БСП обмислят оставка на кабинета до седмица и избори през септември
Сн. БГНЕС |
Оставка на правителството до края на седмицата и извънредни парламентарни избори през септември. Такъв план обмислят в БСП от сряда, след бойкота на „Атака“ в Народното събрание (НС), който вкара управляващите в парламентарна криза. Заседанието на НС се провали заради липса на кворум, тъй като никой от групата на Волен Сидеров не отиде в Народното събрание, а ГЕРБ от миналата седмица не влизат в парламента.
Сутринта НС бе окупирано от протестиращи, които от 13-я ден на гражданското недоволство предприеха и сутрешни и обедни акции, освен обичайните вечерни шествия. БСП обаче заявиха ясно, че ако се оттеглят от властта това няма да е заради гражданския натиск, който според тях е провокиран от ГЕРБ, а заради отдръпната подкрепа на Волен Сидеров.
Ако „Атака“ заяви, че повече няма да участва в работата на парламента, това ще означава предсрочни избори, заяви лидерът на БСП Сергей Станишев. На въпрос докога ще чакат „Атака“ да реши, Станишев отговори: Няма да чакаме дълго.
Той допълни, че още в сряда ще търсят контакти с „Атака“ но няма как да повлияят на решението им. „Неучастието на „Атака” най-ясно показва, че тя не подкрепя правителството”, посочи той.
„Най-радикалният ход е усилена работа на правителството, но дали това ще се случи, ще стане ясно, след като стане ясна позицията на другите парламентарни групи – дали участват в работата на парламента или не. Ситуацията е динамична, ще преценяваме съобразно нея. В момента, в който парламентарната група на „Атака” каже: „Ние няма да участваме в работата на парламента оттук нататък”, това означава действително предсрочни избори. Ако кажат това утре, вероятно!“, заяви лидерът на БСП, с чийто мандат е правителството „Орешарски“.
Според източници на Mediapool, вариантът за оставка на кабинета до края на седмицата и предсрочни избори през септември е обсъждан на кризисното заседание на депутатите от БСП, проведено след проваленото пленарно заседание, на което трябваше да бъде избран вторият вицепремиер в кабинета – Даниела Бобева.
Ръководството отново е посочило ГЕРБ като „кукловод“ на протестите и че не бива да се сдава властта под такъв натиск, от който полза имат само бившите управляващи. В същото време обаче БСП очевидно имат проблем с „Атака“, чиято подкрепа е решаваща, тъй като БСП и ДПС имат само 120 депутати.
„Не можем да работим без парламент, Конституцията е ясна“, коментира премиерът Пламен Орешарски пред репортери.
Председателят на парламента Михаил Миков беше очевидно ядосан, след като излезе от заседанието на парламентарната група на БСП.
„Ако работата на НС бъде блокирана, ще констатираме, че институцията е изчерпала възможностите си“, заяви той пред репортери, след като по-рано ги призова: „Моля ви да не се надвиквате и да крещите. Моля ви да се успокоите“.
„Отговорността за кворума е отговорност на всички народни представители, на всички парламентарни групи“, каза Миков, който само преди половин година той бе отбелязал по адрес на тогавашното мнозинство на ГЕРБ, че отговорността за кворума е на управляващите.
„Очевидно има групи, които искат парламентът да не функционира. Като не функционира парламентът, констатира се, че са изчерпани възможностите на тази институция и се отива нататък по Конституция. Ще си прочетете Конституцията, не искам да ви бъда разказвач“, приключи Михаил Миков.
„Атака“ търси реабилитация и затова днес бойкотира заседанието на парламента, коментираха социалисти. „След това реалистично е да смятаме, че ако „Атака“ откаже да влиза в пленарната зала, няма какво повече да правим и влизаме в конституционната процедура на така наречената „въртележка“ (връчване на мандата за съставяне на правителство – бел. ред.). Тя приключва около 10-ти юли, правим служебно правителство и около 10-15 септември отиваме на избори“, очертаха вероятния ход на близките събития социалисти.
Зам.-председателят на НС от ДПС Христо Бисеров не взе отношение към ситуацията. От ДПС коментираха неофициално пред Mediapool, че терзанията на БСП не ги засягат по никакъв начин, тъй като движението си има гарантирани гласоподаватели и не се тревожи от предсрочни избори, защото няма какво да губи. Ако протестите продължат още седмица, ние само ще поискаме Орешарски да подаде оставка, заявиха депутати от ДПС: „Няма значение дали БСП ще иска или не, не зависи от тях”.
Вътрешният министър: Въпросът за оставката на кабинета не е на дневен ред
В създалата се безизходица министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев изненадващо зае по-активна политическа позиция, заявявайки, че към момента въпросът за оставката на правителството не стои на дневен ред. Прибързаната оставка може да доведе до хаос в държавата, трябва да се преценяват рисковете и да се действа отговорно, предупреди той.
„Страхувам се, че нестабилността, в която попаднахме, ще продължи неопределено дълго и ще засегне и следващите правителства. Какво правим тогава?“, коментира премиерът Орешарски. На въпрос дали ще разговаря с протестиращите, той каза: „Едва ли. Аз опитвах вече. По-скоро другата страна не разговаря”.
Министър-председателят заяви, че ще внесе отново за гласуване втория вицепремиер, защото още в началото обещал, че такъв ще има. „Кабинетът е сформиран. Кабинетът е попълнен. Зам.-министрите – колкото толкова”, каза той.
Очевидно объркан, Сергей Станишев заяви, че са готови да разговорят с всички парламентарни групи за кворума, но освен с „Атака“ още не са решили да говорят ли и с ГЕРБ, които така или иначе нямат интерес НС да работи, тъй като искат предсрочни избори.
„Ако „Атака“ каже – не участваме в работата на парламента, тогава ще преценим какво ще правим“, каза Станишев, като описа ситуацията като много динамична.
„Уважаваме протестите, които са спонтанни и граждански. Виждаме все по-голям елемент на организация – и политическа, и финансова. В това число едни и същи кукловоди, които са правили сценарии през годините на прехода, които представляват, в това число и корпоративни интереси. Затова няма да се поддадем! Ние имаме готовност да отидем на предсрочни парламентарни избори“, декларира Станишев.
Президентът прекрачи определени граници
Преди консултациите за изход от политическата криза, инициирани от президента Росен Плевнелиев, Станишев го разкритикува, че с подкрепата си за протестиращите не се държи като държавен глава, „представляващ интересите на всички български граждани“.
„Президентът може да има свои лични пристрастия, но по Конституция е длъжен да работи за стабилността на държавата и институциите. Би било погрешно в този момент да се започва война между институциите, която допълнително да ескалира напрежението. Готови сме да дадем шанс на президента да се държи като президент, да спазва Конституцията“, продължи Станишев.
„По отношение на правителството президентът прекрачи определени граници. Не той е избирал правителство, за да снема доверие от него”, заяви Сергей Станишев по повод изявлението на Плевнелиев от 14 юни, че кредитът му на доверие към управлението е изчерпан заради избора на Делян Пеевски за шеф на ДАНС.
„Ние не сме готови да подкрепим сега провокативно действие към институцията президент на Република България, защото това не работи в интерес на гражданите и нормалното развитие на политически процес”, каза още Станишев без да конкретизира за какво „провокативно действие“ на Плевнелиев визира.
Станишев обаче отхвърли възможността за сделка – подкрепа на евентуален импийчмънт на президента Плевнелиев, поискан от лидера на „Атака“, срещу влизане на партията на Сидеров в пленарната зала.