Несебър представи България на седмото издание на Международния фестивал Architecture week за архитектура и урбанистика в Прага,състояло се под патронажа на чешкия президент Милош Земан.
В изложението участваха 157 страни с макети на 745 паметника,под егидата на ЮНЕСКО, включени в списъка Световно наследство,като експозицията бе разположена в манастира „Св.Иржи” на територията на президентската резиденция Пражки храд.
България бе представена с макета на църквата „Христос Пантократор“ /Вседържател/ от XIII-XIV век-една от най-забележителните и най-добре запазени средновековни църкви в Несебър.
За поредна година българското участие се реализира от Българския културен институт, в сътрудничество с проекта „България на длан“ и Община Несебър.Включвайки се в проявата Общината придобива правото да се презентира и като туристическа дестинация във фестивалния каталог.
Изданието от близо 500 страници бе получено наскоро от несебърския кмет Николай Димитров с личен автограф от президента на Чешката република. Умаленото Копие на несебърската църква „Христос Пантократор“,съставено от 3 600 елемента,бе единственото от проекта „България на длан“,предоставено безвъзмездно от автора на проекта Съни Сънински за участие в пражкия фестивал.
Макетът има своя звукова партитура,която се задейства с бутона на интерактивна компютърна система.Обектът дискретно светва и оживява с тематична мелодия, а 40-секунден разказ посвещава любопитните в историята му.
Обясненията са на чешки,английски,испански и португалски език.Както се вижда от ситуирането на обекта средата е аскетична и изчистена,но изключително театрална – без никакви излишни акценти освен самият макет,който е достатъчно атрактивен,без миниатюрното му кокетство да преминава в кич.
Според отзивите в чешките медии,събрани в Българския културен институт,под
впечатленията от макета на църквата „Христос Пантократор“ жители и гости на Прага са посетили специално галерията на института за да видят и друга част от архитектурното наследство на България, представено в изложбата „Българската възрожденска архитектура“.