След няколко лупинга ГЕРБ реши да не отлага пенсионните промени

При нарастваща съпротива и призиви за широк дебат След няколко лупинга ГЕРБ реши да не отлага пенсионните промени Владислав Горанов обеща опция НОИ да връща партиди в частните фондове, което...
| Източник: mediapool.bg
При нарастваща съпротива и призиви за широк дебат

След няколко лупинга ГЕРБ реши да не отлага пенсионните промени

Владислав Горанов обеща опция НОИ да връща партиди в частните фондове, което според Калфин е невъзможно

сн.: БГНЕС

След няколко драматични обрата в петък, започнал с намерение на ГЕРБ да отложат силно оспорваните промени в пенсионния модел, финансовият министър Владислав Горанов все пак е успял да убеди премиера Бойко Борисов, който е в Брюксел, да даде зелена светлина за гласуване на законопоректа в пленарната зала същия ден, независимо от съпротивата на коалиционните партньори от Реформаторския блок и АБВ, както и на работодателски организации, експерти и граждани. „Залата ще реши“, заяви председателят на правната комисия Менда Стоянова от ГЕРБ.

Гласуването на внесените от ГЕРБ промени в Кодекса за социално осигуряване е този следобед, а НС удължи работното си време до 20 ч. Партията на Бойко Борисов разчита на подкрепа от ДПС и депутати от отделни партии.

Към 13 ч. пред парламента се събра протест срещу финансовия министър Горанов. Гражданите скандират „Кой поръча? Кой подписа? Кой?“.

Шефът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов е съобщил на председателския съвет в 8.30 сутринта, че промените, предвиждащи българите да избират дали да се осигуряват само в НОИ или да останат и в частен фонд, ще бъдат отложени за март.

Депутати разказаха неофициално, че срещу решението гневно и емоционално е реагирал финансовият министър, който заплашил дори с оставка. Той се е обадил по телефона на премиера Борисов, след което групата на ГЕРБ е била свикана и е било решено поправките да бъдат гласувани в петък и да бъдат променени през януари.

До март ще се мисли как те „да се надграждат“, като се измисли начин хората, които си дадат парите в НОИ, да могат еднократно да преосмислят решението си и да се върнат към частен пенсионен фонд, заяви Владислав Горанов.

Срещу договорката на премиера Бойко Борисов и синдикатите, постигната в неделя, се обявиха Реформаторският блок и АБВ, които заявиха, че ще гласуват „против“, както и бизнес организации, пенсионни фондове и икономисти. В четвъртък вечерта стотици граждани се събраха на протест срещу готвената промяна, разглеждана като опит за национализация на 7-8 млрд. лева от пенсионните фондове, с които да се запълни временно дупката в държавното осигуряване.

Президентът се обяви срещу промените и призова гласуването да се отложи

Президентът Росен Плевнелиев призова в петък решението да се отложи за края на март, когато според управленската програма на правителството трябва да се реши окончателно моделът на пенсионната реформа.

В становището си той обяви, че промените директно разрушават пенсионноосигурителния модел, ограничават правото на избор на гражданите и се внасят в разрез с коалиционното споразумение и без тристранен диалог. Плевнелиев призова за цялостен дебат.

Междувременно и Асоциацията на банките изрази пълната си подкрепа по съвместната позиция на работодателските и професионалните организации срещу предлаганите промени в системата за пенсионното осигуряване. Подобна реформа да бъде задълбочено и отговорно обсъдена с всички заинтересовани страни преди приемането на конкретни действия, настоя асоциацията в отворено писмо, разпространено в петък.

Реформаторите преждевременно се поздравиха с „победа“

Поправката бе внесена за гласуване в зала след множество совалки и разговори между коалиционните партньори от ГЕРБ и РБ а по-късно само между Менда Стоянова, Цветан Цветанов, Владислав Горанов и вицепремиерите Румяна Бъчварова и Томислав Дончев.

Мартин Димитров от РБ преждевременно съобщи във Фейсбук: „Очертава се важна победа – ГЕРБ са на път да отложат промените, касаещи частните пенсионни фондове. Разумът започва да надделява, всички мерки за промяна на пенсионната система ще се обсъждат до март месец“. Колегата му от РБ Нестимир Ананиев също написа в социалната мрежа, че е взето „мъдро решение“ за отлагане на поправките за март, но по-късно изтри съобщението си.

