През 2002 година с решение на 55-та Световна здравна асамблея 10-ти май е обявен за Световен ден на физическата активност, с мото: “Движението – това е здраве”.
Кампанията, подкрепена от Министерството на здравеопазването цели чрез спорт и физическа активност да ограничи действието на рисковете за здравето фактори – тютюнопушене, нездравословно хранене, стрес и социална изолация.
Намаляване на риска, промоция и здравословен начин на живот, в който ниската физическа активност е включена в списъка на основните рискови фактори водят до намаляване на заболеваемостта и смъртността от неинфекциозни болести в света.
Ниската физическа активност провокира високото кръвно налягане, високото ниво на холестерол и затлъстяването. Съвместно с тютюнопушенето и нездравословното хранене тя е основен рисков фактор за редица клинични заболявания:
- исхемична болест на сърцето;
- мозъчен инсулт;
- хипертонична болест;
- онкологични заболявания и др.
Недостатъчната физическа активност има значителни последици за общественото здраве. Според СЗО хиподинамията обуславя:
10-15% от общата смъртност в Европейския регион или един милион смъртни случаи годишно;
8-10 години по кратка продължителност на живота в добро здраве;
Рязко нарастване на затлъстяването сред населението на Европа;
910 млн. евро на 10 млн. души население годишни финансови загуби, следствие на заболявания, свързани със заседнал начин на живот.
Заседналият начин на живот увеличава риска от хронични неинфекциозни болести, като сърдечно-съдови заболявания, затлъстяване, диабет, остеопороза до два пъти. Рискът от развитие на рак на гърдата нараства с 30%, а за рак на дебелото черво с 40 до 50%.
По данни на национално изследване 80% от хората в България не са физически активни в такава степен, която би могла да бъде полезна за тяхното здраве. Особено обезпокоително е, че физическата активност и физическата подготовка не са достатъчни в училищата. По-често това се наблюдава при девойките и жените, а сред населението като цяло – в градските райони. Физически активният начин на живот може да намали стреса, безпокойството и симптомите на депресия сред хората, които имат подобни проблеми. Важен акцент в работата ни е да се използват възможностите на различните форми на двигателна активност като промоция на здраве и превенция на заболявания, агресия и зависимости.
В изпълнение на стратегическата си цел опазване на общественото здраве, РЗИ – Бургас целогодишно реализира разнообразни дейности за оптимизиране на физическата активност на различни целеви групи. Във връзка със Световния ден „Движението – това е здраве” в редица УВЗ и детски заведения ще бъдат проведени различни спортни игри, разходки на открито и други здравно-образователни инициативи.
Физически активните хора рискуват в по-малка степен да заболеят от исхемична болест на сърцето, хипертония, диабет, рак на дебелото черво и млечната жлеза, както и депресия; изложени са на по-малък риск от счупване на шийката на бедрената кост и гръбначните прешлени; поддържат здравословно тегло.
Под физическа активност се разбира всяко движение, извършвано от скелетните мускули, което изисква разход на енергия. Физическата активност включва спорт, физически упражнения и други действия като игри, работа в къщи и в градината, танци.
Препоръки:
Спорт
- Всеки, който работи в офис, трябва да бъде физически активен след работа. Най-малко половин час трябва да се раздвижвате след работа;
- С времето стремете се повече и по-често да ходите и да изпитвате приятно чувство от ходенето;
- Използвайте стълбището вместо асансьора, там където това е възможно;
- При упражнения постепенно увеличавайте натоварването, използвайте техниката на релаксация и дишане;
- Давайте предимство на аеробните упражнения (плуване, каране на колело, аеробика, туризъм);
- Използвайте по-рядко колата си.
Градинарство
- Няма значение как ще бъдете физически активни. Много хора обичат да тичат. Може и да покарате колело. Един час градинарство върши същата работа – идеално помага да оставите работата настрани и да се отпуснете.
Не сядайте пред телевизора
- Трикът е въобще да не се засядате вкъщи. Веднага щом се приберете вкъщи обуйте спортните обувки и отидете да потичате или просто се разходете.
Излезте с близките си хора
- Най-добрият лек за стреса е да се срещнете с близките си след работа или да се разходите със семейството.
ФИЗИЧЕСКИТЕ УПРАЖНЕНИЯ ТРЯБВА ДА СЕ ПРЕВЪРНАТ В ЧАСТ ОТ
ЕЖЕДНЕВИЕТО НА СЪВРЕМЕННИЯ ЧОВЕК