Посланикът на САЩ и кметът на Несебър стартираха проекта за консервация и реставрация на църквата “Св. Йоан Алитургетос“ в града на ЮНЕСКО

| Източник: Пресцентър община Несебър

 

Една от най-емблематичните и харизматични църкви в Несебър от периода на Средновековието, важен акцент в градския силует на стария град, ще възкръсне за нов живот. На 27 април кметът на Несебър Николай Димитров, посланикът на САЩ Марси Б. Рийс и доц. Стефан Белишки, председател на БНК на ИКОМОС, дадоха символичен старт на проекта за консервация и реставрация на средновековната църква от 14-и век „Св. Йоан Алитургетос“ в единствения български град в листата на ЮНЕСКО.

Средновековният храм ще  бъде консервиран и реставриран със средства от американското посолство.  Проектът е подкрепен от правителството на САЩ като част от Посланическия фонд за опазване на културното наследство (ПФОКН).  Финансовата част възлиза в размер на 700 000 долара.  Това е най-големият проект, спонсориран досега по тази програма в България, стана ясно днес по време на официалния старт на проекта. Изпълнител на проекта за консервация и реставрация на църквата е Българският комитет на ИКОМОС.  Очаква се храмът да бъде отворен за посетители през октомври 2017 г.

 

Нейно Превъзходителство бе посрещната пред крепостните стени на древния град с един от най-впечатляващи фолклорни танци, изпълнен от възпитаниците на Обединена общинска школа по изкуствата- Несебър. По стар български обичай, посланикът на САЩ Марси Б. Рийс бе гостена с топла пита и сол. Веднага след това Нейно Превъзходителство, кметът на община Несебър и председателят на ИКОМОС България преминаха по така нар. „Духовен път“ в стария град, включващ емблематичните църкви на полуострова. Финална точка бе храмът „Св.Йоан Алитургетос“,  който бележи върховия етап в строителството на култови сгради през Средновековието. Точно там бяха отправени и официалните приветствия и бе даден символичен старт на проекта.

„От няколко години община Несебър полага неимоверни усилия за опазване на културно-историческото богатство на стария град. Ние имаме голяма отговорност – към България и към целия свят, защото Несебър от 32 г. е в престижния списък на ЮНЕСКО.“, бяха част от думите на кмета. Градоначалникът благодари от името на община Несебър и нейните жители за жеста, който американското правителство е направил за Несебър, отпускайки средства за реставрация и консервация на храма. „След реставрацията на църквата, тя ще бъде включена в „ Духовния път.“, сподели още кметът.

Нейно превъходителство  Марси Б. Рийс сподели, че в последната църква от „Духовния път“ –„Св. Стефан“ е срещнала американски туристи и изрази надежда, че Несебър и занапред да бъде посещаван от повече нейни сънародници. Посланичката подчерта, че църквата „ Св. Йоан Алитургетос“ е символ на Несебър в съзнанието на хората и именно заради това е било решено тя да бъде запазена за бъдещите поколения. „За нас е голяма чест да помогнем за запазването на тази красива църква и да напомняме на българите за важната роля, която те имат в световната история-религиозна и културна.“, сподели с усмивка още тя.

„За нас е голяма чест и професионално признание да бъдем изпълнители на такъв проект.“, каза в словото си доц. Белишки, председател на БНК на ИКОМОС . Той разкри още, че „в днешно време, когато в България сме свидетели на поредица от карикатурни реконструкции на археологически паметници, подменящи историята на нашата държава, община Несебър застана на страната на професионалните и етични  принципи при опазване на културното наследство.“.

 

Проектът ще стабилизира конструкцията на църквата, за да се предотврати по-нататъшното й разрушаване, уникалните средновековни пластични декорации и архитектурни елементи ще бъдат консервирани и ще бъде осигурен по-лесен и безопасен достъп до емблематичния храм.

 

На финала на официалната част, в знак на уважение и признателност, кметът на Несебър Николай Димитров подари на Нейно Превъзходителство картина на известния несебърски художник Радослав Ралев. Посалникът на САЩ върна жеста с книга за своята родина.

 

Сред присъстващите на събитието днес бяха секретарят на община Несебър Стойко Стоянов, заместник-кметовете Иван Гургов и Лазар Япаджиев, Петя Кияшкина, директор на музей „Старинен Несебър“ и др.

 

 Консервацията и реставрацията на храма в стария Несебър ще бъде в две основни направления: съхраняване на паметника в руинен вид и съхраняване и изявяване на декоративните стойности на паметника.

Съхраняването на паметника в руинен вид означава, че няма да има намеса в обемно-пространствените дадености, ще бъдат запазени елементите от последните намеси, ще се осигури стабилитета на структурата и на отделните строително-конструктивни елементи,  както и че ще бъде извършена постоянна консервация на обекта.

 При съхраняване и изявяване на декоративните стойности на паметника се визира запазването на ранните намеси – от периода преди 1913 г., възстановяване на повредените участъци в строителната техника на съответния период, без реконструкция на предполагаемия оригинален вид; Консервация и реставрация или възстановяване на характерните декоративни елементи по фасадите, отстраняване на увреждащи материали от намесите през периода след 1913 г., както и хармонизиране на най-конфликтните елементи на късните намеси.

След изследвания на състоянието на църквата и поведение на пукнатините в източната й част, както и изследванията за определяне на устойчивостта на склона, върху който е ситуиран храмът, показват необходимостта от заздравяване на земната основа под фундаментите. Ще бъде извършено и закоравяване на ивичните основи и надземна структура.

