„Ветото ще доведе до сериозни затруднения в бюджетния процес“

Финансовият министър отговаря чрез медиите на президента: „Ветото ще доведе до сериозни затруднения в бюджетния процес“   Размяната на епистоларни и словесни обяснения чрез медиите между президента и управляващите по...
| Източник: Mediapool.bg
Финансовият министър отговаря чрез медиите на президента:

„Ветото ще доведе до сериозни затруднения в бюджетния процес“

 

Размяната на епистоларни и словесни обяснения чрез медиите между президента и управляващите по въпроса за евентуално вето върху промените в закона за бюджета продължи в пълна сила и във вторник. От финансовото министерство разпространиха позиция, в която се обяснява защо президентското вето ще наруши бюджетната процедура и ще доведе до тежки последици.

 

Позицията е в отговор на вчерашното обяснение, разпространено от прессекретариата на президентството, какви моменти от актуализацията на бюджета смущават държавния глава и с кои той е съгласен. Чрез съобщението президентът затвърдява позицията си на несъгласие с актуализацията, особено в частта за допълнителния заем от 1 млрд. лв. Той заявява, че до два дни (в сряда, 14 часа – бел. ред.) ще обяви решението си.

 

Съобщението от президентството бе пуснато след среща на Плевнелиев с финансовия министър Петър Чобанов, след която министърът призна, че не са се разбрали с държавния глава и всеки е останал на позицията си.

 

Едновременно с разясненията на финансовото министерство от вторник председателят на парламента Михаил Миков, който единствен от управляващите на висок пост „дежурно“ обяснява управленските политики и приоритети по медиите, докато властта е във ваканция, повтори пред БНТ, че „ако президентът наложи вето върху закона за бюджета, това би могло да има сериозни отражения в развитието на отношенията между институциите в България“.

 

Той отново наблегна на тезата на управляващите, че „никой президент не си е позволявал да налага вето върху закона за бюджета, макар че винаги е имало възражения“.

 

В становището си финансовото министерство изтъква осем аргумента срещу евентуалното вето, които в един или друг вид вече са изтъквани многократно. Нито веднъж не се споменава обаче, че управляващите не поставят под съмнение отхвърлянето на ветото, което вероятно ще стане в началото на септември, но за което е необходима пълна мобилизация на депутатите от БСП и ДПС и поне един глас на „Атака“.

 

„Отлагане на решението за актуализацията на бюджета на този етап и изчакване до есента на настоящата година ще се отрази негативно както върху бюджета за тази година, така и по отношение на бюджетната процедура за 2014 г. – подготовката на държавния бюджет за 2014 г. и на актуализацията на средносрочната бюджетна прогноза за периода 2014-2016 г., още повече, че дори редуцираните фискални цели и показатели в предложената актуализация на бюджета са трудно постижими и съществуват рискове от неизпълнение“, се казва в становището.

 

„Ако бъде наложено вето и се забави или отмени актуализацията, това би довело до сериозни затруднения по отношение на бюджетния процес. Отговорността за посрещането на спешни социални нужди и редовно плащане към бизнеса би се пренесла към президентската институция. Намесата в бюджетната политика би предизвикала невъзможност за изпълнение на правителствената програма и невъзможност да се отговори на очакванията на обществото, като някои от тях са особено чувствителни и важни“, продължава аргументацията, изложена от финансовото министерство.

 

Според министерството първият довод срещу актуализацията е, че „преодоляването на евентуалното вето може да се очаква през септември, което предполага актуализираният бюджет да влезе в сила най-рано през месец октомври“. Отправя се предупреждение, че ще се постави под риск изпълнението на бюджета на социалното министерство.

 

Вторият довод е, че работниците и служителите няма да получат ваучери за храна, орязани от сегашния бюджет, което ще ги постави в лошо положение през есенно-зимния сезон.

 

Третият – „Безработните от уязвимите групи, които са рисков контингент, няма да получат допълнителни 8 млн. лв. за програми за заетост“

 

Четвъртият – „Държавата няма да може да се превърне отново в коректен платец към бизнеса, тъй като няма бюджетирани средства за разплащане на просрочени задължения към бизнеса“.

 

Пето – „Няма да е възможно връщането на просрочения ДДС, който в началото на мандата беше 320 млн. лв. и натоварва бюджета с излишни разходи за лихви. Бизнесът няма да получи живителна глътка ликвидност, за да може да мисли за инвестиции и развитие“.

 

Шесто – „Ще се блокира бюджетната процедура за 2014 г. при липса на надеждна база за определяне на устойчиви фискални цели при подготовката на държавния бюджет за 2014 г. и актуализацията на средносрочната бюджетна прогноза за периода 2014-2016 г.“.

 

Седмият довод – „Предвид очаквания нисък размер на буфера във фискалния резерв към края на 2013 г. и изчерпаната законова възможност за нова емисия на дълг през текущата година, през първите месеци на 2014 г. ще възникнат ликвидни затруднения, свързани с погашения по дълга в размер на около 450 млн. лв. и авансовите плащания по директните плащания в размер на над 1 млрд. лв.“.

 

Осмият – съществува риск да не бъдат възстановени от ЕК в срок разходите, направени от България по европейски програми, което може да влоши параметрите на бюджета, а при актуализацията този риск се намалява.

Print Friendly
FacebookСподели