Очевидно бихме искали да видим по-малко руско участие по въпроси, касаещи „Южен поток“ и се надяваме въпросът да се реши в координация с европейците.
Това заяви в Министерски съвет сенатор Джон Маккейн след среща с премиера Пламен Орешарски на въпрос във връзка със санкциите за български фирми, които работят със свои руски колеги по проекта.
Посещението на Маккейн е сигнал за солидарност, обяви премиерът Още…
От своя страна българският премиер обяви, че е разпоредил да спрат действията по старта на изграждането на тръбопровода „Южен поток“, докато текат консултациите с Европейската комисия.
Има запитване от страна на Европейската комисия и ние сме спрели по-нататъшната работа по проекта по повод това запитване, като в зависимост от консултациите с Брюксел ще бъде взето решение, уточни Орешарски, на брифинг в Министерски съвет след среща с американските сенатори Джон Маккейн, Кристофър Мърфи и Рон Джонсън.
По-късно стана ясно, че Министерството на енергетиката на Русия не е запознато с намеренията на българските власти за спирането на работите по „Южен поток“.
Джон Маккейн призна, че по време на срещата е обсъден въпросът, по който има съгласие между България и САЩ – необходимостта от енергийната независимост за Източна Европа и България. САЩ ще работят със своите задокеански сътрудници за постигането на тази цел възможно най-скоро, гарантира Джон Маккейн.
Присъединяваме се към премиера и правителството на България, като се стремим първи приоритет да бъде енергийната независимост и това означава да не работим с организации, които са зависими от Русия, добави Маккейн.
Надяваме се, че въпросът за „Южен поток“ трябва да се реши в координация с европейците и че фирми, които работят с руски фирми, подложени на санкции няма да участват, коментира още той.
Припомняме, преди два дни САЩ заплаши българските фирми и физически лица, които предоставят материална подкрепа на „Стройстрансгаз„, че могат да се окажат под ударите на санкции от страна на САЩ. Това става ясно от изказване на посланик Марси Рийс, публикувано във „Фейсбук“ страницата на посолството.
По време на срещата е станало дума и за един от най-важните елементи за България – енергийната сигурност на страната ни, която е силно зависима от един доставчик на газ.
Запознах сенаторите с нашите усилия за диферсификация на газовите доставки, посочи Орешарски като обърна вниманието на желанието на страната ни да се реализира проекта „Шах Дениз“.
Обсъдихме проекта „Южен поток“ и запитването от страна Европейската комисия относно процедурите по избор на изпълнители, призна Орешарски. Пред сенаторите Маккейн, Мърфи и Джонсън той е подчертал, че проектът ще продължи само, след като отстраним всички забележки на Брюксел и уточним заедно с ЕК неговото изпълнение по-нататък.