Юрист от Несебър спечели първата награда на националния конкурс за научно есе по международно космическо право,обявен от Атлантическия клуб в България
Дипломиралият се през настоящата година в СУ „Св.Климент Охридски” магистър по право и международни отношения Георги Момчилов бе удостоен с годишната награда на Атлантическия клуб в България /АКБ/.В навечерието на Коледа тя му бе връчена на специално организирано тържество от президента на клуба Соломон Паси.
Отличието на младия юрист,който е от Несебър,е за разработката му: „Регулиране на човешката дейност на международната космическа станция”.
Разработките на участниците в конкурса-млади учени и студенти бяха журирани от експерти по международноправни и космически науки от СУ “Св. Климент Охридски”, Института по космически науки и технологии към БАН,Национална астрономическа обсерватория-Рожен,Народна астрономическа обсерватория “Николай Коперник”-Варна под непосредственото председателство на президента на АКБ.
Творческата конкуренция на авторите на есета бе по избор на една от трите теми:
”Ролята на космическото право и международното право в България”,”Бъдещето на България в Европейската космическа агенция” и „Регулиране на човешката дейност на Международната космическа станция”.
Конкурсът е спонсориран от Фонд научни изследвания към Министерството на образованието,младежта и науката в България.Благодарение на същия фонд м.г. е издадена книгата: „Актуални проблеми в националното и международното
космическо право”,плод на авторския колектив,включващ: чл.кор.,проф.Александър Янков,д-р Соломон Паси,Станимир Илчев,Красимир Божанов и Рада Попова.
Книгата е част от амбициозния проект на АКБ,започнат през 2010 под мотото” „България и космическото право: поглед в бъдещето”.
Чрез проекта,неразделна част от който е и проведения конкурс,се цели: създаване на нова учебна програма по космическо право за правните факултети в България; представяне пред широка аудитория на постиженията на български учени в областта на космическите науки;проучване на чуждестранния опит в космическото право,като същевременно ангажира български и чужди експерти в дискусия по темата; подпомагане на изграждането на капацитет за юристи и други професионалисти за преподаването на космическо право в български университети.
И не последно място-проучване на мненията на експерти по отношение необходимостта от национална правна рамка за изследването на космоса.Такава рамка, която да отразява нормативните принципи на конвенции и резолюции на ООН, както и настоящето законодателство на ЕС.