Роднини, приятели, близки и почитатели на твореца преминаха през фоайето на Народния театър „Иван Вазов“, за да си вземат последно сбогом с един от най-светлите духовни бащи на нацията и да го изпратят в последния му земен път
Стотици дойдоха днес пред Народен театър „Иван Вазов“, за да се простят с големия български поет, сценарист, драматург и преводач Валери Петров.
Приятели, близки и почитатели на гениалния творец продължават да чакат пред фоайето на театъра, за да си вземат последно сбогом с един от най-светлите духовни бащи на нацията и да го изпратят в последния му земен път.
„Валери Петров е от хвърчащите хора и ще продължи да хвърчи около нас“,
заяви пред БГНЕС Анжел Вагенщайн. „Дано някога открием между редовете това, което Валери Петров не беше изрекъл, той ще го изрече и ние ще го открием“, каза още Вагенщайн.
„Още един от хвърчащите хора отлетя. Без него ние станахме още по-уязвими и още по-безсилни пред агресията на шумната посредственост“, каза той в присъствието на близките на великия поет.
„Някога, беше толкова отдавна, Валери опита от трибуната на Великото Народно събрание да озапти и усмири развилнялата се шумна простащина, опитът на мъдрия наивник беше засипан от вълна пошли подвиквания. Той смутено млъкна, учудено и безпомощно се огледа и мълчаливо слезе от трибуната.
Години и години след това този посланик на доброто продължи да разказва своята приказка. Със своите творби той надвика агресивната простащина. После виждах в очите му все по-нарастваща тревога и безсилие. Видях как в шумотевицата великият поет все по-объркано да се оглежда и после внезапно слезе от трибуната на живота, този път, завинаги“, каза още Вагенщайн.
„С това, че Валери Петров си отиде, още една частица от истинската духовност на България си отива и все по-малко стават пазителите,
които ни пазят от чалгата, трябва да се замислим над това и да продължим да създаваме нова духовност“, убеден е актьорът и председател на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев. „На мен Валери Петров ми подари невероятния текст на „Ромео и Жулиета“ преди повече от 25 години, първата ми роля в „Зад канала“, аз направих моя Ромео по неговия превод“, призна той.
„Не сме загубили, спечелили сме, че го имаме“, смята Татяна Лолова, която също дойде днес в Народния театър, за да се сбогува с Валери Петров.
„Сега тук ще дойдат всички, които могат, за да му кажат колко го обичат и колко са спокойни, че той е бил и ще бъде с нас и след тези, които се родят след нас, докато има свят. Той беше нещо крехко, малко, но огромно и безкрайно неотиващо си, добави тя. Всичко може да бъде заместено освен таланта, остава винаги една празнина след човека и един огромен набор от съкровени думи, които никога не могат да напуснат българския език“, каза от своя страна проф. Боян Биолчев.
„Прощаваме се с чародея, вълшебника, достойния гражданин на България Валери Петров.
Човекът, който понесе без вина всички вини на днешното време. Той беше не само поет, той беше самата поезия“, каза пред близките на Валери Петров председателят на Съюза на българските писатели Боян Ангелов.
Да се прости с Валери Петров дойде и председателят на Организацията на евреите в България „Шалом“ Максим Бенвенисти, който положи върху ковчега на големия български творец две камъчета заради старата еврейска традиция, при която в пустинята на гробовете на евреите са се слагали точно толкова камъчета, за да не ги отвее вятъра.
„Вятърът не може да отвее това, което сътвори Валери Петров“, подчерта той.
След тежък инсулт Валери Петров почина на 27 август.
Той беше на 94-години.