Честваме Деня на независимостта на България – 22 септември 1908 година

Руско-турската освободителна война доведе до освобождението на България , но  след това Берлински договор постави Българското княжество под суверенитета на Високата порта. Във вътрешен план това нямаше особени последици. Във...
| Източник: blog.bg

Руско-турската освободителна война доведе до освобождението на България , но  след това Берлински договор постави Българското княжество под суверенитета на Високата порта. Във вътрешен план това нямаше особени последици.
Във външнополитически план, дипломатическите представители на България бяха с най-ниския статус според традиционната дипломатическа йерархия.
На 22 септември 1908 г. България се откъсна от орбитата на Османската империя и се провъзгласи за независима. С оглед историческата традиция тя се върна към ранга на българската държава от епохата преди падането под османска власт, обявявайки се за царство, а на главата на нейния владетел княз Фердинанд бе сложена царска корона.

Цар Фердинанд I, министър-председателят Александър Малинов, членове на правителството и генерали – обявяването на Независимостта на България.

Манифест към българския народ

„По волята на незабвенния Цар Освободител, великият братски Руски народ, подпомогнат от добрите ни съседи, поданици на Негово Величество Румънския Крал, и от юначните Българи, на 19 февруарий 1878 година сломи робските вериги, що през векове оковаваха България, някога тъй велика и тъй славна. От тогава и до днес, цели тридесет години, Българският Народ, непоколебимо верен към паметта на народните дейци за своята свобода и въодушевяван от техните завети, неуморно работи за уреждането на хубавата си земя и създаде от нея под Мое ръководство и онова на о’ Бозе почившия Княз Александър, държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите народи.

Винаги миролюбив, Моят Народ днес копнее за своя културен и икономически напредък; в това направление нищо не бива да спъва България; нищо не треба да пречи за преуспяването ѝ. Такова е желанието на Народа Ми, такава е неговата воля – да бъде според както той иска.

Българският народ и Държавният му глава не могат освен еднакво да мислят и едно да желаят. Фактически независима, държавата Ми се спъва в своя нормален и спокоен развой от едни узи, с формалното разкъсване на които ще се отстрани и настаналото охлаждение между България и Турция.

Аз и Народът Ми искрено се радваме на политическото възраждане на Турция. Тя и България – свободни и напълно независими една от друга, ще имат всички условия да създадат и уякчат приятелските си връзки и да се предадат на мирно вътрешно развитие.

Въодушевен от това свето дело и за да отговоря на държавните нужди и народното желание, с благословението на Всевишния прогласявам съединената на 6 септемврий 1885 година България за независимо Българско Царство и заедно с народа си дълбоко вярвам, че този Ми акт ще намери одобрението на Великите Сили и съчувствието на целия просветен свят.

Да живее свободна и независима България!

Да живее Българският Народ!

Издаден в древната столица Велико Търново на 22 септември 1908 год., двадесет и втората година от Моето царуване [Фердинанд] Министър Председател и Министър на Обществените Сгради, Пътищата и Съобщенията: [Ал. Малинов] Министър на Външните Работи и на Изповеданията: [Ст. Паприков] Министър на Вътрешните Работи: [М. Такев] Министър на Народното Просвещение: [Н. Мушанов] Министър на Финансите: [Ив. Салабашев] Министър на Правосъдието:[Т. Кръстев] Министър на Войната: [генерал Д. Николаев] Министър на Търговията и Земледелието: [А. Ляпчев]

    Снимка: Авторът   Църквата „Св. 40 мъченици“ във  В. Търново  , където  е обявена независимоста на България   
   за гр. В Търново и църквата  е постинга ми  ВЕЛИКО ТЪРНОВО

Благоприятният момент за обявяване на независимоста  настъпва през 1908 г. Съгласно решенията на Берлинския конгрес, тогава изтича 30-годишният срок на окупацията на Босна и Херцеговина от страна на Австро-Унгария. Австрийците   нямат никакво намерение да връщат областта на Турция. И българското правителство започва да сондира с австро-унгарското възможността да обяви независимостта на България.  Формалното нарушение на Берлинския договор, дава правото на Виена да обяви анексията на Босна и Херцеговина.
В същото време Германия и Франция имат спорове за Мароко
По това време, на 11 юли 1908г. в Истанбул е извършен младотурският преврат. Временната дестабилизацията на Османската империя  улеснява българските планове.
По жп-линията Одрин-Белово избухва стачка.
 Правителството не пропуска случая да завземе с войска Източните железници, формално собственост на Турция, и да ги национализира. Така, получил конфиденциалното съгласие на австро-унгарския император Франц-Йосиф, на 21 септември 1908 г. княз Фердинанд се завръща с яхтата си от Виена в България. И направо от Русенското пристанище на Дунав се отправя към Търново заедно с Министър председателя Ал. Малинов и всички министри , където на  – 22 септември – България е обявена за царство, а самият Фердиднад получава титлата цар на българите.
Признаването на българската независимост не става лесно и бързо. Но за разлика от Съедиението през 1885 г.,България не е заплашена от  военна намеса.  най-засегнатата в случая страна – Турция, се вълнува преди всичко от размера на обезщетението, което България трябва да плати за национализираните Източни железници. С руско посредничество този въпрос е решен, при това възможно най-добре за България. Всъщност  България не плаща почти нищо.
  Финансовите спорове  са решени със следните протоколи:
Руско-турски протокол (1909),
Българо-турски протокол (1909) и
Руско-български протокол (1909).
Според тях:
Русия опрощава на Турция военните ѝ задължения, останали още от войната от 1877–1878 г.,
Турция се отказва от всякакви финансови претенции към България,
България се задължава да изплати на Русия в срок от 75 г. 82 млн. франка.
Така в началото на 1909 г. българската независимост е призната от Турция и Великите сили, а след това и от останалите европейски страни.
Обявяването на независимостта е поредната стъпка по пътя към осъществяването на националните идеали. Суверенна България вече може да сключва легитимни договори с други държави.  Рязко се увеличават приходите на държавата от мита, данъци и такси. Това спомага за бързото икономическо и духовно развитие на страната.
  
Print Friendly
FacebookСподели