1/4 от избирателите се страхуват

| Източник: news.bg

Соня Колчакова
борисов© ЕРА/БГНЕС, архив news.bg

ГЕРБ е стопирал процеса на ерозия на доверието. Това стана ясно по време на пресконференция в БТА, на която директорът на Агенция „Медиана“ Кольо Колев представи резултатите относно „Политически нагласи в навечерието на изборите – септември 2011 г“. В изследването са участвали 1 031 души.

Колев поясни, че върху самото проучване частично са се отразили и някои от последните събития в политическия живот в страната – номинацията на Стефан Данаилов за кандидат за вицепрезидент на БСП, корупционната сага около Росен Плевнелиев, както и нарастващият страх в обществото от свободна изява на политически убеждения.

Шефът на „Медиана“ поясни, че се наблюдава консолидация непосредствено преди изборите, а разликата от 8% между двете водещи партии – ГЕРБ и БСП , значително е съкратена – до 4.7%. Мнозина анализатори смятат, че е имало връщане на позициите отпреди 2 години, но не е така – има стабилизация, но след значителен срив на доверието, заяви той и допълни: „Ако през септември 2009 г. доверието е било 54 %, сега е 26 %, но недоверието в момента е 54 %.“

Колев поясни, че това явление се нарича „второто дихание на управляващата партия“ и сме го наблюдавали при всички партии – след главоломен спад (имаше и при НДСВ, и при Станишев) се стига до едно дъно, където се започва леко повдигане. „На нормален език – избирателите си казват – тези не са онези прекрасни ангели, които очаквахме, но кой друг да бъде. Това връща известна надежда към управляващата партия“, каза още Колев.

Според него основната причина за това е в икономическата криза.

По думите на Колев „Атака“ отбелязва недобра политическа позиция на границата около 3%, като най-вероятно причината е странната позиция, която заемат на управляващи – опозиционери. РЗС и Синята коалиция също бележат спад, за разлика от ВМРО-БНД и НДСВ, които демонстрират известно съживяване.

Преди да представи останалите данни от проучването, Колев изтъкна най-стряскащите според него резултати от това проучване, а именно – страхът, че изборите са предрешени, че ще бъдат изключително нечестни и от тях нищо няма да зависи. Едва 14 % от хората смятат, че тези избори ще бъдат честни, близо два пъти повече са категорични, че ще бъдат съпроводени с много мръсотия и непочтени хватки.

„Но най-страшно е – рязкото нарастване на страха, че свободната изява на политически убеждения може да ни навлече неприятности. За два месеца тези страхове са се увеличили и в момента една четвърт от избирателите казват „страх ме е“.

Колев поясни, че страхът е преди всичко у жителите на малките населени места. В столицата и големите градове анонимността в някаква степен ги защитава. Страховете се увеличават още повече на фона на изначалния страх, близо половината от работещите се страхуват от непосредствена загуба на работните места.

След това той представи и челната тройка, формирана Росен Плевнелиев, Меглена Кунева и Ивайло Калфин, като останалите кандидати са доста по-назад от тях.

Ако президентските избори бяха днес, за Росен Плевнелиев биха гласували 43 %, за Меглена Кунева – 39 %, за Ивайло Калфин – 33 %. За останалите кандидати – Красимир Каракачанов – 11 %, Волен Сидеров – 10 %, Румен Христов – 8 %, Алексей Петров – 5 %, Атанас Семов – 5 %.

Шефът на „Медиана“ поясни, че Меглена Кунева е по-неудобният противник за кандидата на управляващите, тъй като освен високия потенциал, на втори тур тя може да разчита на гласове и от ляво, и от дясно. „Проблемът при нея обаче е самото достигане до втори тур,“ каза Кольо Колев.

По думите на Колев, шансовете на Плевнелиев да спечели се определят до голяма степен от това – да се разпилеят гласовете против управляващата партия и герберите да се консолидират около неговата кандидатура. Шансовете на Кунева да спечели са в простото достигане до втори тур, а това до голяма степен това зависи от изборната активност и дали политически неангажираните избиратели ще отидат до урните. Шансовете на Ивайло Калфин пък са – в отпадането на Кунева на първи тур и в издигането на подчертан антиГЕРБ вот, както и в привличането на традиционни нечервени и дори античервени избиратели.

Колев поясни и че от водещите трима кандидати, Плевнелиев консолидира много силно симпатизантите на ГЕРБ, но му е трудно да играе извън тази среда. Аналогична е ситуацията при Калфин, но възможностите му да привлича симпатизанти отвън са ограничени. Меглена Кунева е кандидатът на партии и избиратели, неангажирани пряко в битката ГЕРБ – БСП, който може да привлича гласове отляво и отдясно.

От „Медиана“ „предричат“ по-висока избирателна активност заради съчетаването на двата вида избори – между 55 % и 60 %.

Проучването показва още, че 26 % от хората смятат, че президентът е добре да бъде от ГЕРБ, а 47% смятат, че би било по-добре президентът да е или независим, или от друга политическа сила и да има някаква форма на баланс.

Трудно може да става дума за независима президентска институция при евентуална победа на кандидата на ГЕРБ – огромната част от избирателите смятат, че Росен Плевнелиев ще изпълнява това, което му се нарежда от Бойко Борисов. За доминиращата част от симпатизантите на ГЕРБ – това не е заплаха или зло, напротив, смятат, че това е добро и трябва да има консолидация на цялата власт в ръцете на един човек, разбира се – премиера, подчерта Кольо Колев.

От представените резултати стана ясно, че Бойко Борисов си връща третата позиция по рейтинг. Лидер продължава да бъде еврокомисарят Кристалина Георгиева. Общо взето всички водещи фигури в управлението на ГЕРБ – и Йорданка Фандъкова, и Цветан Цветанов, и Цецка Цачева, както и Искра Фидосова, бележат скок в рейтинга си.

Запитан за ролята на ДПС при избора на президент Кольо Колев каза, че разликите между челната тройка не са големи и е напълно възможно ДПС-избирателите, ако гласуват в една посока, да решат изборите в полза на единия или другия кандидат. „Стара градска легенда е, че едва ли не – ДПС винаги досега е определял изборите, има само един такъв случай,“ подчерта той и добави, че ролята на симпатизантите на ДПС се определя от ниската избирателна активност сред българите.

Казва се – ДПС винаги решава изборите. Ами ако не искате да ги решава, отиди и гласувай, призова шефът на „Медиана.“

По думите му ДПС много внимават да не се породи етническо напрежение, което неминуемо ще дойде, ако лансират своя кандидатура. „Сигурно е едно, че след заиграването на Касим Дал с Бойко Борисов, очевидно гласовете на ДПС няма да отидат към управляващата партия. По-скоро ще отидат към Калфин или Кунева, засега обаче няма яснота накъде,“ заключи той.

Print Friendly
FacebookСподели