50 години цялостно канализиране на Несебър

| Източник: Васил Киров

Уважаеми читатели,

Дългогодишния кмет на Несебър преди 1989 година Васил Киров, за щастие е запазил отлични спомени за значимите промени в старинния град,които са станали преди 50 години.Като приятел на нашия сайт той ни ги предостави и ние  ги публикуваме последователно.

Четвъртия материал,който публикуваме е -50 години цялостно канализиране на Несебър

Освен проблемите на  културното наследство на града-музей Несебър, Постановлението на МС на НРБ от 1956 година постави и отговорни задачи за превръщането му в първостепенен национален и международен курорт.  Градския народен съвет последователно и планомерно изпълняваше сложните, трудни и многообразни задачи в това направление. На първо место това са благоустрояване и хигиенизиране на специфичните за двете части на града проблеми. И най -първо – направа  канализация за отпадните води, тъй като външните тоалетни се обслужваха от една специализиране кола „ фекалка”, а водите на няколко, вече големи почивни станции се вливаха директно в морето.

Чест прави на Изпълнителния комитет на ГОНС и неговия Председател Александър Дончев,  още в началото на 1960-та година да започнат канализирането на стария град. Финансирането  на проекта и изпълнението се осъществяваше със средства от бюджета и  по самооблагане на гражданите в лева и личен труд.

Трудно начинание, съпроводено с известна инертност на част от гражданите, особено по изкопаване на определени метри дълбоки канали. Накрая, онези които не си бяха изкопали  предвидените метри трудът им се остойностяваше и изпълняваше от наети работници.

Тук трябва  да почертаем, че за да даде личен пример председателя Дончев сам и пръв изкопа своя дял близо до сградата на съвета. Въпреки всички перипетии, до края на 1961 година  канализацията на стария град бе пусната в експлоатация и това бе ценна придобивка. Специализираните процеси бяха изпълнени от  район на СМК Бургас.                                                 

Отчитайки трудностите от първия етап, Изпълнителния Комитет на ГОНС оглавяван от мен ,прие решение в новата част на града да се финансира изцяло със собствени средства от натрупалия се вече курортен фонд. Изпълнението на проекта бе възложено на специализираният по В и К район Бургас. Наложи се изпълнителя да ползва взривове или направа на дълбоки кофражи в песъчливите участъци но успешно предаде в експлоатация обекта до края на 1965 година.

И така, вече 50 години град Несебър е напълно канализиран и с ново качество на курорт с национално и международно значение. По късно с разширение чертите на града и огромното строителство на почивни станции се включваха в общата канализационна система.

Малко по късно през следващите години бяха канализиране селата Свети Влас и Равда. А в наше време кметската администрация оглавявана от Николай Димитров работи вече за решаване на този проблем и в останалите селища на общината  .

Още преди 50 години ,а особено   днес община  Несебър е една от най-канализираните общини в страната.С долбоководното заустване на отпадните води ,което открихме наскоро и със завършване разширението на пречиствателната станция Равда-Ахелой през октомври тази година ,районът и морето наоколо ще отговарят на най-високите екологични стандарти .

Васил Киров

Print Friendly
FacebookСподели