Президентът Росен Плевнелиев даде категорична заявка, че еготов да подкрепи промени в Конституцията. Това стана след срещата, организирана от него с президенти и председатели на НС от годините на прехода по случай вчерашния 10 ноември.
По думите на държавния глава, може да се извършат промени в Конституцията в частта й за съдебната система, за начина, по който работи тя. Това обаче, по думите му, трябва да стане следширок обществен дебат и консенсус.
Държавният глава направи обръщение към нацията по случай 24 години от началото на прехода, в което призова да се спре с разделението и да се върви към обединение.
По време на разговора с гостите си е била засегната и конфронтацията в страната, а като проблем на проблемите е поставено разделението на нацията.
Докарахме я до там, че имаме граждани срещу контра граждани, протест срещу контра протест, София срещу провинция, каза държавният глава.
През изминалите 24 години постигнахме много, но и много не успяхме да постигнем като общество, подчерта държавният глава.
Според него мрачната сянка на комунизма е останала назад, а приетата през 1991 година Конституция се е доказала като здрав фундамент на демокрацията, на отстояването на правата и свободите на българските граждани, както и на отстояването на демократичните ценности.
През 90-те години българското общество се обедини около важните за страната приоритети, каза Росен Плевнелиев.България направи своя цивилизационен избор да стане част от евро-атлатнтическото семейство, подчерта президентът.
Президентът изтъкна, че тези ценности са отстоявани от политическите лидери, независимо от партийните им пристрастия. Преходът освен политическа, донесе и икономическа промяна, каза още той. Именно заради промените у нас е изградена пазарна икономика, като важна роля за това е изиграло и запазването на етническия мир.
Президентът цитира Апостола Васил Левски, чиито ценности са за „братство с всекиго“ и който е смятал, че България трябва да е такава страна, в която всеки независимо от пол и религия да е свободен.
Държавният глава посочи, че страната ни е посрещала арменски бежанци на своя територия, спасила е и евреите си по време на Втората световна война. Тези завети и днес трябва да са знаме за всеки родолюбец, категоричен е президентът.
Той настоя да не се насажда омраза към бежанците в името на фалшив национализъм.
Росен Плевнелиев е притеснен от ерозията в доверието към институциите. Политиците трябва да се вслушат в гласа на народа, смята той. По думите му съдебната система трябва да се подобри, а здравеопазването и образованието да се реформират. Далеч сме и от истинската медийна свобода, убеден е държавният глава. По думите му все още не сме изпратили ДС в държавния архив.
Това, което днес ни липсва е общата кауза, заяви Плевнелиев. Успехът идва, когато имаме стратегическа цел, смята президентът. Според него трябват ни важни теми, около които да се обединим като това могат да са съдебната система, борбата с корупцията, монополите и олигархията. Той настоява всички партии да загърбят тясно политическите си интереси в името на страната.
На днешната среща не дойдоха по уважителни причини президентите Георги Първанов и Жельо Желев. В дискусиите по проблемите на страната се включиха президентът Петър Стоянов и бившите председатели на НС Цецка Цачева, Георги Пирински, Благовест Сендов, Александър Йорданов, Борислав Великов, Огнян Герджиков, Йордан Соколов.
Те са обсъдили по време на срещата си с Плевнелиев българския език, как възпитаваме децата си и как българските политици ползват българския език.
Държавният глава призова да го пазим и да не го подчиняваме на отиграването на ситуации.
Друга тема на разговорите е било воюването между политиците. Това е недопустимо, категоричен е Росен Плевнелиев.