На съвета за сигурността към Министерския съвет са обсъдени възможностите за възникване на социални рискове, свързани с повишаване на криминогенната обстановка, вследствие на повишаване на бежанската вълна
Накратко
- Към момента можем да очакваме негативно влияние, но няма да е в степен, в която да е застрашена националната сигурност
- Разчитаме да бъдат положени допълнителни усилия да се постигне съгласие в рамките на Съвета за сигурност на ООН
- Предприет е план с 11 мерки, които по-късно ще бъдат предоставени на медиите и ще станат достояние на обществеността
Оценени са рисковете, които могат да произтекат от развитието на ситуацията в Близкия изток.
„Обсъдихме възможностите за повишаване на рисковете по отношение на терористични заплахи. Към момента не разполагаме с данни, които да свидетелстват за наличие на пряка заплаха за територията на България“, каза вицепремиерът и вътрешен министър Цветлин Йовчев след извънредното заседание на Съвета по сигурност към МС.
„Но във връзка с променената ситуация в Близкия изток предприемаме действия по оценка и актуализиране на националния план за противодействие на тероризма. Обсъдени са възможностите за икономическите и финансовите рискове за България. Към момента
можем да очакваме негативно влияние, но няма да е в степен, в която да е застрашена националната сигурност„,
добави Йовчев.
Той каза, че са обсъдени възможностите от възникване на социални рискове, свързани с повишаване на криминогенната обстановка, вследствие на повишаване на бежанската вълна.
Предприет е план с 11 мерки,
които по-късно ще бъдат предоставени на медиите и ще станат достояние на обществеността, добави Йовчев.
Днес стана ясно, че 106-ма бежанци са били задържани снощи на границата при опит да проникнат нелегално от Турция. 79 от задържаните, в това число и 36 деца, са сирийци. Още преди безпрецедентния случай от Гранична полиция отчетоха засилен емиграционен натиск на българо-турската граница вследствие от войната в Сирия.
На заседанието на Съвета по сигурност към Министерски съвет, доколкото няма искане по отношение на България за участие във военна операция в Сирия, не сме обсъждали подобно военно решение или параметри на българско участие, каза министърът на отбраната Ангел Найденов.
„Към момента към България няма отправено искане за участие в евентуална военна операция
в Близкия Изток. Няма отправено запитване за параметрите на евентуално българско военно участие. Ние следим ежедневно ситуацията. Имаме своите военно и военно-политически оцени на рисковете и на възможното развитие на ситуацията в Сирия. Имаме и своите оценки на параметрите на евентуално българско участие”, посочи министърът на отбраната.
Външният министър Кристиан Вигенин заяви от името на Съвета по сигурност към МС и от името на правителството, че България осъжда употребата на оръжие за масово унищожение.
„Такъв акт не може да се остави без последствия. Надяваме се международната общност и с наше участие да не се допуска такава повторна употреба на оръжие за масово унищожение. Очакваме резултатите от разследващия екип на ООН, който приключва работа утре.
Разчитаме да бъдат положени допълнителни усилия да се постигне съгласие в рамките на Съвета за сигурност на ООН“,
каза Вигенин. Той призовава от името на МВнР българските граждани да не пътуват към Сирия и съседните страни, като цяло в региона.
„От наша страна е осъществена предварителна подготовка за евентуална евакуация на български граждани от региона, ако ескалацията на конфликта продължи. Във връзка с нарастващото напрежение в региона, предприемаме стъпки за повишаване сигурността на българските посолства и консулства в региона“, добави той.