В интериора на „Свети Йоан Алетургетос“ ще бъдат хармонизирани неоригиналните колони, ще бъде положена нова настилка, а запазените няколко фрагмента от стенописи, намиращи се в източната част на църквата в зоната на олтара, ще бъдат реставрирани.

Предвижда се заменяне на съществуващите охранителни решетки с такива, изработени по образец от църквите “Христос Пантократор” и “Св. ахр. Михаил и Гавраил”, които са сочени у нас и в чуждбина като примери за удачна намеса.

Ще бъде оформено естетически и околното пространство на църквата, като се предвижда да има рампа към северния вход и стъпала към южния вход. Финални щрихи на проекта ще дадат предвидените за играждане екстериорно и интерионо художествено осветление. Целта е да се подчертаят обемно-пространствените и декоративните достойнства на обекта, както и запазените оригинални строителни елементи.

————————————————————-

Слово на председателя на БНК на ИКОМОС по повод старта на проекта за консервация и реставрация „Св. Йоан Алитургетос“в Несебър

Предоставяме на Ваше внимание речта на доц. Стефан Белишки, председател на БНК на ИКОМОС, произнесена вчера по повод символичния старт на проекта за консервация и реставрация на средновековната църква от 14-и век „Св. Йоан Алитургетос“ в единствения български град в листата на ЮНЕСКО.Словото бе изречено в присъствието на кмета на Несебър Николай Димитров и посланика на САЩ Марси Б. Рийс. Проектът за консервация и реставрация на средновековната църква се финансира със средства от американското посолство. Изпълнител е Българският комитет на ИКОМОС.

Ето и пълният текст на словото:
 
Ваше Превъзходителство, г-н Кмет,

 уважаеми граждани и гости на Старинния Несебър,
Културното наследство е ключов инструмент за опазването на националната идентичност в нашия все по-унифициран свят. То има огромно значение за подобряването на живота на хората, като комбинира икономически, културни и политически възможности за развитие.
Старинният Несебър е уникален пример за синтез на многовековна културна дейност. Няколко цивилизации са оставили тук трайни следи в единен хомогенен палимпсест, хармонично свързан с природата.
Църквата „Св. Йоан Алитургетос“ е най-големият средновековен паметник в богатото културно напластяване на Несебър. Нейната структура е свидетелство за най-високото развитие на т.нар. Несебърски декоративен стил в архитектурата. Тя намира изражение в богато развитата пространствена структура от кръстокуполен тип, майсторски украсена с каменна пластика, глазирана керамика и живописно редуване на тухлени и каменни редове.
Този уникален паметник обаче, днес е сериозно застрашен от неблагоприятните атмосферни условия, от движенията на терена и от естественото стареене на материалите, които го изграждат, а също и от някои несполучливи намеси при предишни реставрационни дейности. Щедрото дарение на Посланическият фонд на САЩ даде възможност за детайлно проучване на разрушителните процеси, на технологията и структурата на църквата, което стана основа за изготвянето на проекта за консервация и реставрация.
За БНК на ИКОМОС, възможността да извърши това проучване, да изготви проекта и да ръководи консервацията и реставрацията на църквата „Св. Йоан Алитургетос“ е голяма чест и знак за професионално признание. Тази църква е важен акцент на градския силует на стария град и е първата среща с културното наследство при слизане на брега от пристанището. Тя посреща посетителя със своята богата декоративност и забележителното си архитектурно решение и, дори и в настоящия си руинен вид, е един от най-значимите акценти на градския пейзаж.
Основен принцип на проекта е да съхрани автентичността на материалната структура и духовното излъчване на паметника, без да допусне хипотетични реконструкции.
Реализирането на проекта във всички негови фази е с обща продължителност три години. С неговото осъществяване структурата на църквата ще бъде стабилизирана, богатата декоративна украса и архитектурните елементи ще бъдат укрепени и консервирани, и уникалният архитектурен паметник отново ще бъде достъпен за гражданите и за многобройните гости на Несебър.
БНК на ИКОМОС е дълбоко убеден, че опазването на културното наследство на България е наша обща грижа и отговорност. Успешната политика за опазване се основава на активното партньорство на специалистите и институциите с местните общности.

ИКОМОС има дългогодишно сътрудничество с община Несебър. Нашият национален комитет е ръководил проекти за реставрация и на други значими паметници в Старинния Несебър. Ние подпомагаме с експертни консултации общината и сме традиционни партньори на музея в Старинен Несебър. В днешно време, когато в България сме свидетели на поредица от карикатурни реконструкции на археологически паметници, подменящи историята на нашата държава, община Несебър застава на страната на професионалните и етични принципи при опазване на културното наследство. Реализираните в последните години проекти доказват, че е възможно успешното развитие на културен туризъм без бутафорно съсипване на нашето наследство.
Гражданите на Старинен Несебър са доказали своята съпричастност в процеса на опазване на изключителната универсална стойност на световния паметник като част от листата на световното културно наследство. Те са активна страна в защитата на статута на Световен паметник на Старинен Несебър. За нас е особено важно тяхното активно участие в опазването на църквата „Св. Йоан Алитургетос“, в нейната поддръжката и в наблюдението на състоянието на паметника.
Вярваме, че реставрираната църква „Св. Йоан Алитургетос“ ще бъде свидетелство на това успешно партньорство и ще даде сериозен тласък на устойчивото развитие на Старинния Несебър, като място с хилядолетни културни напластявания и достойно бъдеще.
Позволете ми накрая да изразя още веднъж от името на нашата организация благодарността си към посолството на САЩ за това не само финансова значимо, но съвсем навременно подпомагане на опазването на българското културно наследство. И както вече беше отбелязано – това не е първият подпомаган проект.

 

Print Friendly
FacebookСподели