МВР няма да взима страна във вота, а ще провежда спецакции

Цветанов ще си плаща бензина за изборите, останалите разноски- държавата МВР няма да взима страна във вота, а ще провежда спецакции | Полина Паунова     Излизайки в отпуск като...
| Източник: mediapool.bg
Цветанов ще си плаща бензина за изборите, останалите разноски- държавата

МВР няма да взима страна във вота, а ще провежда спецакции

Излизайки в отпуск като министър на вътрешните работи, заради ангажиментите му като председател на предизборния щаб на управляващата партия, вицепремиерът Цветан Цветанов ще плаща разходите си за бензин при обиколките на страната. Това стана ясно от думите му в петък, по време на семинар „Избори 2011 – мобилизиране на институциите и гражданския капитал за честен и свободен избор”, организиран от Фондация „Америка за България” и „Институт за развитие на публичната среда”.

„Ще направя това, което правеше Борисов при предизборната си обиколка преди да стане премиер”, декларира Цветанов, припомняйки как тогавашният кмет на София и настоящ министър-председател е излязъл в отпуск и е поел сам разходите си за бензин.

Това обаче не важи за всички останали разходи, свързани с пътуванията на министър Цветанов в периода на отпуска му за изборите.

На въпрос кой ще плати командировъчните на охраната от НСО, бензина на кортежа от коли, мобилизацията на полицията в градовете, както и нощувките в различни краища на страната, вицепрмиерът заяви, че не смее да оспорва решенията на държавата за неговата сигурност.

Цветанов не отговори конкретно и на поставен въпрос дали цялата мобилизирана охрана при посещенията му в различни населени места, несвикнали на подобно струпване на служители на НСО и униформени, няма да притесни живеещите в малките градове.

„Винаги съм бил шеф на щаба”

Спекулира се с това, че съм председател на предизборния щаб и съм министър, каза Цветанов.

„Винаги съм изпълнявал тази функция, още от момента, в който нищо не разбирах от избори”, продължи той. „Затова не виждам никакъв проблем това да се случи и сега”, уточни той, като подмина дребната подробност, че не винаги е бил вътрешен министър.

Той допуска, че с обвинения към него политически формации може да оправдаят слабата си подготовка за изборите.

Изтъквайки, че няма проблем да съвместява функциите на шеф на силово ведомство и на предизборен щаб на управляваща партия, министърът поясни, че председателят на щаба има една- единствена задача – да реди и окомплектова изборните листи.

В такъв случай не е ясно каква работа ще има той оттук нататък, след като листите вече са подредени и регистрирани в ЦИК. Цветанов дори направи уточнението, че ГЕРБ е единствена партия, която има 252 собствени кандидати за изборите, шестима независими и шестима издигнати в коалиция.

„Не искам МВР да взима страна в тези избори“

„Ще направя всичко възможно МВР да не бъде замесено в нещо, което се тиражира от политическите опоненти в страната. Не искам МВР да взима страна в тези избори“, декларира министър Цветанов. Живеем в условия, че само да дадеш разпореждане, не може да остане незабелязано. В МВР не се изпълнява всичко под команда при прищявка на всеки министър, каза Цветанов.

Той допълни, че откакто е начело на МВР, е направил всичко възможно, за да „приведе в известност” организирани престъпни групи. По това време му е станало и ясно, че повечето занимаващи се с изборна търговия са „лица, печелейки от незаконна лихварска дейност и собственици на заложни къщи, които изпадат в зависимост от хора с нисък социален статус”.

Преди изборите МВР ще проведе акции за превеждането в известност на всички лица от подземния свят. Министърът каза, че има сигнали, по които ще се работи, но не пожела да конкретизира райони в страната, където ще бъдат проведени тези акции.

Гражданските организации да сътрудничат, но и като наблюдатели

Цветанов неколкократно апелира към медиите и неправителствените организации за тясно сътрудничество между тях и МВР. „Ще разглеждаме всеки сигнал, постъпил в министерството”, ангажира се той.

В същото време подчерта, че няма да има промени в Изборния кодекс в частта за наблюдателите, привлечени от гражданския сектор.

Кодексът не предвижда за наблюдатели да бъдат привличани членове на неправителствени организации. Смята се, че това може да създаде проблем. В същото време има постъпили две нови предложения – този текст да отпадне и също така на наблюдателите да бъде разрешен достъп до всички избирателни комисии – ЦИК, ОИК, РИК и СИК. От думите на Цветанов обаче стана ясно, че това няма да бъде прието.

„Съответни пари, на съответни лица за съответни знаци и съответни резултати”

Вътрешният министър не пропусна да похвали Изборния кодекс като цяло и работата на ГЕРБ за засилване на превенцията срещу купуване на гласове. Той отдели значително време в обяснения защо е важно да се гласува само със знак „Х”, за което управляващите настояваха.

Цветанов припомни, че при предишната нормативна база избирателите са можели да гласуват с всякакви знаци, което е улеснявало купуването на гласове.

Вътрешният министър обясни процеса просто и ясно: „С въвеждането на т. нар. „Х” ограничаваме т. нар. „контролиран вот”, при който се дават съответни пари на съответно лице, за да организира хора да гласуват със съответен знак, за да се отчете съответен изборен резултат”.

„Един човек не живее тук, но идва да гласува и вижда роднините си”

Цветанов призова медиите да бъдат бдителни, особено в районите със смесено и преобладаващо ромско население. Той каза, че полицията ще реагира на всички сигнали, подадени от медиите. За тази цел ще има изграден щаб, който ще действа по време на изборите под контрола на главния секретар на МВР.

Като критични райони за изборни престъпления бяха осем района в страната – Пловдив, Кърджали, Перник, Петрич, Сандански, Созопол, Несебър и Разлог.

За съжаление, 20 години след промените се утвърждаваше практика да има контролиране на вота и изборите да се печелят с купуването на гласове, отбеляза Цветанов. По думите му тази практика е била затвърждавана и дори с помощта на приеманото законодателство. Имаше случаи с удвояване на броя на жители на градове като Кърджали например, каза Цветанов, посочвайки пристигането на гласоподаватели „с автобусите“.

Той не разбира какво може да накара един човек, който не живее в България, да дойде и да гласува. „Защото те какво правят – не плащат данъци в България, но идват тук, упражняват вот за един ден, след това виждат роднините си и се прибират в съответните населени места”, обобщи процеса вътрешният министър.

Според него най-много престъпления с покупко-продажба на гласове стават в малките градове, където има изградена от години порочна практика и там много по-лесно се контролира един вот. Това се знае от 20 години, откакто съществува демокрацията у нас, но никой не се стреми да го премахне като практика.

Продължават традицията за щаб между МВР, ДАНС и прокуратурата

Вътрешният министър допълни още, че ще бъде направено всичко възможно, за да се предотврати опорочаването на изборите, защото той бил най-заинтересован вотът да мине гладко.

За тази цел ще бъде създаден отново щаб между МВР, ДАНС и прокуратурата, който да работи заедно за превенцията за купуване на гласове. Такава структура бе въведена за пръв път от правителството на тройната коалиция преди изборите през 2009 г., като лидиращата роля бе отредена не на вътрешното ведомство, а на прокуратурата.

Срещата между министъра, главния прокурор и шефа на ДАНС ще бъде проведена до края на идната седмица, информира още Цветанов.
От думите му обаче не стана ясно защо това звено не функционира, след като самият той декларира, че най-важен е периодът преди вота, защото „най-големите злоупотреби стават във времето преди вота, а не в самия изборен ден”.

Print Friendly
FacebookСподели