ГЕРБ се колебаят единствено дали да дадат право на втори избор на гражданите

Единственото, което обсъждаме в момента е, трябва ли да е еднократна възможността осигурените да избират къде да внасят осигуровките си за пенсия или да имат право на втори избор. Това обяви председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова от ГЕРБ пред журналисти.

Въпреки множеството становища против промяната, Стоянова допълни: „Досега не съм чула от нито една партия, от нито един от т.нар. експерти смислен аргумент по същество, не сме получили такъв, който да ни убеди, че това, което предлагаме – хората да имат избор да решават сами по какъв начин да внасят и къде да внасят вноските си и по какъв начин да се пенсионират, не е правилно“.

„Нашето решение е в парламента, ще го гласува залата и ще го разберете“, заяви тя.

Според Горанов може да се мисли за връщане на пари от НОИ в частните фондове

Не намерихме аргументи за смяна на позицията, каза и финансовият министър Владислав Горанов по-късно.

Единственото, на което ГЕРБ са се съгласили, е между 1 януари и 31 март догодина да „надградят“ сегашното предложение.

Готови сме в дебата за цялостния пенсионен модел да приемем и тезата за връщане от НОИ в частните фондове и максимална гъвкавост, така че да се гарантира едно – принципът на свободен избор в кой модел на осигуряване да се гарантират пенсионните правила, каза финансовият министър.

„Няма лични партиди, но НОИ ще знае във всеки един момент колко пари е получил от лицата, когато те са направили своя избор. Не съществува технологична пречка да се върне същата сума в избран от тях универсален пенсионен фонд”, коментира Горанов и поясни, че това е въпрос на избор.

Вицепремиерът и социален Ивайло Калифн (АБВ) обаче коментира, че такова обратно движение – от НОИ към частни пенсионни фондове – не е възможно, „защото в НОИ няма индивидуални партиди, един път отишли там средствата, те отиват в системата и следващия месец се плащат за пенсии“.

По думите му теоретично е възможно изготвянето на индивидуални партиди и в НОИ, но това означава друг вид структура. „В момента НОИ не инвестира. Това е един добре работещ фонд, но той няма пари да инвестира, той не е създаден да има индивидуални фондове“, поясни Калфин.

Според него има логика в предложението на ГЕРБ да се даде възможност гражданите да имат свободен избор дали да се осигуряват за втора пенсия в частен фонд или в НОИ, но настоя промените да се обсъдят по нормалната процедура – в Тристранния съвет и в парламента.

В други държави било по-недемократично

„Няма национализация, няма административни решения, няма натиск. Ще гарантираме още по-голяма свобода на избора, защото има обвинения към нас, че еднократното решение не е справедливо достатъчно”, каза той. По думите му в други държави този въпрос е решен по много по-недемократичен начин. „Ние даваме максимален избор хората сами да носят отговорност за действията си”, каза още Владислав Горанов като отбеляза, че срокът в, който този избор може да бъде направен, е до датата на пенсиониране.

„Отлагането на реформите винаги се е използвало като повод да не се случват”, заяви Горанов. „Днес ГЕРБ ще гласува този текст, защото той е първата стъпка в правилната посока хората да имат свобода на избор”, не отстъпва той от позициите си.

Според „Атака“ предложението на ГЕРБ за промените в пенсионната система е необмислено, но от партията няма да гласуват „против“, а „въздържал се“, с което на практика ще помогнат да мине. Зам.-председателят на парламентарната група Десислав Чуколов заяви, че то е „отваряне на врата“, защото дава възможност да се заговори за случващото се с отделяните от българина пари за пенсия.

Видна е тенденцията, че Реформаторският блок, като хора, които създадоха тези частни пенсионни фондове, искат да ги запазят, видно е че ГЕРБ искат да си „поиграят“ с парите, които се намират в тях, каза той.

Чуколов предложи пенсионните фондове да станат държавни и парите, които всеки българин плаща, да влизат в индивидуални партиди. По думите му, световната практика показала, че частните пенсионни фондове са спекуланти. Държавните пенсионни фондове пък трябвало да инвестират в българска икономика, а не в чужбина.

Print Friendly
FacebookСподели