news.bg
Изпълнителната агенция по околна среда към МОСВ се готви да даде под масата 3.5 млн. лв. на току-що регистрирана фирма, зад която стоят пловдивските „еколози“ от „Зелени Балкани“.
За това сигнализират от Граждански Комитет за Борба с Корупцията в писмо, изпратено до news.bg.
Огромната сума е предвидена за преброяване на делфините в български териториални води. Планирано е милионите да бъдат налети в учреденото само преди две седмици дружество с емблематичното име Обединение „Делфин“.
Гражданско Сдружение за Борба с Корупцията призовава Главна прокуратура да се самосезира и да започне незабавно разследване.
От Граждански Комитет за Борба с Корупцията посочват, че договарянето с Обединение „Делфин“ ще се проведе днес в Изпълнителна агенция по околна среда. Очаква се още днес да бъде подписан и договорът за усвояване на 3.5 млн. лв.
На 01.03.2013 г. Изпълнителната агенция по околна среда обявява процедура за обществена поръчка – „Избор на изпълнител за теренни наблюдения на китоподобните Tursiops truncatus, Phocoena phocoena и Delphinus delphis в българската изключителна икономическа зона в Черно море“.
Проектът е на стойност 2 900 000 без ДДС. Оказва се, че в законния срок не се явява нито един кандидат и поръчката е прекратена.
На 28.05.2013г. Изпълнителната агенция обявява втора процедура за обществена поръчка по ЗОП. Явява се само един кандидат, който е известен само на Агенцията. Той е отхвърлен с мотива, че има непълноти в документацията. Идва най-интересната и най-загадъчна част в процедурата, под формата на „поканата за участие в договаряне без обявление по реда на ЗОП“.
Право на Агенцията е да покани този, когото сметне за най-подходящ. Оказва се, че „най-правилният“ кандидат е пръкналото се само два дни по-рано Обединение „Делфин“. Въпросният субект е регистриран официално по ЕИК на 15.07.2013 г., а решението на Агенцията да го покани идва на 17.07.2013 г. Новоучреденото Обединение „Делфин“ е регистрирано в гр. Пловдив на адреса на „Зелени Балкани“ и в него участват:
• „Екологичен център“ ЕООД с дял 34,5%
• Сдружение „Зелени Балкани“ с дял 0,5%
• Асоциация институт Тетис – Италия с дял 65%
Интересното е, че „Екологичен център“ ЕООД е 100% собственост на „Зелени Балкани“ и е регистрирано на същия адрес.
Как Изпълнителната агенцията по околна среда само за два дни узна за съществуването на обединение „Делфин“ и го оцени като най-благонадежден партньор и единствен компетентен орган по въпроса с броенето на делфините? Или в тази структура на МОСВ работят ясновидци?, питат от Гражданския комитет. От там настояват процедурата да бъде незабавно спряна и да се потърси компетентното мнение на БАН като институция.
„Обръщаме се и към политиците с въпрос: Новите управляващи като бившите ли са, бившите като новите ли са или всички … правят една работа в едно гърне???
Реформаторският блок десен ли е, ляв ли е или само между другото включва структури на съмнителни еколози, които умират от мерак да преброят делфините срещу скромната сума от 3.5 млн. лв., при това с пловдивски адрес!
ГСБК иска да разбере: Законна ли е кражбата в България, Законът ли е крадлив или просто в държавните агенции са станали ясновидци?“, посочват още в писмото си от Граждански Комитет за Борба с Корупцията.
17 млн. лв. не стигат на БАН, обяви в края на юли академик Воденичаров, но Институтите на БАН спешно са извадени от поканите да участват в тази действително необходима дейност. А поръчката за делфините – възложена директно на специалистите по Балканите, алармират и от Национална асоциация „Българско Черноморие“.
Междувременно стана ясно, че упълномощен от Национална асоциация „Българско Черноморие“ адвокат е допуснат до срещата с обединение „Делфин“ и Изпълнителната агенция по околна среда на обсъждането на договора за обществената поръчка.
По-късно се разбра обаче, че адвокатът Владимир Тодоровски не е бил допуснат до договарянето между „Делфини“ и комисия от Изпълнителната агенция по околна среда.
Наложило се е изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по околна среда д-р инж. Ваня Григорова да прекъсне заседанието и да се опита да помири страните – комисията и адвоката.
Свързахме се с Изпълнителната агенция по околна среда, от където поискаха да им изпратим писмен сигнал, за да направят проверка. Очакваме техния отговор.