удържи прерастване на престъпление в междуетническо напрежение и политически екстремизъм, коментира лидерът на ДСБ Иван Костов след края на заседанието. Той определи темата на заседанието на съвета именно като „общи приказки“.
По думите му президентът и премиерът не можели да се насочат към сърцевината на проблема – работи ли българският етнически модел и ако не, защо причинява тези неща и на какво се дължи.
Според Костов е важно дали ГЕРБ ще търси национално съгласие за овладяване на ситуацията като политическо средство.