И КЗК удари ЕРП-тата: вземали нереално висок наем за стълбовете си

  ЧЕЗ обяви, че тарифите й са определяни от лицензиран оценител, ЕВН: Няма как да е безплатно   Трите електроразпределителни предприятия ЧЕЗ, ЕВН и „Енерго-Про“ са злоупотребявали с господстващото си...
| Източник: mediapool.bg

 

ЧЕЗ обяви, че тарифите й са определяни от лицензиран оценител, ЕВН: Няма как да е безплатно
 

Трите електроразпределителни предприятия ЧЕЗ, ЕВН и „Енерго-Про“ са злоупотребявали с господстващото си положение като са определяли нереално високи цени за ползване на техните стълбове за изграждане на кабелни мрежи за разпространение на телевизия, интернет и телефония от други оператори. В същото време разходите за поддръжката на тези стълбове е включена в цената на тока и така дружествата са печелели допълнителни приходи.

 

Това твърдение за извършени нарушения предяви във вторник Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). То не подлежи на обжалване, обвинените страни могат в едномесечен срок само да изпратят своите становища за нарушението, заради което може да бъдат санкционирани.

 

От ЧЕЗ отрекоха да са злоупотребявали с цените за наем на стълбовете си и обясниха, че тарифите са били определени „икономически обосновано и законосъобразно, на пазарен принцип при отчитане на всички допълнителни разходи, свързани с това, и от лицензиран оценител“. Дружеството обяви, че е разбрала за решението на КЗК и очакват мотивите, за да внесат становището си и да предприемат действия за защита на интересите на своите клиенти и акционери.

 

От ЕВН заявиха, че ползването на част от мрежата им от други субекти за техни бизнес цели не може да става безвъзмездно, а прилаганите от компанията цени за стълбовете включват разходите й за поставяне и безопасно съхраняване на кабелните електронно-съобщителни мрежи. Дружеството вярва, че в рамките на производството на КЗК ще може да представи своите аргументи с цел намиране на най-доброто за всички страни решение, допълват от ЕВН.

 

Новата атака срещу трите компании, които са в процедура по отнемане на лицензите им заради търговски спор с НЕК, идва ден след като министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев призова ДАНС и прокуратурата да побързат с проверките си.

 

Активизацията на КЗК идва и в момент, в който се приемат законови поправки за обединяването й с Комисията за защита на потребителите, и е удобен повод за смяната на бетониралия се от времето на кабинета „Сакскобургготски“ председател Петко Николов.

 

Ръководената от него комисия обаче се включва в хора от обвинения срещу ЕРП-тата като обяви, че те са нарушили Закона за защита на конкуренцията като са „определяли и налагали необосновано високи цени на достъп до стълбовната електроразпределителна мрежа ниско напрежение, с което се предотвратява, ограничава и нарушава конкуренцията“.

 

Според КЗК с отдаването под наем на стълбовете от мрежата ниско напрежение на кабелни оператори ЧЕЗ, ЕВН и „Енерго-Про“ са си осигурявали допълнителни приходи от активи, които по принцип се използват за разпределяне на електроенергия и поддръжката им е включена в цената на тока.

 

Пазарният анализ на антимопонолния орган установил, че не съществуват други способи, които са икономически целесъобразна алтернатива на стълбовната електроразпределителна мрежа ниско напрежение за изграждане на електронно-съобщителни мрежи, поради което всяко ЕРП е предприятие с господстващо положение в границите на лицензионната си територия.

 

КЗК стигала до извода, че наемната цена за стълбове е определена, без да бъдат отчетени факторите, които обективно влияят на нейния размер. Видно от представените обосновки на цената ЕРП отчитат едни и същи разходи в разходната част и на лицензионната, и на допълнителната дейност по отдаване под наем на стълбовете си, посочват от КЗК.

 

Включването на разходи в цената на услугата, които са част от лицензионната дейност, необосновано натоварва наемната цена с добавена стойност и естествено води до нейното увеличение. „Поради това процесните цени са необосновано високи и имат експлоатативен ефект върху електронно-съобщителните оператори и техните клиенти“, смятат от комисията.

 

Определението й не подлежи на обжалване, но в 30-дневен срок трите компании могат да представят писмени възражения по предявените твърдения и да бъдат изслушани от КЗК в открито заседание.

Print Friendly
FacebookСподели