Страните от Европейския съюз се споразумяха в понеделник да включат военното крило на Хизбула в терористичния списък на ЕС, но да продължат диалога с политическата организация, която е част от управлението в Ливан.
Въпросът бе обсъден на срещата на външните министри на страните членки в Брюксел.
След решението на ЕС се очаква авоарите на групировката в Европа да бъдат замразени. Санкциите може да включат и забрана за пътуване, а официални лица на ЕС няма да имат право да контактуват с членове на организацията.
„Хубаво е, че ЕС реши да нарече Хизбула с истинското й име – терористична организация. Преминахме един важен етап, като санкционирахме военното крило, замразявайки активите му и възпрепятствайки финансирането му, а по този начин и капацитета му за действие”, заяви холандският външен министър Франс Тимерманс.
Малко по-рано британският външен министър Уилям Хейг коментира, че след атентата в Бургас, „следите от който водят към Хизбула“, няма друго решение.
Досегашните опоненти на решението сред страните членки на ЕС са били убедени да го подкрепят благодарение на доказателствата от България за атентата в Бургас и решението на кипърски съд, който през март призна член на Хизбула за виновен, че е помагал в планиране на нападения над израелци в Кипър. Няколко европейски страни са посочили като аргумент в подкрепа на решението и намесата на Хизбула в сирийския конфликт, съобщиха световните агенции.
След като стана ясно решението на ЕС, ливанският външен министър Аднан Мансур заяви, че то е прибързано и Ливан обмисля как да реагира.
Очаквано Израел приветства решението на външните министри.
„Приветствам решението на ЕС. Най-накрая след години обмисляне, твърденията, че Хизбула е легитимна политическа партия се провалиха. Сега за целия свят е ясно, че Хизбула е терористична организация”, заяви израелският министър на правосъдието Ципи Ливни.
Въпроси около прилагането на санкциите
След атентата в Бургас САЩ и Израел усилиха натиска за включването на проиранската шиитска организация в „черния списък“ на ЕС, но определени държави имаха резерви към подобно действие, тъй като бяха на мнение, че то може да дестабилизира Ливан, част от чието правителство е Хизбула. Върховният представител на Европейския съюз за външната политика Катрин Аштън предложи от своя страна ЕС да признае за терористична организация военното крило на Хизбула, но да остави отворена вратата за преговори с политическото крило. България подкрепи това предложение.
Експерти обаче коментираха, че трудно може да бъдат разграничени кои лица принадлежат към военното и кои към политическото крило на групировката. Освен това според европейски представители информацията за присъствието и за авоарите на Хизбула в Европа е оскъдна.
Прилагането на санкциите ще бъде сложно, тъй като съответните европейски служби ще трябва да разгадаят връзките между различните крила в организационната мрежа на Хизбула и да преценят кой би могъл да бъде определен като принадлежащ към военното крило.
Великобритания се опитва отдавна да убеди партньорите си в ЕС да впишат военното крило на шиитската групировка в списъка на терористичните организации с аргумента, че Хизбула стои зад смъртоносния атентат срещу автобус с туристи в България миналата година. Великобритания, подкрепяна от Франция и Холандия, е на мнение , че растящата намеса на Хизбула в Сирия засилва нестабилността в Ливан и че ЕС не бива да изключва нови нападения в Европа.
Чехия, Ирландия, Полша и Австрия обаче през юни обявиха резерви към вкарването на организацията в списъка с терористични организации. Австрия и Ирландия имат мироопазващи сили на Голанските възвишения.
Ливан обяви от своя страна, че подобно решение ще радикализира организацията и призова ЕС да не върви в тази посока.
Хизбула отрича каквото и да било участие в атентата в българския курорт Бургас преди една година, в който загинаха петима израелци и българският им шофьор. Но българският министър на вътрешните работи каза миналата седмица, че София не се съмнява, че движението стои зад атентата.
Малко по-рано непремерено изявление на българския външен министър Кристиан Вигенин, че „няма категорични доказателства, че проиранската групировка е свързана с атентата в Бургас, а косвени следи“, разпали допълнителни дебата в ЕС.
Въпреки че след това Вигенин се поправи и обясни на няколко пъти, че всъщност нямало промяна в българската позиция, България стресна много от партньорите си в ЕС.
Плевнелиев: Европа показа, че е безкомпромисна
Президентът Росен Плевнелиев приветства решението на Съвета на министрите на външните работи, като обяви, че то е „плод на съвместните усилия на държавите членки на ЕС и на партньорските служби в защита на сигурността на гражданите“.
„То се основава и на задълбочения анализ на голям обем информации за дейността на хора, свързани с терористична дейност на територията на ЕС. Нека никой да не подценява решимостта на Европейския съюз да защити сигурността на своите граждани и на пребиваващите на територията му. Европа показа, че е безкомпромисна спрямо всеки, който се опита да посегне на живота и да застраши сигурността на невинни граждани на нейна територия. Днешното решение е и силен сигнал, че Европейският съюз ще продължи да работи съвместно с ливанските институции и да подкрепя демократичните процеси в страната“, заяви Плевнелиев, цитиран от прессекретариата на държавния глава.
След като стана ясно решението на ЕС, първата реакция от българска страна бе на бившия премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов.
„Решението на ЕС да включи военното крило на Хизбула в европейския списък на терористичните организации показва, че Европа е не само солидарна с България, но е и решена да се противопостави на всяка форма на тероризъм. Искам да благодаря на всички български служби и институции, които работиха с нашите съюзници в ЕС, САЩ, Израел, Австралия и Канада, не само за да се разкрие кой стои зад трагедията на летище Сарафово, но и за да можем всички в България и Европа да бъдем по-силни и по-сигурни днес“, заяви Борисов, цитира от партийния пресцентър.
Бившият външен министър Николай Младенов от своя страна посочи, че ЕС е изпратил „ясно и категорично послание към всички компоненти на ливанското общество – ние ще продължим да работим с всички партии, които участват в легитимния политически процес, но ще бъдем безкомпромисни спрямо тероризма и насилието във всяка негова форма“.