Цирков артист, скулптор и кинокритик с най-високия орден за 24 май

| Източник: mediapool.bg


Скулпторът Георги Чапкънов

Цирковият артист Александър Балкански, скулпторът Георги Чапкънов и кинокритикът Неделчо Милев да бъдат удостоени с ордена „Св. Св. Кирил и Методий“ с огърлие за изключително големите им заслуги в културата и изкуството. Това предлага правителството на президента Росен Плевнелиев.

 

Александър Балкански е един от изтъкнатите циркови артисти, автор и изпълнител на уникални номера и трикове, които са представени в целия свят. Той е роден на 8 август 1942 г. в Плевен. Едва 9-годишен прави професионалния си дебют на манежа, на който остава 57 години. Удостоен е с лауреатското звание „Универсален артист“, което означава, че е от малцината, които владеят пет от седемте циркови жанрове до съвършенство. През 2000 г., заедно със синовете си Александър и Николай, основава цирк „Балкански“.

 

Известният скулптор, илюстратор и сценограф проф. Георги Чапкънов е роден на 24 януари 1943 г. във Вълчи дол. Ръководител е на катедра „Художествена обработка на метал“ в Националната художествена академия. Георги Чапкънов има над 30 самостоятелни изложби в целия свят, участвал е и в почти всички представителни изложби на Съюза на българските художници в чужбина. Автор е на паметника на дарителите в Свищов и паметника на проф. Иван Шишманов, както и на портрети на едни от най-изтъкнатите личности на съвременна България, на много монети и медали. Носител е на множество национални и международни награди.

 

Проф. Неделчо Милев е роден на 5 февруари 1933 г. в Чирпан. Той е известен кинокритик и кинотеорик, основател на секцията по кино в Института по изкуствознание към БАН и на катедра „Кино“ във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ (НАТФИЗ). Проф. Милев има над 200 публикации за киното и театъра, стотици студии, книги и учебни пособия, издадени на български, руски, френски, немски, английски език. Автор е и на редица книги по история и теория на киното.

 

За удостояване с първа степен на орден „Св.Св. Кирил и Методий“ е предложен Николай Дойнов, който е създател на съвременния читалищен мениджмънт. Той е роден през 1963 г. в София. Автор е на анализи и визии за народните читалища, поет и културолог. През 2000 г., съвместно с Асоциацията на германските народни университети, създава проекта „Култури в диалог“, което по същество е първото представяне на читалищата в Европа. В резултат на активността му, през 2012 г. Съюзът на народните читалища е приет за член на Европейската мрежа на културните центрове, а през 2013 г. – за член на Световния конгрес на културата.

 

За награждаване с втора степен на орден „Св. Св. Кирил и Методий“ правителството предлага Иван Цонев, който е един от най-значимите творци на българското операторско майсторство и се отличава със своя оригинален авторски принос за развитието на българската документалистика. Той пръв въвежда директното кинонаблюдение в нашето документално кино. Иван Цонев е оператор на множество филми, сред които „Към изобилие“, „Сол“, „Панаирът в Лайпциг“, „Клоунада“. Роден е на 12 септември 1931 г. в Гурково.

Print Friendly
FacebookСподели