„Всяко правителство, което идва на власт с нормални избори, има право да промени политиката“.
Това заяви на пресконференция в БТА, проф. Иван Ангелов от Института за икономически изследвания на БАН.
Експертът представи предложения, идеи и оценки за предстоящата актуализация на бюджета:
„С тази ревизия се прави малка, недостатъчна крачка в направлението, в което се движи световната политика в момента, а именно отказ от строги икономии и ориентиране към политика на потребление и заетост“
Настоящият бюджет беше определен от проф. Ангелов като странен, правен от „странен човек“, като подчерта, че поначало е бил построен върху погрешни основи. Той определи подхода на бившия финансов министър Симеон Дянков като грешен, подчертавайки, че той е бил изгонен от своята собствена партия.
На мястото на управляващите, аз веднага бих увеличил максималния бюджетен дефицит на 2%
А по повод икономическата му политика на нулев бюджетен дефицит заяви, че подобен подход вече е бил определен от нобелиста Джоузеф Стиглиц като „икономическо самоубийство“. Икономистът, член-кореспондент на Българската академия на науките, заклейми бюджета на Дянков като „антисоциален и антибизнес“, подчертавайки, че между 2 и 3 хиляди души са напуснали през последните години поради затягането на примката около Академията от страна на Дянков.
Според икономистът от БАН, щом за първото полугодие приходите в бюджета са били под 50% от заложените, това би означавало, че ще е груба грешка, ако бюджетът не се актуализира.
Ние имаме външен дълг от 17-18% спрямо БВП , докато в много европейски страни той е над 60%. От 28 държави членки, в 25 държавният дълг е над 30%, заяви Ангелов. В същото време, допълни той, средно за ЕС бюджетният дефицит е 3,6%, при препоръчителна стойност от 3% от БВП.
„На мястото на управляващите, аз веднага бих увеличил максималния бюджетен дефицит на 2%“ допълни член-кореспондентът на БАН.
Относно икономическия растеж, който сега се залага в бюджета – 1%, той също бе обявен за нереалистичен цифра, като Ангелов добави, че в публикациите си го оценява да варира между 0 и максимум 0,5 %.
„Погрешната политика през последните 23 години, доведе производителността да е повишена 2 пъти повече, отколкото доходите.“, заяви Ангелов и заяви, че тя трябва само леко да надвишава доходите.
В заключение, той се застъпи за увеличаване на минималната работна заплата на 340 лева.
„Аз съм застъпник на политика на постепенно управлявано увеличение на държавния дълг до 25-27% спрямо БВП. Това означава, че през в краткосрочен период държавата може да вземе още 6-7 млрд. лв. дълг и то предимно за инвестиционни цели.“ допълни той
Относно контрола на синдикатите, той заяви, „ Предстои скоро да видим каква е тежестта на „тристранката“, която трябва да се произнесе за повишението на заплатата.“ , заяви Ангелов, като след журналистическо вметване се поправи, че дейността й е само консултативна.
„Това е глупаво твърдение, че плоските данъци са най-справедливи и че чрез тях се увеличават постъпленията в бюджета“, обясни той и представи данни за повишаването на постъпленията от данъци върху приходите. Експертът заяви, че то е било 484 млн. лв. преди въвеждането на плоския данък от тройната коалиция, а в годините след въвеждането му, растежът на приходната част е спаднал на 142 милиона и 79 милиона. Като през 2010 година прирастът е бил отрицателен с 11 милиона лева.
В заключение проф. Ангелов призова за прогресивно данъчно облагане и необлагаем минимален доход от 50 000 лева за малките и средни фирми.
Той припомни изявление на Бойко Борисов за състоянието на неизплатените суми от ДДС, подчертавайки, че освен 786 млн. лв. невъзстановен ДДС има и още 250 млн. лв. несвоевременно изплатени задължения към бизнеса.
Той се застъпи и за намаляване на данъчното облагане върху семействата с доход до 800 лева на член, представяйки план за намаляване на данъчното облагане на годишна база от 1900 лв. на 1104 лева.