Чобанов разсея митовете около новия бюджет

  Николай Драганов © БГНЕС Радвам се, че актуализацията на бюджета беше причина парламентът отново да бъде парламент. Благодарение на дебатите бяха категорично разсеяни редица митове относно същността и необходимостта...
| Източник: News.bg

 

Николай Драганов
чобанов © БГНЕС

Радвам се, че актуализацията на бюджета беше причина парламентът отново да бъде парламент. Благодарение на дебатите бяха категорично разсеяни редица митове относно същността и необходимостта от актуализацията.

Това заяви от парламентарната трибуна министър на финансите Петър Чобанов минути, след като народните представители от 42 Народно събрание окончателно приеха на второ четене актуализацията на Бюджет 2013.

„Ясно бе доказано, че е много пресилено да говорим за фискална дисциплина в истинския смисъл на думата“, започна с „разбиването на митовете“ Чобанов и посочи, че по време на дебатите е доказано, че актуализацията по никакъв начин не застрашава фискалната дисциплина.
По думите му не е фискална дисциплина да не се плаща на бизнеса, да се натрупват просрочени плащания, което да трупа лихви в размер на 25 млн. лева само за минала година, да се прехвърлят разходи за следващата година и т.н.

Президентско вето на бюджета забавя пари за деца с увреждания
Още…

Вторият мит относно нуждата от актуализация на приходите също е развенчан по време на дебатите, като е станало ясно, че още през месец май данните от събраните за полугодието средства са доказали, че няма никакво съмнение по отношение на необходимостта от актуализация на тази част от бюджета.

Мит според Чобанов е и твърдението, че заради актуализацията ще се вдигнат лихвите по кредитите и това ще се плати от бизнеса и населението. Министърът обясни, че лихвите по кредитите зависят от редица други показатели и към момента няма дори теорeтично доказателство за пряката връзка между лихвите по държавните ценни книжа и лихвите по кредитите.

Категорично не е вярно и твърдението, че новото Министерство на инвестиционното проектиране раздува щата на държавните служители, тъй като е било обяснено, че целият щат е компенсиран от намаляване на щата в другите министерства и това отговоря на въпросите по отношение на заплати и т.н. Нещо повече – устройственият правилник предвижда в края на годината приходите на министерството да бъдат с 3 млн. повече от разходите му, посочи Чобанов.

Станало е категорично ясно, че не е вярно твърдението, че новияj бюджет не дава „нищо социално“. Предстои и дискусия за увеличаване на минималната работна заплата, а при добри резултати в събираемостта на приходите и оптимизация на разходите – да се гарантира и коледна надбавка за пенсионерите.

Даването на пари на „наши фирми“ е поредният мит според министъра на финансите. „Правим тази актуализация, за да се разплатим с бизнеса по задължения, генерирани в предходни години по време на управлението на ГЕРБ, тъй като ние, за разлика от тях, не делим фирмите на наши и ваши“, категоричен бе Чобанов.

Не е вярно и че с новия бюджет не се разкриват работни места, тъй като такива не се разкриват от държавата, а от бизнеса, когато той има възможност да работи спокойно, което е стремежът на правителството, добави министърът.

Ясно и категорично е записано в намеренията за актуализация на бюджета, че няма да се натоварват с огромна тежест следващите поколения, тъй като общата дългова тежест не се увеличава и остава на равнището от 14 млрд. лева. „Този 1 млрд. няма да бъде откраднат, той е израз на нашите намерения да поддържаме нивото на фискалния резерв. Можем и да не го вземаме и резервът да падне, но това е един основен макроикономически показател“, обясни той.

На края на своето изказване Чобанов се обърна и към президента Росен Плевнелиев, като го призова да „позволи бюджетният процес в държавата да продължава гладко и нормално“ и обобщи какво дава на държавата актуализацията на бюджета.

„Актуализацията ни дава възможност да прекратим политиката, която пречи на растежа, която произволно реже разходи и която генерира просрочени задължения. Дава възможност да изпълним приоритетите на правителството, в това число коректното отношение към бизнеса и разплащане на задължения в законовите срокове.
Актуализацията е сигнал към бизнеса и домакинствата за предсказуемост на отношенията, за намаляване на административния натиск и тежест и изграждане на бизнес среда, по-висока конкуренция и възможност за растеж и напредък
„, завърши Петър Чобанов.

Print Friendly
FacebookСподели